Cyfrowy Polsat może przejąć Netię. Jest zgoda UOKiK. Co to oznacza dla klientów?

Rafał Hirsch
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie Netii przez Cyfrowy Polsat. Spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka czekała na tę zgodę cztery i pół miesiąca.

Cyfrowy Polsat zamierza przejąć kontrolę nad Netią wchodząc w posiadanie dwóch trzecich akcji Netii. Aby je kupić musiał mieć zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i właśnie ją dostał. 

W swoim raporcie rocznym z marca Cyfrowy Polsat pisał, że przejęcie Netii to "potencjalne połączenie dwóch uzupełniających się biznesów", a dalej wymieniał plusy, dla których warto Netię kupić. Te plusy to przede wszystkim:

- rozbudowana infrastruktura, czyli 20 tysięcy kilometrów światłowodowej sieci szkieletowej i duża ogólnopolska sieć dostępowa

- klienci, którzy znajdują się głównie w dużych miastach, w których Cyfrowy Polsat jak dotąd był słabo reprezentowany

Będzie taniej?

Cyfrowy Polsat zapowiadał też, że po przejęciu Netii będzie można obniżyć ceny za pakiety usług i uprościć obsługę klienta.

Fragment raport rocznego Cyfrowego PolsatuFragment raport rocznego Cyfrowego Polsatu źródło: Cyfrowy Polsat

Proces przejmowania Netii Cyfrowy Polsat rozpoczął już w grudniu 2017, kiedy odkupił za 639 milionów złotych 33 proc. akcji od dwóch największych akcjonariuszy Netii. Następnie ogłosił na giełdzie wezwanie, aby od inwestorów giełdowych odkupić kolejne 33 procent akcji. Zaoferował, że za każdą akcję zapłaci 5,77 złotych.

Wezwanie pierwotnie miało zakończyć się w lutym, ale przedłużono je do kwietnia, bo Polsat wciąż czekał na zgodę UOKiK, konieczną do przeprowadzenia transakcji. W kwietniu z tego samego powodu termin wezwania wydłużono do 14 maja. Po uzyskaniu zgody Urzędu w końcu będzie można odkupić akcje Netii od inwestorów, oczywiście pod warunkiem, że zechcieli oni pozbyć się akcji po cenie proponowanej przez spółkę Zygmunta Solorza-Żaka. Dowiemy się o tym za kilka dni. 

W grudniu tuż przed ogłoszeniem wezwania akcje Netii kosztowały 4,24 złote. Potem podrożały o kilkadziesiąt procent, w piątek na koniec sesji ich cena wynosiła 5,30 złotych. 

Połączenie liderów

Grupa Polsat to lider rynku płatnej telewizji w Polsce (Cyfrowy Polsat), a także jeden z wiodących operatorów telekomunikacyjnych (Polkomtel) i nadawców telewizyjnych (Polsat TV).

Netia to z kolei jeden z liderów rynku telewizji płatnej dostarczanej poprzez protokół internetowy (IPTV). To najszybciej rosnący segment rynku płatnej telewizji, m.in. z uwagi na poprawiającą się jakość łączy szerokopasmowych.

Cyfrowy Polsat miał na koniec marca 2018 roku 5,74 mln klientów kontraktowych, którzy co miesiąc płacą abonamenty o średniej wysokości 88,7 złotych. Klienci Netii (łącznie około 1,2 mln osób) w tym czasie płacili średnio 55 złotych miesięcznie, ale korzystali z pakietów złożonych z mniejszej liczby usług. 

Uwzględniając wielkość pakietów klienci Cyfrowego Polsatu za jedną usługę płacili średnio 37,1 złotych, a Netii 33,5 złotych. 

Dzięki przejęciu Netii Cyfrowy Polsat chce umocnić swoją pozycję na rynku i dotrzeć do nowych, głównie wielkomiejskich klientów. Wartość rynkowa Cyfrowego Polsat to dziś 16,6 mld złotych, a Netii 1,8 mld złotych. 

Więcej o: