Ropa ostro w dół. Pomogło rosyjsko-saudyjskie spotkanie w Petersburgu

W piątek notowania amerykańskiej ropy WTI spadały aż o 4,5 proc. Wszystko przez wstępne ustalenia Rosji i Arabii Saudyjskiej w trakcie spotkania w Petersburgu. Te kraje chcą zwiększyć wydobycie ropy naftowej.

Za baryłkę ropy WTI trzeba było na koniec dnia zapłacić 67,5 dol. Ostatni raz tyle kosztowała z początkiem maja. Mocno taniała też europejska odmiana ropy Brent – tutaj spadek sięgał niemal 3 proc.

Notowania ropy WTINotowania ropy WTI Investing.com

Tak mocny spadek cen cennego surowca analitycy łączą ze spotkaniem w Petersburgu, przy okazji odbywającego się tam Forum Ekonomicznego, rosyjskiego ministra energetyki Aleksandera Nowaka i saudyjskiego ministra ropy, gospodarki i zasobów mineralnych Khalida al-Faliha.

Panowie przeanalizowali sytuację na rynku ropy i zgodzili się, że cięcia w produkcji ropy ustalone przez OPEC 17 miesięcy temu przyniosły zbyt daleko idący wzrost cen ropy naftowej. Wyraźnie powiedział to Nowak w wypowiedzi dla „Financial Times”.

- 80 dolarów to dużo więcej, niż się spodziewaliśmy. To dla nas niespodzianka – powiedział.

Zdaniem rosyjskiego ministra wyższe ceny ropy nie zawsze są dobre dla producentów. Kiedy są zbyt wysokie, rynek się przegrzewa i destabilizuje – tłumaczył.

Ale to tylko część jego obaw. Być może ważniejsze jest to, że aktualne wysokie ceny ropy mocno zachęcają do wzrostu wydobycia amerykańskich nafciarzy. – Wiele krajów uczestniczących w porozumieniu OPEC (dotyczącym ograniczenie wydobycia) obawia się, że zbyt wysokie ceny będą stymulować zwiększone inwestycje w wydobycie ropy łupkowej w USA, co może w przyszłości doprowadzić do nadwyżki produkcji i ponownego spadku cen – powiedział Nowak gazecie Financial Times.

Czytaj więcej: W maju ropa mocno drożała między innymi przez decyzję Trumpa o wycofaniu się USA z porozumienia z Iranem. 

Jego obawy potwierdzają najnowsze dane o produkcji ropy. Amerykanie pompują jej teraz, dzięki rozwojowi technologii łupkowych, ponad jedną czwartą więcej niż dwa lata temu. Z wydobyciem na poziomie 10,73 mln baryłek dziennie ustępują już wyłącznie Rosjanom, których produkcja ropy oscyluje około 11 mln baryłek dziennie.

W związku z powyższym Rosja i Arabia Saudyjska poważnie rozważają zwiększenie wydobycia i częściowo chociaż odejście od limitów w jej produkcji ustalonych przez OPEC. Być może więcej o tych planach dowiemy się już w połowie czerwca na kolejnym spotkaniu krajów producentów ropy naftowej.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (179)
Ropa mocno tanieje na rynkach. Pomogło rosyjsko-saudyjskie spotkanie w Petersburgu
Zaloguj się
 • krzysztofgie

  Oceniono 74 razy 68

  Spadek cen ropy dotrze do Polski za 3-4 tygodnie...podwyżki cen docieraja po 3-4 dniach....

 • the Pink

  Oceniono 39 razy 33

  Taaaa, a na stacjach jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuuuuugo będzie drogo, "bo musimy sprzedać to, co kupiliśmy drożej"
  Ale, jak jest podwyżka cen ropy to na stacjach jest podwyżka NATYCHMIAST !!!!

 • atmt

  Oceniono 25 razy 23

  No to teraz przez najbliższe tygodnie będą wyprzedawać "zapasy" po piątkę. Jak trzeba podwyższyć ceny to jakoś nigdy zapasów tańszej ropy nie ma. Sqwrysyńskie pazerne dziady.

 • dwa_grosze

  Oceniono 28 razy 16

  Jak zwykle bzdury w wydaniu Kaczmarczyka. Ropa poleciala w dol po opublikowaniu danych z Arabii Saudyjskiej, ze maja zgromadzone duze zapasy nie sprzedanej ropy. Tyle i tylko tyle panie Kaczmarczyk.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 29 razy 13

  Cena ropy to ch..j. Dla Morawieckiego ważne aby burdel trwał. Budżet z tego ma więcej, VAT, akcyza.
  W takiej mętnej wodzie, przepraszam ropie, ukryje się kilka dodatkowych opłat na cele budżetowe.
  Orlen butnie zapewniał miesiąc temu, że opłat z tytułu smogu CO2 w paliwie to konsumenci nie odczują. Orlen bierze to na "klatę".
  Już nikt nie skuma gdzie jest 10 groszy na odczadzanie smogu CO2. Paliwo ponad piątaka. Winni OPEC, Rosja itd.
  Tak jak wspomniałem na początku - burdel. Przychodzisz wieczorem, wychodzisz rano. Nieważne co skonsumowałeś ile wypiłeś ile pociupciałeś. Ważne, że rachunek usługodawcy się zgadza, np siedem stówek. I nie protestujesz. Lejesz pod wlew i odjeżdżasz.... do żony.
  Jak żyję, nie ma w tym kraju spójnej polityki energetycznej, nikomu nie zależy na negocjacjach cenowych, magazynowaniu surowców, doborze dostawców, interwencji na rynku. To trwa 30 lat.
  Jak w biedronce pomidory po 5 to się kupuje, po 8 gniją. Średnia 6,5 to się opłaca.
  Ekonomia "od ściany do ściany". Obraz też obecnie rządzących. Wcześniej nie było lepiej.

 • Gatts 1978

  Oceniono 12 razy 12

  Kilka lat temu ropa kosztowała 140dolarów hurcie a teraz niecałe 80dolarów a cena benzyny i ropy na takim poziomie jakby ropa kosztowała już 140dolarów za baryłkę.
  Już widzicie skąd mają takie zyski Państwowe firmy ,które z nazwy powinny być dla społeczeństwa a nie dla garstki osób.

 • eva_bramborova

  Oceniono 34 razy 10

  Tu chodzi WYŁĄCZNIE o walkę z łupkami,piaskami bitumicznymi,elektromobilnością etc.Kacapy i Saudowie twierdzą,że rynek się przegrzewa i destabilizuje.Bzdura.Kilka lat temu ropa po 140 USD im nie wadziła.

 • bamshe

  Oceniono 25 razy 9

  My tam ruskimi I mahometami glowy soebie nie zawracamy u nas przeciwnie bedzie dla odmiany cena rosla :D:D:D:D:D:D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX