TVP nie udostępni sygnału TVP 4K na piłkarski mundial. Sieci kablowe są wściekłe, piszą do KRRiT i RMN

TVP odmawia sieciom kablowym podania warunków reemisji programu TVP 4K, na którym ma tym transmitowana część meczów nadchodzących Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Telewizja Polska poinformowała w kwietniu br. o planach uruchomienia kanału TVP 4K, na którym miałaby być transmitowana ponad połowa meczów rozpoczynającego się 14 czerwca piłkarskiego mundialu. Mecze będą transmitowane w technologii 4K, czyli w ultrawysokiej rozdzielczości blisko 4 tysięcy pikseli w poziomie. 18 maja KRRiT przyznała koncesję na nadawanie kanału.

Zdaje się jednak, że sygnałem TVP 4K Telewizja Polska nie ma ochoty się dzielić z kablówkami. Po tym, jak poszczególni operatorzy sygnalizowali fakt odmawiania im przez TVP prawa do reemisji, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom 22 maja wystosował do TVP oficjalne pismo z prośbą o przedstawienie oferty handlowej na reemisję programu TVP 4K w sieciach kablowych swoich członków. „Większość naszych członków jest technicznie gotowa na reemisję programów w technologii 4K” - pisał Mediakom w piśmie do TVP.

Tyle, że jak na razie odpowiedzi się nie doczekał. Związek postanowił interweniować więc w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz w Radzie Mediów Narodowych. Wysłał do nich właśnie pisma, w których pyta, czy takie działanie Telewizji Polskiej jest zgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji, i prosi te instytucje o zajęcie stanowiska.

Mediakom powołuje się przy tym przede wszystkim na artykuły z Ustawy o radiofonii i telewizji mówiące m.in. o tym, że publiczna telewizja realizuje misję publiczną, także w zakresie sportu, a programy i inne usługi telewizji publicznej powinny służyć propagowaniu i upowszechnianiu sportu. Argumentuje, że zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z 2011 r., audycje realizujące misję publiczną, które powinna uwzględniać TVP, to także „transmisje i relacje z wydarzeń sportowych o ważnym znaczeniu narodowym i międzynarodowym”.

Bez wątpienia mistrzostwa świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym jak i międzynarodowym. Wobec tego odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K oznacza naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej

- zwraca uwagę związek. Mediakom dodaje też, że działania TVP „mogą budzić podejrzenia o dyskryminowanie polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywanie pozycji dominującej, jaką TVP SA posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata”.

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom skupia kilkudziesięciu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych i sieci telewizji kablowych. Stacja TVP 4K ma być dostępna w ofercie platformy NC+ i Orange TV.

Rok temu, gdy ważyły się losy "ustawy abonamentowej", która miała nałożyć na operatorów kablówek i telewizji cyfrowych informowania Poczty Polskiej (odpowiedzialnej za pobór abonamentu) o swoich klientach, Mediakom mocno "walczył" z TVP. Zamówił między innymi analizę prawną, z której wynikało, że jest prawnie możliwe wypowiedzenie przez operatorów płatnej telewizji umów z TVP na reemisję wszystkich programów publicznej telewizji poza TVP1, TVP2 oraz kanałami regionalnymi.

***

Więcej o: