Maleje liczba aktywnych zawodowo Polaków. W grupie wiekowej 15+ pracuje zaledwie co druga osoba

GUS podał najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia i liczby ludności aktywnej zawodowo. Obydwa wskaźniki spadły, ale to niekoniecznie jest dobra wiadomość. Jeżeli chodzi o liczbę pracujących, Polska od jakiegoś czasu jest w ogonie Europy, a sytuacja się pogłębia.

Do wiadomości o spadającym bezrobociu zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego stopnia, że zapewne na nikim robi wrażenia fakt, że w kwietniu jest stopa wyniosła 6,3 proc. Ostatni raz taki wynik widziano pod koniec 1990 roku, ale to głównie dlatego, że bezrobocie w Polsce w ogóle jest badane od 1990 roku i po prostu nie wszyscy, którzy w tamtym czasie powinni się zarejestrować, to zrobili, czyli w rzeczywistości było dużo większe. Podsumowując - mamy rekord i to jest dobra wiadomość.

Teraz ta gorsza. Równolegle do danych o bezrobociu GUS podał liczbę aktywnych zawodowo Polaków. Pracuje zaledwie 56 proc. osób, które znajdują się w przedziale wiekowym 15 - 65. Nie dość, że to bardzo mało, to jeszcze ich liczba zarówno rok do roku jak i miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc.

W I kwartale 2018 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 15 lat i więcej liczyła 17,053 mln osób, z tego 16,344 mln to pracujący i 709 tys. bezrobotni. Populacja biernych zawodowo wyniosła 13,405 mln

Co to oznacza w praktyce? Że w grupie osób, które znajdują się w wieku, w którym powinny pracować, nieaktywny zawodowo jest niemal co drugi Polak.

Kim są niepracujący? Część z nich to po prostu osoby bezrobotne, a część bierne zawodowo, czyli takie, które nie pracują, bo się uczą, są na rencie, emeryturze, są chore lub znajdują się na czyimś utrzymaniu.

To słaby wynik, który jednak na polskim rynku pracy nie jest nowością. Można nawet powiedzieć, że w porównaniu z sytuacją w latach Od 1999 do 2008 r. jest lepiej, bo wtedy więcej osób nie pracowało niż pracowało. 

Nie zmienia to faktu, że na tle UE wypadamy co najmniej blado. Choć nasza stopa bezrobocia jest jedną z najniższych, to pod koniec 2017 roku zaledwie w czterech krajach spadał poziom zatrudnienia, w tym u nas. 

Zmiana zatrudnienia w państwach UE w czwartym kwartale 2017 rokuZmiana zatrudnienia w państwach UE w czwartym kwartale 2017 roku dane: Eurostat

Polska pod względem liczby osób pracujących jest na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Przed nami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania.

Dlaczego aktywność zawodowa Polaków spada?

Dobija nas demografia, obniżenie wieku emerytalnego i spadek aktywności zawodowej kobiet.

Aktywność zawodowa kobiet na polskim rynku pracy jest najniższa od 4 lat. Podejrzany: 500 plus

Od 1 października 2017 r. na emeryturę kobiety mogą w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. To jeden z najniższych progów w Europie. 

Jeżeli chodzi o kobiety, to choć nie ma na to twardych dowodów, można założyć, że jednym z głównych powodów jest "500+"

Aktywność zawodowa kobiet na rynku pracy od dwóch lat spadaAktywność zawodowa kobiet na rynku pracy od dwóch lat spada dane: GUS

Ministerstwo Rodziny i Pracy oficjalnie zaprzeczyło, jakoby świadczenie wypychało kobiety z rynku pracy tłumacząc, że wzrost bierności nastąpił we wszystkich grupach wiekowych, jednak wśród młodych jest on szczególnie widoczny.

Aktywność zawodowa osób w wieku 25-34, w czwartych kwartałach kolejnych latAktywność zawodowa osób w wieku 25-34, w czwartych kwartałach kolejnych lat dane: GUS

 

+++

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (96)
Maleje liczba aktywnych zawodowo Polaków. W grupie wiekowej 15+ pracuje zaledwie co druga osoba
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 47 razy 31

  Czyli zmniejszenie bezrobocia mamy nie dzięki zwiększeniu zatrudnienia a dzięki zmniejszeniu ilości ludzi, którzy chcą pracować (lub co gorsza jako tacy mogą się rejestrować). No kurde świetnie.

 • matteo789

  Oceniono 25 razy 17

  Nie ma ani pracy ani bezrobocia. Żeby niczego nie było. Tak jak powiedział Kononowicz.

 • szymi_mispanda

  Oceniono 17 razy 15

  zanim wyjde to jeszcze taki komentarz :
  z tych danych wynika ze polska gospodarka przynajmniej od zeszlego roku nie wygenerowala ani jednego nowego miejsca pracy

  jak to sie ma do ogolnopolskiej propagandy jak to gospodarka pendzi I brakuje rak do pracy hehe

 • sabriel

  Oceniono 17 razy 13

  Po co pracować jak można leniuchować.

 • dobiik

  Oceniono 17 razy 11

  Chodzac do lepszego liceum w miescie nie da sie pogodzic pracy na tygodniu ze szkola. Osobiscie mialem czesto zajecia do 16:00, powrot do domu i zjedzenie obiadu to godzina 17;00 zrobienie niemalze CODZIENNEJ pracy domowej to z 1-2h, do tego jeszcze nauczenie sie na sprawdzian/kartkowke/ew.pytanie. Na weekendzie nie myslalem nawet o pracy tylko o odpoczynku. Nie wspominam dobrze LO w porownaniu ze studiami gdzie moglem spac do 10 rano i uczyc sie na sesje.
  Jak bylem w USA 1 rok na wymianie, to zajecia byly od 8-14:00. Bardzo malo pracy domowej, do tego malo przedmiotow oraz nizszy poziom. Tam mozna by pogodzic szkole z praca co wiele osob robilo.
  pozatym w grupie 15+ jesli sie pracuje to raczej na czarno, ktos na wakacje jakas prace zalatwi, a to tato, a to wojek, to komus pomozesz za pieniadze. Nigdy nie poznalem ludzi coby pracowali na pol etatu nawet majac mniej niz 17lat.
  (PS. czy w polsce w ogole jest mozliwe zatrudnienie dziecka ponizej 16 roku zycia?)

 • ferdkiepski

  Oceniono 13 razy 11

  Jak tak dalej pójdzie to za parę lat wśród tych wszystkich zatrudnionych będzie więcej rekruterów i statystyków pracy niż faktycznie wykonujących jakiekolwiek pożyteczne zajęcie

 • ferdkiepski

  Oceniono 15 razy 7

  Od czynnych zawodowo należy odliczyć około miliona urzędasów, którzy tylko pozorując pracę przekładając papiery z kupki na kupkę. Zresztą jest ich o milion za dużo, więc gdyby poszli na bezrobocie to nikt by tego nawet nie zauważył, a raczej cała reszta odetchnęłaby z ulgą i miała więcej w portfelu. O młodocianych emerytach mundurowych, górniczych i rolniczych już nie piszę, bo to jest dopiero patologia na skalę Kosmosu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX