TVP Sport SD jednak w naziemnej telewizji cyfrowej. Mundial obejrzymy za darmo

Po długich tygodniach niepewności TVP oficjalnie ogłosiła: kanał TVP Sport w wersji SD trafi do odbiorców telewizji naziemnej. Według kierownictwa telewizji, to dopiero początek dobrych informacji.

Kanał TVP Sport SD będzie nadawany od czwartku, 7 czerwca br., na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-3, poinformowała Telewizja Polska. Dzięki przekształceniu TVP Sport w kanał otwarty, TVP liczy na zwiększenie swoich szans na pozyskiwanie praw i licencji sportowych.

Od 7 czerwca br. w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3 nadawany będzie kanał TVP Sport SD. Zastąpi on do czasu zakończenia mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji kanał TVP Rozrywka. Tym samym TVP Sport będzie jedynym, nadawanym drogą naziemną kanałem sportowym w Polsce, dostępnym praktycznie dla wszystkich Polaków.

- czytamy w komunikacie.

Wprowadzenie TVP Sport do grona kanałów odbieranych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej jest decyzją bardzo oczekiwaną przez polskie społeczeństwo, w badaniach program sportowy był wskazywany w ścisłej czołówce kanałów, które były pożądane w otwartej emisji (Strategia Regulacyjna na lata 2017-2022, KRRiT, marzec 2018)" - czytamy dalej.

Jak oglądać mundial w telewizji i przez internet?

Mundial 2018 startuje na antenie TVP startuje 14 czerwca. TVP Sport będzie nadawać mecze oraz programy związane z mistrzostwami 24 godziny na dobę.

Wszystkie mecze zostaną pokazane zarówno w TVP Sport jak i w serwisie internetowym sport.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Sport (Android, iOS), dodatkowo skróty, gole oraz sporne sytuacje, podano w materiale.

TVP chce konkurować z Polsatem i NC+

Zdaniem władz telewizji pojawienie się kanału TVP Sport SD w telewizji naziemnej jest zgodne ze strategią, w której jednym z kluczowych celów misyjnych w kategoriach programowych są wielkie wydarzenia i sport. Chodzi także o umocnienie pozycji TVP na rynku kanałów sportowych, szczególnie wobec zakupu w ostatnim czasie przez Polsat pakietu udziałów w Eleven Sports Network za 38 mln euro.

Wraz ze zmianą statusu TVP Sport zdecydowanie zwiększą się szanse TVP w procesie pozyskiwania praw i licencji sportowych, podkreślono także.

"Wynika to z faktu, że jednym z ważniejszych partnerów TVP w pozyskiwaniu licencji jest Eurovision, która działa w imieniu nadawców publicznych. Praktyka pokazuje, że EBU coraz częściej opiera swoją działalność mając na uwadze przede wszystkim pozyskiwanie praw dla kanałów otwartych 'free to air'. Coraz częściej warunkiem pozyskania licencji jest gwarancja emisji audycji właśnie na antenie otwartej. Uniwersalne anteny otwarte (TVP1 i/lub TVP2) ze względu na inne zobowiązania programowe nie zawsze mogą udzielić takich gwarancji emisyjnych" - argumentuje publiczny nadawca.

TVP w zgodzie z regulacjami

TVP podkreśliła także, że zmiana TVP Sport na kanał otwarty zabezpieczy telewizję przed niekorzystnymi aspektami wynikającymi z interpretacji KRRiT zasady "must carry - must offer". Telewizja Polska nie będzie musiała emitować wszystkich istotnych wydarzeń sportowych na antenach objętych tą zasadą, jednocześnie wywiązując się ze zobowiązań wobec regulatora.

"W kontekście popularyzacji sportu i zwiększenia poziomu edukacji sportowej w społeczeństwie należy podkreślić, że polskie związki sportowe, organizatorzy imprez i zawodów sportowych widzą w TVP Sport naturalnego partnera w swojej działalności marketingowej, promocyjnej i popularyzacyjnej. Uczynienie z TVP Sport kanału otwartego bardzo korzystnie wpłynie na efektywność tej współpracy. Jednym z elementów wymaganych przez międzynarodowe federacje sportowe jest to, aby partner telewizyjny związku (host broadcaster) potwierdził fakt, że w przypadku przyznania Polsce organizacji danej imprezy mistrzowskiej transmisje przebiegu zawodów będą emitowane na tzw. antenie otwartej. W obecnej sytuacji TVP Sport nie może składać takich deklaracji. Inne anteny TVP - anteny otwarte, tzw. uniwersalne nie zawsze mogą zagwarantować emisję relacji sportowych ze względów programowych" - wyjaśniono w komunikacie.

TVP Sport w wyniku zmiany stanie się jedynym programem sportowym o pełnej dystrybucji. W perspektywie czasu może dzięki temu osiągnąć pozycję lidera rynku programów sportowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku TVP ABC, podkreślił nadawca.

"Kanał otwarty TVP Sport ma przed sobą perspektywy wzrostu przychodów stwarza szanse, by docelowo zwiększyły się przychody wynikające zarówno z reklamy emisji bloków reklamowych. Zgodnie z szacunkami Biura Reklamy, antena TVP Sport, z uwagi na zwiększoną dystrybucję i wynikający z tego wyższy udział oglądalności, odnotuje wzrost przychodów w kwocie 3,77 mln zł w 2018 r." - podsumowano w materiale.

Czytaj też: Jacek Kurski ma dość piratów. Możliwe, że wypowie im wojnę

Multipleks 3 nadawany w paśmie UHF w całości jest przeznaczony na kanały Telewizji Polskiej. Obecnie dostępne są na nim następujące kanały: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Historia.

Jak znaleźć nowy kanał?

TVP Sport SD może nie pojawić się w dekoderze automatycznie. Dlatego konieczne może być ręczne znalezienie kanału. 

Chcąc przeprogramować telewizor lub dekoder NTC należy wykonać następujące czynności:

1. Wybrać na pilocie przycisk „menu”
2. Wybrać funkcję „instalacja”
3. Wybrać „automatyczne wyszukiwanie programów”.

Po wykonaniu tych czynności lista programów się odświeży i pojawią się wszystkie dostępne programy nadawane w ramach NTC, wśród nich TVP Sport.

Zapraszamy do oglądania TVP Sport, kanału który nadaje najważniejsze wydarzenia sportowe 24 godziny na dobę - informuje TVP na swojej stronie.

(ISBnews)

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: