"Rewelacyjny miesiąc dla polskiego budżetu", aż 9 mld zł nadwyżki. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, skąd tak świetny wynik

Po pierwszych czterech miesiącach roku w budżecie państwa było 9,3 mld zł nadwyżki. To bardzo dobre dane - w tym samym okresie ubiegłego roku w kasie państwa brakowało już około miliarda złotych.

Na razie jest pięknie. Nasze państwo wydaje mniej niż zbiera przeróżnych podatków. Od stycznia do końca kwietnia, wg szacunku Ministerstwa Finansów dochody państwa wyniosły 125,2 mld zł – to 35,2 proc. planu zapisanego w ustawie budżetowej na ten rok. Wydatki natomiast sięgnęły 115,8 mld zł – to z kolei 29,2 proc. tego, co państwo zamierzało wydać.

Tak dobra sytuacja nie utrzyma się jednak do końca roku. - Po kwietniu br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Należy zauważyć, że wynik budżetu państwa w okresie styczeń – kwiecień, w ostatnim czasie wykazuje stałą tendencję rosnącą. Wynika to, m.in. z coraz niższych, proporcjonalnie, wydatków w pierwszej połowie roku i przesuwania realizacji wydatków na drugą połowę, w szczególności na ostatni kwartał, co miało miejsce również w roku 2017 – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Cały rok mamy zakończyć wg planu resortu finansów deficytem wysokości 41,5 mld zł. 

Prognoza wyniku budżetu państwaPrognoza wyniku budżetu państwa Ministerstwo Finansów

Z podatku VAT wszystko zostało wyciśnięte?

Dochody budżetu państwa po pierwszych czterech miesiącach roku były wyższe o 8,3 mld zł niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a z podatków zabrano więcej o 6,4 proc. To, w zestawieniu choćby z tempem rozwoju naszej gospodarki – w pierwszym kwartale zanotowaliśmy wzrost PKB aż o 5,1 proc. – sugeruje, że specjalnie wiele dzięki „uszczelnienia podatków” nie da się już osiągnąć.

Widać to szczególnie w podatku VAT – dochody z jego tytuły były w okresie styczeń-kwiecień wyższe tylko 1,1 proc. niż rok temu.

Mocno za to wzrosły dochody z podatków PIT i CIT – odpowiednio o 17,9 proc. i 15,4 proc.

- Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą – tłumaczy resort finansów.

W stworzeniu dużej nadwyżki budżetowej pomogły też pewne ograniczenie wydatków państwa w porównaniu do danych sprzed roku. Były one niższe o 2,1 mld zł niż w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku.

- Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - kwiecień roku ubiegłego jest przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,5 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS – komentuje Ministerstwo Finansów.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (234)
Rekordowa nadwyżka w budżecie państwa. Pod kreskę zejdziemy dopiero w trzecim kwartale
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 49 razy 41

  Jakoś dziwnie rząd szybko przykrył grubym dywanem informację że Polska, Węgry i Turcja są najbardziej zadłużającymi się krajami na terenie Europy.

 • oszrany

  Oceniono 46 razy 28

  W sam raz na nagrody i dotacje ojca dyrektora.

 • kl0ss

  Oceniono 34 razy 26

  No to będzie za co korumpować suwerena kolejnym programem plus przed wyborami. A niepełnosprawni jak powiedziała Krycha dalej będą śmierdzieć w sejmie.

 • Oceniono 32 razy 24

  Będzie dla niepełnosprawnych. Sorry zapomniałem. Na nagrody co się należą...

 • matylda1001

  Oceniono 26 razy 20

  Tylko żeby się niepełnosprawni nie dowiedzieli, Matołusz, kryj się!

 • tel123

  Oceniono 27 razy 19

  Pytanie: skoro macie nadwyżkę to czy dacie ją niepełnosprawnym, czy raczej podzielicie między pisowcami na tajne premie, ew. przeznaczycie na kampanię wyborczą swojej partii ??

 • anekelea

  Oceniono 22 razy 18

  Mistrzowie propagandy w natarciu. Widać ładnie na wykresach jak zadłużenie w 2015 roku prawie liniowo narastało. A PiS przez 11 miesięcy ogłupia ludzi nadwyżkami żeby to wszystko padło na ryj w grudniu.
  Nie wiem kto się nabiera na te tanie chwyty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX