Kultowa Hoop Cola po 20 latach może zniknąć z rynku. Producent szykuje strategię ratunkową

Czeski producent napojów, spółka Kofola CeskoSlovensko, poinformowała, że jeśli planowane przez nią działania nie przyniosą oczekiwanych skutków, obecna na rynku od 20 lat Hoop Cola zniknie ze sklepowych półek.

Polscy konsumenci zaskoczyli Czechów, nasz kraj jest bowiem jedynym, na którego terenie sprzedaż Hoop Coli idzie tak opornie.

Jirí Vlasák, dyrektor generalny Hoop Polska, w rozmowie z "Pulsem Biznesu" nie ukrywa planów spółki. - Od kilkunastu miesięcy restrukturyzujemy biznes w Polsce i pracujemy nad zwiększeniem skali działania. Szukamy tu również ciekawych spółek do przejęcia. Jeśli to wszystko nie przyniesie rezultatów, jednym ze scenariuszy jest wyjście - mówi Vlasák.

Czesi polski rynek napojów określają mianem wymagającego. Konkurują na nim nie tylko ze światowymi gigantami pokroju Coca-Coli czy Pepsi, ale również rodzimym Maspexem czy Hortexem. 

Już w ubiegłym roku sprzedaż napojów pod logo Hoop spadła o prawie 10 proc. w stosunku do 2016 roku.

Jak podaje "PB" w pierwszym kwartale Kofola miała 68 mln CZK straty netto i była ona taka sama jak rok wcześniej. Przychody wzrosły o 6,7 proc. do 1,43 mld CZK. Bez uwzględniania Polski przychody wzrosłyby o 10,9 proc. EBITDA spółki wzrosła do 97 mln CZK wobec 79 mln CZK rok wcześniej.

Marka Hoop Cola istnieje od 1994 roku. W 2016 r. Kofola zamknęła fabrykę w Bielsku Podlaskim, rok później stanęła produkcja w Grodzisku Wielkopolskim. Pracę straciło 36 proc. załogi. Obecnie napój produkowany jest w ostatnim zakładzie mieszczącym się w Kutnie.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
Hoop Cola może zniknąć z rynku. Kofola szykuje strategię ratunkową
Zaloguj się
 • candlekeep

  Oceniono 25 razy 21

  Czy Szanowny "Redaktor" mógłby mi - jak i zapewne znacznej części czytelników - przybliżyć, jakim to kultem i w jakich kręgach otaczana była Hoop Cola?
  Czy może "Redaktor" użył słowa, którego znaczenia nie rozumie?

 • luzuj

  Oceniono 21 razy 13

  Woda, cukier, syropu glukozowo-fruktozow, barwnik, aromaty, kwas fosforowy oraz kofeina. Szklanka 110 kcal. Sprzedaż powinna być dozwolona od lat 18 i opodatkowana podatkiem akcyzowym. Na opakowaniu powinny być ostrzeżenia jak na papierosach. To samo zresztą dotyczy innych tego typu napojów przesłodzonych.

 • krikrikrikri

  Oceniono 13 razy 7

  Jeśli pepsi czy coca-cola w różnorakich promocjach, a czasem i bez kosztują podobnie a w smaku biją HOOP na głowę to co się tutaj dziwić że nikt nie kupuje.

 • wrrrrrrrrrrrrr

  Oceniono 8 razy 6

  Wygląda na to, że wszystko jest kultowe w dzisiejszym świecie.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 7 razy 5

  „Polscy konsumenci zaskoczyli Czechów, nasz kraj jest bowiem jedynym, na którego terenie sprzedaż Hoop Coli idzie tak opornie” — nie tak dawno jeden z czeskich oficjeli stwierdził, że polska żywność to g..., a z drugiej strony to chciałbym zobaczyć miny tych zaskoczonych i z tego powodu zapewne będących w „szoku” (szok to ulubione słowo niniejszego organu i oczywiście zawsze przezeń używane zgodnie ze swoich znaczeniem he, he, he) biednych Czechów ;-)

 • trans.sib

  Oceniono 7 razy 5

  Mogliby zacząć produkcję swojego specyfiku: Kofoli. Ogólnie to nie jest zdrowe, ale raz w miesiącu można wypić, bo smak rzeczywiście ciekawy.

 • domurrrat

  Oceniono 9 razy 5

  Za każdym razem gdy pojawia się temat Coli ogłaszam przepis:
  KOLA DOMOWA: Muszynianka+syrop daktylowy+cytryna. (stosunek ilości cytryny do syropu decyduje czy mamy Pepsi czy Coca Colę)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX