Ostrzeżenie z USA. Możliwe sankcje na firmy z Europy prowadzące biznes z Iranem

- Myślę, że Europejczycy zorientują się, że w ich interesie jest dogadać się z nami - powiedział w wywiadzie dla telewizji CNN John Bolton, doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.

Donald Trump nałoży sankcje na europejskie firmy?

John Bolton wierzy w to, że część europejskich krajów będzie wspierać Stany Zjednoczone w ich podejściu do Iranu. Mówi tak pomimo tego, że wielu liderów państw naszego kontynentu z rozczarowaniem przyjęło decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Jednocześnie doradca Trumpa nie wykluczył, że kolejna fala amerykańskich sankcji dotknie europejskie firmy, które nadal będą prowadzić interesy z Iranem. – To możliwe. Zależy od zachowania rządów – powiedział Bolton dopytywany przez prowadzącego wywiad dziennikarza.

Donald Trump ogłosił w miniony wtorek, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia z 2015 roku, w ramach którego w zamian za ograniczenie programu nuklearnego międzynarodowe sankcje gospodarcze na Iran były stopniowo znoszone. Trump zapowiedział też wtedy nałożenie na Teheran nowych amerykańskich sankcji, w tym na handel ropą naftową.

Jak na razie USA jako jedyne są poza porozumieniem. Iran, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania i UE pozostały stronami umowy.

Sekretarz stanu USA o nowym porozumieniu

Wypowiedź Boltona w pewien sposób równoważy znacznie łagodniejszy ton sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. „Wycofanie się USA nie było wymierzone w Europejczyków. Ale sankcje są bardzo jasne” – powiedział w telewizji Fox News. Pompeo ma też nadzieję, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą w stanie wypracować nowe porozumienie z Iranem, „takie, które naprawdę działa, naprawdę chroni świat przed złym zachowaniem Iranu”.

Czytaj też: Ropa może znów kosztować 100 USD za baryłkę. Tak prognozuje jeden z największych banków świata

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: