Złoty najsłabszy od 10 miesięcy. Polską walutą zatrzęsły Włochy

Złoty w środę wciąż jest pod presją, choć na razie powoli odrabia straty. Wczesnym rankiem dolar kosztował nawet 3,76 zł. Notowaniami steruje włoska polityka i strach inwestorów przed kryzysem strefy euro.

Ciężkie dni złotego

Dolar jest na rynku wyceniany w złotówkach najwyżej od lipca ubiegłego roku. Po 9:00 w środę były to okolice 3,73 PLN, choć wcześniej kosztował nawet ponad 3,76 PLN.

Notowania dolara amerykańskiego wobec złotegoNotowania dolara amerykańskiego wobec złotego źródło: investing.com

Notowania euro to około 4,31 PLN, najwyżej od października, choć kurs był wcześniej o 3 grosze wyższy.

Notowania euro wobec złotegoNotowania euro wobec złotego źródło: investing.com

Za franka szwajcarskiego po 9:00 w środę trzeba płacić 3,75 PLN (we wtorek wieczorem kurs dobił do 3,80 PLN), to podobnie jak w przypadku euro najwięcej od początku października.

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotegoNotowania franka szwajcarskiego wobec złotego źródło: investing.com

Włochy straszą inwestorów

W złotego uderzają Włosi. A dokładnie niepewność polityczna w tym kraju. Inwestorzy obawiają się rosnącego ryzyka wyjścia Włoch ze strefy euro – a to trzecia największa gospodarka obszaru wspólnej waluty. Wciąż nie udało się stworzyć rządu (choć prezydent proponuje tymczasowy rząd techniczny) i kolejne wybory parlamentarne wydają się być niemal nieuniknione.

Pojawiają się obawy, że w tych nowych wyborach populiści i eurosceptycy zbiorą jeszcze większe poparcie i głosowanie będzie tak naprawdę swego rodzaju referendum na temat dalszej obecności Włoch w strefie euro.

Czytaj też: Włoskie obligacje szybko tracą na wartości. Jest obawa, że Włosi mogą wyjść ze strefy euro bocznymi drzwiami

W związku z tymi obawami, włoskie obligacje dramatycznie traciły na wartości, szczególnie te 2-letnie. Jak podaje Reuters, wtorek był najgorszym dniem dla włoskiego długu skarbowego od 25 lat, co przypomina niektórym kryzys długu w Europie sprzed kilku lat. 

Notowania włoskich obligacji 2-letnichNotowania włoskich obligacji 2-letnich źródło: investing.com

To sprawiało, że giełdy notowały wyraźne spadki. Na rynku walutowym euro osłabiało się wobec dolara, a w ślad za nim tracił złoty. Według ekspertów dziś możemy się spodziewać korekty tych ruchów i umocnienia polskiej waluty.

Czytaj także: George Soros ostrzega Unię Europejską: Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle. A może być jeszcze gorzej

Więcej o: