Szef Amazona chce skolonizować księżyc. Znamy szczegóły wielkiej operacji podboju kosmosu

Wygląda na to, że wyścig miliarderów po podbój kosmosu rozpocznie się w dwóch różnych kierunkach. Podczas gdy Elon Musk marzy o wysłaniu ludzi na Marsa już w 2024 roku, prezes Blue Origin, Jeff Bezos uważa, że bardziej praktyczne jest rozpoczęcie prac nad kolonizacją Księżyca.

W trakcie konferencji poświęconej rozwojowi przestrzeni kosmicznej, Jeff Bezos przedstawił swój plan wysłania ludzi na Księżyc i budowy tam stałej osady ludzkiej.  

Ziemia nie jest dobrym miejscem do rozwoju ciężkiego przemysłu. Teraz jest dla nas wygodna, ale w niezbyt odległej przyszłości - mówię o dekadach, może o 100 latach - w kosmosie łatwiej będzie zrobić wiele rzeczy. Będziemy mieli bowiem dużo energii

– uzasadniał swój pomysł prezes Blue Origin. 

Wizja przyszłości Bezosa obejmuje miliony ludzi żyjących i pracujących w kosmicznych statkach zasilanych energią słoneczną. Logicznym miejscem do rozpoczęcia takich działań jest księżyc, ponieważ jest blisko Ziemi, ma dużo światła słonecznego, a także pokłady zamarzniętej wody w pobliżu biegunów. 

Czytaj więcej: Donald Trump atakuje Amazona. 'Nie płacą podatków, powodują ogromne straty dla Stanów'

Współpraca z NASA

By zrealizować swój cel, Jeff Bezos planuje zbudowanie lądownika księżycowego we współpracy z NASA. Ma on być w stanie dostarczyć 5 ton ładunku na powierzchnię Księżyca.   

Jak dodał Bezos, nawet jeśli NASA zrezygnuje z kooperacji lub jeśli Blue Origin nie wygra kontraktu z agencją, zainteresowana powinna być SpaceX, mimo że dziś skupia się na Marsie. Są też inne podmioty, które mogłyby przystąpić do projektu, na przykład Europejska Agencja Kosmiczna. W ostateczności Blue Origin dokona tego samodzielnie.

Czytaj więcej: Najbogatszy człowiek na świecie nie wie na co wydawać pieniądze. W jego świecie 12 mln dolarów to zaskórniaki

Jeff Bezos dodaje, że stworzenie księżycowej bazy to nie tylko zbudowanie rakiety i lądownika oraz wysyłanie tam ludzi. Prezes Blue Origin zapewnia, że jest gotów zrobić wszystko, co trzeba, aby odnieść sukces. Pieniędzy nie powinno zabraknąć. Jeff Bezos, założyciel Amazona, jest najbogatszym człowiekiem na ziemi. Jego majątek szacuje się na 130 miliardów dolarów.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: