Sprzedaż detaliczna w kwietniu mocno przyhamowała. Przez zakaz handlu? Jest też inny podejrzany

Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2018 r. wzrosła tylko o 4 proc. rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. "Tylko", bo rynek spodziewał się wzrostów na poziomie ok. 7,5 proc.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż detaliczna rosnąca w kwietniu 2018 r. o 4 proc. rok do roku to najgorszy wynik od ponad dwóch lat - konkretnie od marca 2016 r. Dla porównania, w marcu wzrost rok do roku wyniósł aż 8,8 proc.

sprzedaż detaliczna kwiecień 2018sprzedaż detaliczna kwiecień 2018 źródło: GUS

Wynik 4 proc. w cenach stałych (i 4,6 proc. w cenach bieżących) jest również zdecydowanie niższy od przewidywań ekonomistów. Te wynosiły ok. 7-7,5 proc. w cenach stałych, a w cenach bieżących ok. 8,1-8,2 proc.

Gdzie Polacy przestali w kwietniu wydawał pieniądze? Największy spadek rok do roku widać w sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych - aż o 10,4 proc. Spadła też sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach - czyli m.in. marketach, domach towarowych itd. Rok do roku dużo więcej Polacy wydali z kolei m.in. na ubrania i obuwie, samochody czy paliwa. 

sprzedaż detaliczna kwiecień 2018sprzedaż detaliczna kwiecień 2018 źródło: GUS

Dlaczego sprzedaż detaliczna w kwietniu tak mocno przyhamowała? Naturalnym kandydatem na „winnego” jest zakaz handlu w niedziele – w kwietniu w aż cztery niedziele sklepy były zamknięte, a tylko ostatnia (29 kwietnia) była handlowa. I zapewne po części tak było - z ostrożnych szacunków ekonomistów Credit Agricole wynika, że efekt rosnącej liczby niedziel niehandlowych przyczynił się do obniżenia rocznej dynamiki sprzedaży w kwietniu w porównaniu z marcem o 1 pkt proc. ”Sugerowane w badaniach rynku wzrost obrotów w sklepach w soboty, w piątki oraz w czwartki oraz zwiększenie sprzedaży internetowej nie skompensowały w pełni negatywnego wpływu rosnącej liczby niedziel niehandlowych na kwietniową sprzedaż” - czytamy w komentarzu banku.

Ba, Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan sugeruje wręcz, że kwietniowa sprzedaż w sieciach handlowych mogła być jeszcze niższa, gdyby nie zmasowane akcje promocyjne sklepów zachęcające klientów do robienia zakupów w piątek i sobotę, oraz wydłużenie godzin pracy, szczególnie w dni poprzedzające wolne niedziele.

Ale wpływ zakazu handlu to tylko część prawdy. Drugim czynnikiem, który wpłynął na kwietniowe dane, była Wielkanoc 1-2 kwietnia.

Eksperci z mBank Research (analitycy z Departamentu Analiz i Relacji Inwestorskich mBanku) obstawiają wręcz, że to bardziej efekt Wielkanocy stał za kwietniowymi danymi GUS. Zwracają uwagę, że w 2013 r., układ kalendarza (święta 31 marca-1 kwietnia) był podobny, i też widać było pewne załamanie w tempie wzrostu sprzedaży detalicznej.

Podobnego zdania - że kwietniowe hamowanie tempa sprzedaży to bardziej kwestia Wielkanocy - są analitycy z ING Banku Śląskiego.

“W tym roku mieliśmy do czynienia z silnym efektem Wielkanocy, który stymulował sprzedaż w marcu, a hamował w kwietniu” - wtórują im eksperci z PKO Banku Polskiego. Wywnioskowali to z faktu, że duży spadek sprzedaży mieliśmy w kwietniu w przypadku m.in. żywności, a z kolei w marcu sprzedaż w kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” urosła aż o 13,8 proc.

W każdym razie wszystko wskazuje na to, że kwietniowe hamowanie tempa wzrostu sprzedaży nie jest początkiem zmiany trendu, a raczej jednorazowym zdarzeniem. „Zakładając dominującą rolę efektu Wielkanocy nadal uważamy, że perspektywy wzrostu sprzedaży detalicznej w kolejnych miesiącach pozostają korzystne. Potwierdzają to dane o koniunkturze konsumenckiej za maj. Chociaż wskaźnik bieżący i wyprzedzający obniżyły się nieznacznie wobec kwietnia, to przeciętnie w 2q (kwiecień-maj) są wyższe niż w 1q, co sugeruje, że konsumpcja prywatna (której wzrost w 1q18 szacujemy na 5,2 proc. r/r) nie traci impetu” - komentują analitycy PKO BP.

Za utrzymaniem trendu dużego wzrostu sprzedaży detalicznej (przez pierwsze 4 miesiące 2018 r. to wzrost o 6,9 proc. wobec okresu styczeń-kwiecień rok temu) przemawia też m.in. dobra sytuacja na rynku pracy. Jak wynika z europejskiego badania L’Observatoire banku BGŻ BNP Paribas, prawie dwie trzecie Polaków zapowiada, że w tym roku wyda więcej pieniędzy na zakupy niż w 2017 r. – przypomina też Konfederacja Lewiatan.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2018 r. - GUS podał najnowsze dane. Ekonomiści zaskoczeni
Zaloguj się
 • uridium

  Oceniono 47 razy 23

  Nie byłoby tematu, gdyby banda nierobów nie narzucała innym co mają robić i w jaki dzień tygodnia.
  Niech żyje WOLNOŚĆ!

 • andrew1507

  Oceniono 21 razy 11

  kaczyzm i pis w upadku, to już końcówka tej parszywej "dojnej zmiany"

 • grobelozaur

  Oceniono 22 razy 10

  chciałem pisać, że za chwilę pojawią się pisowskie trolle wychwalające sektę , ale typy już tu są (i tańczą dla Szefernakera, czy jak tam ten pisowski ubertroll (i jedyny prawdziwy polak oczywiście) nazywa)

 • takaprawda2015

  Oceniono 29 razy 9

  Podane wartości są w ujęciu procentowym nie ilościowym, więc można sobie wyobrazić jakie są spadki po odjęciu inflacji która jest na poziomie kilkunastu procent rocznie co rząd sprytnie ukrywa.

 • notremak

  Oceniono 11 razy 7

  Dobra zmiana!
  Kolejna.
  Benzynka już po 6 czy za chwilę?

 • wudeer

  Oceniono 6 razy 6

  w marcu nakupili na święta, później jedli odgrzewany bigos. klasyka

 • 20portal

  Oceniono 12 razy 6

  Kasa z 500+ poszła na zachodni złom samochodowy.

 • berig123

  Oceniono 14 razy 6

  Bo papierosy kupuje się na bazarach po 8 zł. paczka! W kiosku takie samo badziewie po 12 zł. PYTANIA?

 • borsuk07

  Oceniono 9 razy 5

  czyżby Polacy zaczęli wreszcie oszczędzać na emerytury

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX