Płaca minimalna w 2019 roku ma pójść w górę o 117 zł. To wyraźna podwyżka, ale do rekordu brakuje

W przyszłym roku minimalne miesięczne wynagrodzenie ma wzrosnąć o 117 zł, do 2217 zł brutto - wyliczają Pracodawcy RP. Kwota podwyżki robi wrażenie, choć w ujęciu procentowym nie wygląda już tak imponująco.

Szykuje się wyraźna podwyżka płacy minimalnej

Szacunki pracodawców podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Pracownik na etacie miesięcznie miałby zarabiać nie mniej niż 2217 zł brutto, stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych ma wynosić 14,50 zł (w tym roku to 13,70 zł). Podwyżkę ma umożliwić mechanizm zapisany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

- Tak duży gwarantowany wzrost to skutek niedoszacowania inflacji w zeszłym roku - tłumaczy gazecie Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Jak wyliczają Pracodawcy RP, 117 zł to najmniejsza możliwa podwyżka, jaką może przyjąć rząd. Ale może też zdecydować się na większą. Tak było w przypadku tegorocznej płacy minimalnej. Zgodnie z przepisami musiała być podniesiona o minimum 50 zł, ostatecznie przyjęto podwyżkę od 100 zł i od stycznia tego roku płaca minimalna wzrosła z 2000 do 2100 zł brutto.

Pisaliśmy o tym tutaj: Budżet państwa na wzroście płacy minimalnej zarobi ponad miliard złotych. Pracownicy drugie tyle. Zapłacą firmy

Jak pisze "DGP", pracodawcy chcą, by w przyszłym roku wzrost był na tym minimalnym, ustawowym poziomie. Z kolei związkowcy podkreślają, że głównym celem jest, by płaca minimalna sięgnęła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (teraz to 46,5 proc.). Więcej na ten temat ich argumentacji w artykule "Dziennika Gazety Prawnej". 

Do rekordu sporo brakuje

Rząd musi przedstawić swoją propozycję do 15 czerwca. Kwota podwyżki w złotych jest jedną z najwyższych w ostatnich latach. W 2008 roku pensja minimalna wzrosła o 190 zł, a w 2009 i 2017 o 150 zł. W ujęciu procentowym wygląda to znacznie skromniej - wzrost to prawie 5,6 proc. Więcej niż rok temu, kiedy było to 5 proc., ale w ostatnich latach mieliśmy znacznie mocniejsze wzrosty, z rekordowym ponad 20 proc. w 2008 roku.

Procentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latachProcentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach Gazeta.pl

Minimalna pensja przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę w pełnym wymiarze miesięcznym. Nie zależy od kwalifikacji, składników wynagrodzenia, czy systemu i czasu pracy. Od jej wysokości zależą też inne świadczenia. To m.in.: wysokość odprawy po zwolnieniu grupowym, która może wynosić maksymalnie piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za czas przestoju w firmie i podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Czytaj też: Za polską płacę minimalną można kupić więcej niż za grecką, czy portugalską. Najnowsze dane Eurostatu

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: