Kulczykowie na zakupach w Hiszpanii. Kupują znaną firmę, bo mają nowy pomysł na biznes

Kontrolowany przez rodzinę Kulczyków Ciech poinformował o podpisaniu umowy zobowiązującej do nabycia 75 proc. udziałów hiszpańskiej spółki Proplan Plant Protection Company. To znany producent środków ochrony roślin.

Ciech to chemiczny gigant. Firma, w ponad połowie kontrolowana przez spółki należące do rodziny Kulczyków, jest jednym z największych europejskich producentów sody oraz wielu innych produktów chemicznych. Roczne przychody koncernu sięgają 3,6 mld zł, a zysk netto niecałych 400 mln zł.

Ciech ma już zakłady w Polsce, w Niemczech i w Rumunii. Teraz będzie miał również w Hiszpanii. Kupowany właśnie przez nią za ponad 33 mln euro Proplan Plant Protection Company ma ponad 25-letnie doświadczenie na rynku środków ochrony roślin. Specjalizuje się w rejestracji, produkcji i dystrybucji fungicydów, herbicydów, insektycydów i regulatorów wzrostu.

- Prowadzi swoją działalność na rynku europejskim, głównie w Hiszpanii oraz na innych kontynentach: głównie w Australii i Afryce. Przychody Proplan za 2017 rok wyniosły ok 16 mln euro, przy wysokiej rentowności operacyjnej. Proplan posiada portfel ponad 120 rejestracji produktowych i istotne aktywa w obszarze własności intelektualnej – czytamy w komunikacie Ciechu.

Polska firma jasno też wyjaśnia powody nowego zakupu w Hiszpanii. - Zarząd spółki zdecydował się na zawarcie transakcji w związku z planami rozwoju Grupy Ciech w ramach obszaru chemii ochrony roślin – tłumaczy.

Dzięki zakupowi znacząco rozszerzy się liczba produktów w ofercie Ciechu w obszarze chemii ochrony roślin. Polska firma zacznie też działać na nowych dla niej rynkach.

Czytaj więcej: Mocarstwowe plany PKP Cargo. Nowy prezes mówi o zagranicznych przejęciach. 

Kolejna z ważnych inwestycji

Zakup Proplan Plant Protection Company nie jest jedyną ważną decyzją inwestycyjną, jaką ostatnio podjął Ciech. Pod koniec kwietnia firma poinformowała o decyzji budowy nowego zakładu produkcyjnego soli w niemieckim Stassfurcie (Saksonia-Anhalt), tuż obok zakładów sodowych należących do Ciech Soda Deutschland.

Wyda na ten cel ok. 100 mln euro. Produkcja ma w nim ruszyć już w 2020. Nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie a więc niewiele mniej niż należąca do Ciechu warzelnia w Janikowie na Kujawach o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 550 tys. ton.

Po uruchomieniu nowego zakładu w Niemczech, Grupa Ciech będzie produkować łącznie 1 mln ton soli warzonej rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie.

W połowie maja polski koncern chemiczny poinformował również o uruchomieniu nowego, ultranowoczesnego, zautomatyzowanego magazynu produktów solnych w Janikowie. Obiekt powstał kosztem 18 mln złotych i jest to część większej modernizacji polskich zakładów produkcji soli, na którą wydano już ponad 100 mln zł.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (94)
Kulczykowie na zakupach w Hiszpanii. Ciech kupuje znaną firmę, bo ma nowy pomysł na biznes
Zaloguj się
 • isiah.thomas

  Oceniono 42 razy 30

  Ja mam lepszy sposób na biznes: kawałek autostrady na płaskiej jak decha wielkopolskiej ziemi i 40 zł za przejazd z Konina do Poznania - wypali na 100%!

 • acide94

  Oceniono 28 razy 20

  Może wystarczy podnieść opłaty za A2? Tak tanio teraz jest, że aż boli.

 • strange_email

  Oceniono 38 razy 12

  Czyli uczciwie zarobione przez seniora pieniądze pracują nadal. Brawo polski kapitalizm!

 • zakrzyczny

  Oceniono 18 razy 10

  Znaczy się mają środki ze sprzedaży "domku letniskowego" w Szwajcarii :)

 • matatjahu

  Oceniono 14 razy 8

  taniej byłoby zrobić 40 zł za 1 km jazdy autostradą...kto znowu stracił aby kulczykowie zarobili?

 • pamejudd

  Oceniono 25 razy 7

  Kulczykowie? To ci, co dorobili się na przekrętach zrobionych przez tatusia-kapusia?

 • wojtek karlik

  Oceniono 26 razy 6

  nie żebym się czepiał, czy był zazdrosny, broń Boże,
  ale Kulczykowie to złodzieje,
  zakup Ciechu to jeden wielki przekręt,
  im należy odebrać wszystko i puścić w skarpetach,

 • nickodem2

  Oceniono 7 razy 5

  Uciekają z pieniędzmi.

 • dante_waw

  Oceniono 10 razy 4

  Pchaja sie w jakis niepewny biznes... a wystarczy ze podniosa oplate za przejazd autostrado do 140 PLN.... gdyby jednak kierowcy nie dali rady panstwo doplaci bo przeciez gwarantuje kredyty...

  czekamy na historie dynastii cinkciarzy, wymuszaczy haraczu i streczycieli w dodatku reklamowycm GAZETA NEXT

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX