Nauka przedsiębiorczości w Polsce od przedszkola. Dzieci będą odwiedzać zakłady pracy
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska w wywiadzie udzielonym Annie Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej zapowiedziała zmianę w podejściu do kształcenia zawodowego, które wedle nowej nomenklatury nosi miano branżowego.
Obecnie młodzi Polacy stojąc przed wyborem szkoły średniej, wciąż zbyt rzadko decydują się na kształcenie techniczne i zawodowe. Konsekwencje są proste do przewidzenia i w skrócie można je opisać tak - brakuje fachowców, a osoby z tytułem magistra są zmuszone do podejmowania pracy poniżej swoich możliwości i oczekiwań.
Choć sytuacja już się nieco poprawiła i szkoły techniczne oraz zawodowe wybiera w sumie co drugi nastolatek, to docelowo ich liczba powinna sięgać ok. 70 proc. młodzieży z danego rocznika.
Tata piekarz i superbohater
Żeby tak się stało potrzebna jest diametralna zmiana w postrzeganiu szkolnictwa zawodowego. W MEN chcą, żeby dziecięce marzenia o zostaniu strażakiem, piekarzem czy mechanikiem miały szansę dotrwać do wieku nastoletniego i stały się realnym scenariuszem na życie.
W resorcie trwają prace nad projektem rozporządzenia o preorientacji zawodowej już na etapie przedszkola, orientacji zawodowej w klasach I–VI i doradztwie zawodowym w VII i VIII klasie.
- W przedszkolu wychowawcy będą zapraszać rodziców, żeby opowiadali dzieciom o swoim zawodzie. Piekarz czy inżynier z lokalnych firm będą zapraszać dzieci do swoich miejsc pracy, żeby pokazać, jak wygląda ich codzienna praca, czym się dokładnie zajmują. To model funkcjonujący na całym świecie, chcemy promować dobre praktyki - mówiła w wywiadzie udzielonym DGP Anna Zalewska.
+++
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o kontrowersyjny rurociąg. Biden zadzwonił do Trudeau
-
Parlament Europejski nie chce cyfrowych niewolników. "Nie" dla bycia online przez cały czas
- Miliard dolarów w loterii. Trzecia najwyższa wygrana w USA w historii padła w Michigan
- Bill Gates zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. "Czuję się świetnie"
- Globalny zakaz broni jądrowej wszedł w życie. Ale nie podpisały go ani USA, ani Rosja
- Mi Watch Lite to najtańszy inteligentny zegarek od Xiaomi. Czy warto rozważyć jego zakup?
- Branża gastronomiczna się buntuje. "Nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność"