Dobre konto oszczędnościowe tylko wraz z rachunkiem osobistym? A właśnie, że nie!

Bardzo często atrakcyjne warunki na rachunku oszczędnościowym są dedykowane wyłącznie tym klientom, którzy w danym banku mają już konto osobiste. Ale na szczęście to nie zasada, a konto oszczędnościowe w innym banku niż to osobiste może mieć spore zalety.

Bankom w Polsce często zdarza się traktować konta oszczędnościowe trochę jako bonus czy kartę przetargową w walce o klienta. Walce, której głównym celem jest zachęcenie go do posiadania rachunku osobistego i aktywnego korzystania z niego. Mamy więc promocje typu „otwórz konto osobiste, dostaniesz dobry procent na rachunku oszczędnościowym” albo oferty „konto oszczędnościowe darmowe tylko jeśli masz odpowiednie wpływy na rachunek osobisty”.

A co, jeśli chcemy otworzyć konto oszczędnościowe, ale w innym banku, niż mamy rachunek osobisty? Albo jest to niemożliwe, albo warunki są mizerne. Wymóg zakładania konta osobistego jest też dużym utrudnieniem dla osób chętnie i aktywnie poszukujących okazji do ulokowania swoich oszczędności i „przerzucających” pieniądze między tymi najlepszymi ofertami.

Ja tymczasem np. bardzo cenię sobie posiadanie konta oszczędnościowego zupełnie w innym banku niż ten, gdzie mam rachunek osobisty. Dlaczego? Bo na własnej skórze zauważyłem, że to bardzo „ukróca” moje zakusy do podbierania zaskórniaków z takiego konta oszczędnościowego. Regularnie korzystam z bankowości mobilnej, i uważam, że jest to cudowny wynalazek, ale ma jedną wadę - mam tam dostęp również do rachunku oszczędnościowego. Na zakupach wystarczy dosłownie kilka kliknięć w smartfonie, aby z konta oszczędnościowego przelać sobie kilka stówek na opustoszały rachunek osobisty – i już za parę sekund móc za jakąś zachciankę zapłacić kartą.

A przecież nie o to chodzi! Konto oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, jest po to, żeby oszczędzać, żeby pieniądze na nim cały czas rosły! Dlatego cenię sobie posiadanie rachunku oszczędnościowego, na który po prostu co miesiąc przelewam stałą kwotę (a w zasadzie sama się przelewa dzięki zleceniu stałemu), a o którym niemal zapominam (i zaglądam tylko raz na jakiś czas cieszyć się rosnącymi odsetkami). No i przy którym trzeba się chociaż trochę natrudzić, żeby sięgnąć po te pieniądze np. w szale „shoppingu”.

Gdzie założyć TYLKO dobre konto oszczędnościowe?

Wśród nielicznych atrakcyjnych ofert WYŁĄCZNIE rachunków oszczędnościowych warto wyróżnić mobilne Konto oszczędnościowe w Banku Zachodnim WBK. Tu oprocentowanie wynosi aż 2,70 proc. w skali roku, i to do kwoty aż 100 tys. zł. Co miesiąc odsetki przy takiej kwocie mogą wynieść „na rękę” (czyli po podatku Belki – podatku od zysków kapitałowych) ok. 182 zł.

Aby otworzyć mobilne Konto oszczędnościowe w BZ WBK nie trzeba mieć tu konta osobistego! Warunkiem udziału w promocji i skorzystania z oprocentowania 2,70 proc. jest założenie rachunku oszczędnościowego DO 30 CZERWCA BR. Ale im szybciej się to zrobi, tym lepiej, gdyż promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 30 lipca br. Po tym czasie spadnie do 0,4 proc. Taką samą stawką są objęte w czasie promocji środki ponad 100 tys. zł.

Ale na konto osobiste też warto zwrócić uwagę

Jeśli ktoś jest chętny na łatwe pieniądze nie tylko dzięki dobremu, jak na obecne rynkowe warunki, oprocentowaniu na koncie oszczędnościowym, powinien też zwrócić na promocję „Zarabiaj z Kontem Jakie Chcę” w Banku Zachodnim WBK. Za założenie tego RACHUNKU OSOBISTEGO bank płaci 50 zł. Dodatkowo za wydanie kartą do tego konta (lub BLIK-iem) 150 zł do 17 czerwca dostanie się kolejne 100 zł. Czyli w bardzo łatwy sposób do końca czerwca (do wtedy bank wypłaci nagrody) można się wzbogacić o 150 zł.

Uwaga! Wnioski o konto osobiste w ramach tej promocji można składać tylko do 23 maja!

Ważne - jest tutaj ograniczenie liczby nagród, do 3000 „sztuk”. Nie powinno ich zabraknąć, ale dla uczciwości podajemy tę informację.

Więcej szczegółów na temat tej promocji w tym artykule.

Prowadzenie Konta Jakie Chcę jest darmowe, podobnie jak np. przelewy internetowe z niego. W zależności od wybranej opcji, może też nie być żadnej opłaty za kartę do konta, pod warunkiem wykonania nią w miesiącu min. 5 transakcji bezgotówkowych albo wydania w ramach takich transakcji min. 500 zł. Bezpłatne są też m.in. wypłaty z bankomatów sieci BZWBK24, wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce dla osób do 26. roku życia czy wypłaty (dla wszystkich niezależnie od wieku) ze wszystkich bankomatów w Polsce poprzez usługę BLIK.

Z Kontem Jakie Chcę można dostawać także przez rok zwrot 1 proc. wartości płatności rachunków za gaz, prąd, internet, telewizję czy telefon, a w ramach innej promocji bank za wpływy wynagrodzenia na konto przez pół roku płaci po 50 zł miesięcznie. Co więcej, posiadacze Konta Jakie Chcę mogą również włączyć opcję tzw. automatycznego oszczędzania – wówczas środki trafiające na oszczędnościowe Konto Systematyczne do 29 września będą oprocentowane na promocyjnych warunkach - 2,70 proc. w skali roku.

Więcej o: