Brexit zmienił plany Polaków. Wielka Brytania już nie kusi. Mocny spadek chętnych do emigracji na Wyspy

Wyjazd za pracą do Wielkiej Brytanii planuje niespełna 6 proc. Polaków, którzy w ogóle rozważają emigrację. Tak wynika z najnowszego raportu Work Service na temat migracji zarobkowych.

W marcu ubiegłego roku, kiedy Wielka Brytania rozpoczęła formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej, Polacy nadal myśleli o wyjeździe za pracą na Wyspy. Taką chęć deklarowało 19 proc. osób, które planowały emigrację – Wielka Brytania była na pierwszym miejscu.

Polacy nie są już tak chętni do pracy w Wielkiej Brytanii

Teraz, nieco ponad rok później, sytuacja bardzo się zmieniła. Londyn jako kierunek emigracji rozważa już tylko 5,7 proc. badanych, najmniej od 2014 roku.

- Jeszcze rok temu duża niepewność związana brexitem spowodowała, że nasi rodacy chcieli skorzystać, jak się wtedy wydawało, z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii. Dziś paradoksalnie odnotowujemy uspokojenie nastrojów, które można łączyć z kolejnymi ustaleniami dotyczącymi warunków przeprowadzenia brexitu, a także zapowiedziami brytyjskiego rządu mówiącymi o zachowaniu praw dla Polaków na Wyspach. W efekcie, uspokajające sygnały spowodowały, że Polacy przestali się śpieszyć, a przy tym łączyć swoje przyszłe plany zawodowe ze Zjednoczonym Królestwem

- mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Wciąż trwają negocjacje w sprawie warunków brexitu. Wśród ostatnio poruszanych problemów znajduje się kwestia granicy z Irlandią, która będzie jedyną lądową granicą między UE a Wielką Brytanią oraz plan partnerstwa celnego przygotowany przez premier Theresę May, który napotyka na opór w jej własnej partii.

Kierunki emigracji: duże zmiany w zestawieniu

Wielka Brytania spadła na trzecie miejsce w badaniu Work Service. Na pierwszym są Niemcy, gdzie wyjazd rozważa 31,4 proc. badanych – nic dziwnego, niemiecka gospodarka ciągle potrzebuje rąk do pracy i kusi wysoką płacą minimalną (8,84 euro za godzinę, czyli blisko 38 zł). Na drugim miejscu, po mocnym wzroście, znalazła się Holandia, która głównie kojarzy się u nas z sezonowymi pracami w rolnictwie.

Kierunki emigracji zarobkowej PolakówKierunki emigracji zarobkowej Polaków Gazeta.pl, źródło: Work Service

Uczestnicy badania mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Warto też pamiętać, że badanie Work Service to ankieta, która opiera się na deklaracjach - nie wiadomo więc, czy ci, którzy odpowiedzieli, że rozważają emigrację, rzeczywiście się na nią zdecydują.

Czytaj też: Pracownicy z Ukrainy wysłali do swoich domów z Polski 11,7 mld złotych. To ponad połowa ich zarobków

Work Service zapytał też w ankiecie, jak wejście Polski do strefy euro zmieniłoby podejście Polaków do emigracji zarobkowej. Ponad jedna trzecia uważa, że ułatwiłoby to wyjazd za pracą za granicę. Jak na razie jednak, polski rząd nie ma planów, by w najbliższym czasie przyjąć wspólną europejską walutę.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: