Użytkowanie wieczyste do lamusa już od początku 2019 roku? W jednym przypadku musi się zgodzić Bruksela

Użytkowanie wieczyste dla mieszkańców bloków i domów może zostać zlikwidowane już od 1 stycznia 2019 r. W przypadku nieruchomości komercyjnych, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wystąpiło do Brukseli o zgodę na taki ruch.

Najnowsze informacje na ten temat publikuje "Rzeczpospolita". W przypadku nieruchomości komercyjnych, na likwidację użytkowania wieczystego i przekształcenie go w prawo własności potrzebna jest zgoda Brukseli, bo w przeciwnym przypadku taki ruch mógłby zostać uznany za niedozwoloną pomoc publiczną. Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poprosiło Komisję Europejską o aprobatę dla planowanej zgody i dopiero po jej otrzymaniu przystąpi do pracy nad przepisami dla firm.

Z kolei wobec nieruchomości mieszkaniowych użytkowanie wieczyste, według planów rządu, miało odejść do lamusa już od początku 2019 r. Prace - podobno - są już zaawansowane i wkrótce projektem znów miałby się zająć rząd. Znów – bo do wcześniejszych wersji nowelizacji ustawy (prace trwają już od ok. 2 lat) miał zastrzeżenia i nie przechodziły one do prac sejmowych.

Jak zostanie zlikwidowane użytkowanie wieczyste?

Z dniem wejścia w życie stosownej ustawy, użytkowanie wieczyste automatycznie zostałoby przekształcone w prawo własności, niemniej przekształcenie nie odbywałoby się bezkosztowo.

Zgodnie z najnowszą publiczną wersją projektu ustawy (choć jest to wersja, która zakładała wejście ustawy w życie od… lipca 2017 r.), nabywca gruntu, już po przekształceniu musiałby co roku wnosić na rzecz dotychczasowego właściciela coroczną opłatę przekształceniową. Byłaby ona równa dotychczasowej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego - więc tutaj w budżetach domowych wielkich różnic by nie było. Opłaty wnosiłoby się przez 20 lub 33 lata dla osób prowadzących na nieruchomości działalność gospodarczą. Ale za to po tym czasie mieszkania naprawdę należałyby do ich właścicieli.

Przewidziano także możliwości udzielania bonifikat przez jednostki administracyjne. Przykładowo - w przypadku chęci wniesienia jednorazowej opłaty łącznej za przekształcenie użytkowania wieczystego nieruchomości należącej wcześniej do Skarbu Państwa, przysługiwałaby bonifikata w wysokości 50 proc. Jednostki samorządu terytorialnego w przypadku nieruchomości należących wcześniej do nich również będą mogły stosować zniżki.

Warto dodać, że w księdze wieczystej nieruchomości byłby wpis dotyczący roszczenia o opłaty przekształceniowe. Dopiero po ich całkowitym opłaceniu wpis byłby kasowany.

Miasta nie są zadowolone

Z planowanych zmian nie są zadowoleni m.in. włodarze miast i gmin, którzy argumentują, że długoterminowo wpływy z tytułu opłat przekształceniowych nie pokryją strat z tytułu braku corocznych wpłat za użytkowanie wieczyste - wszak skończą się po maksymalnie 33 latach. Tymczasem z tytułu użytkowania wieczystego byłyby źródłem wpływów do budżetów nawet przez 99 lat, a może i dłużej. 

Wpływy z użytkowania wieczystego to nie byle jaka pozycja w budżetach miast. Przykładowo, w 2018 r., według planu budżetu Warszawy, do kasy miasta z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ma wpłynąć 525,5 mln zł. Wszystkie dochody zaplanowano na kwotę 15,1 mld zł, czyli z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste do kasy miasta ma wpłynąć co 29. złotówka. 

Z drugiej strony, sama konstrukcja użytkowania wieczystego jest nieco archaiczna, i warto coś z tym zrobić. To właściwie umowa na 99 lat, na mocy której można użytkować, za coroczną opłatą - daną nieruchomość gruntową - np. budować na niej mieszkania, domy czy lokale usługowe. Ta jednak de facto nadal należy do Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego (województwo, powiatu, gminy). Poza tym do końca nie wiadomo, co stałoby się z mieszkaniami czy lokalami na gruntach oddanych w wieczyste użytkowanie po 99 latach. Prawo własności do gruntu jest więc zdecydowanie lepsze pod tym kątem.

Zmiany prawne mogą objąć nawet aż ponad 1,5 mln Polaków, bo tylu jest użytkowników wieczystych gruntów komunalnych i Skarbu Państwa.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (57)
Użytkowanie wieczyste do lamusa już od początku 2019 roku? W jednym przypadku musi się zgodzić Bruksela
Zaloguj się
 • susdomestica

  Oceniono 16 razy 14

  Niektórzy tu piszą o podatku katastralnym. Mam nadzieję, że nigdy nie zostanie wprowadzony. Dla mnie nie ma różnicy czy z domu wypędzi mnie jakiś okupant w trakcie wojny, czy władzę kraju, którego jestem obywatelem ustalając podatek od czapy.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 14 razy 14

  Wszystko fajnie, ale.. przy kupnie mieszkania (12 lat temu) wyspecyfikowano opłatę za PRAWO do użytkowania wieczystego i opłatę za samo mieszkanie. PRAWO zostało opłacone na 99 lat. Zatem rozumiem, że skoro korzystano z tego prawa tylko przez lat 12 to 85% tej opłaty zostanie zaliczone na poczet opłaty przekształceniowej albo zwrócone właścicielowi. No bo jeśli nie... Kwota była niemała. 32K PLN.

 • fakduck

  Oceniono 27 razy 11

  ..."Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wystąpiło do Brukseli o zgodę na taki ruch" czy kłamczyński wie jak ministerstwo pada na kolana? Znowu mu będą musieli operować kolanko. On przez te klękania tak cierpi.

 • dawnyprezes

  Oceniono 7 razy 7

  Wszystko ładnie i pięknie. A co z "współ..." ?. Przecież są spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i inne "wynalazki w zabudowie zwartej itp. ? Było współużytkowanie, a będzie współwłasność !. Czy coś to zmieni ?.

 • xx78

  Oceniono 7 razy 7

  To wszystko znaczy, że jeśli ktoś ma własnościowe mieszkanie to jednak nie jest ono jego własnością? Ono jest na kłamstwo? Że zacytuję artykuł - po tym czasie mieszkania naprawdę należałyby do ich właścicieli.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 13 razy 7

  Coś mi się widzi w tunelu. KATASTER!
  Właściwie to bardzo sprawiedliwy podatek, jeżeli płaciliby wszyscy, bez wyjątków.
  A ubaw byłby wielki gdyby stonka watykańska musiała co roku dołożyć do budżetu RP np 2 mld PLN od kościelnych latyfundii.
  @tiges_wiz
  Wyjąłeś mi to z ust, ale Twoje i moje przewidywania sprawdzą się. Czy za PISu, czy za innej cholery. Na pewno. Kwestia czasu.

 • Przemek Bee

  Oceniono 7 razy 7

  "Ale za to po tym czasie mieszkania naprawdę należałyby do ich właścicieli." ???

 • kataryniarski

  Oceniono 13 razy 7

  A to nie jest tak, ze grunty są samorządowe, więc bez samorządów te pisie nieuki mogą się, ni mnie, ni więcej, tylko w d... ugryźć???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX