"Za bogaci" na mieszkanie komunalne i "za biedni" na kredyt dostaną dopłaty do czynszów za wynajem

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy umożliwiającej pomoc państwa w pierwszych latach najmu mieszkania.

"Program dopłat do czynszu to – obok realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych w całej Polsce – kluczowy element pakietu Mieszkanie Plus. Projekt ustawy umożliwiającej pomoc państwa w pierwszych latach najmu mieszkania, przedstawiony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, przyjął Stały Komitet Rady Ministrów. W najbliższym czasie dokument trafi pod obrady rządu" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Od początku 2019 r. ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. Z programu skorzystają osoby, dla których obecnie nie ma pomocy mieszkaniowej adekwatnej do potrzeb – są "za bogate" na mieszkanie komunalne i "za biedne" na kredyt, przypomina resort.

Czytaj więcej: Bańka na rynku nieruchomości? Sprawdzamy, czy warto jeszcze kupić mieszkanie na wynajem

Miesięczna wysokość dopłaty na mieszkanie

Miesięczna wysokość dopłaty będzie obliczana na podstawie przeciętnych kosztów budowy mieszkań na terenie danej gminy i tzw. powierzchni normatywnej mieszkania, uzależnionej od liczby osób zamieszkujących lokal. Przykładowo czteroosobowa rodzina mieszkająca w woj. małopolskim obecnie mogłaby otrzymać miesięczną dopłatę w wysokości 375 zł (w Krakowie – 470 zł), zaś w woj. śląskim – 335 zł (w Katowicach – 422 zł). Czynsz płacony przez taką rodzinę zmniejszy się co miesiąc od 307 zł do nawet 561 zł w zależności od lokalizacji mieszkania.

Zgodnie z projektem ustawy, dopłaty będą udzielane, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa jednoosobowego nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (obecnie ok. 2 563 zł netto). Limit będzie zwiększany o 30 pkt proc. (ok. 1 281 zł) za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. Przykładowo w gospodarstwie trzyosobowym limit będzie wynosił 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – obecnie ok. 5 125 zł, czytamy dalej.

"Wynajęcie nowego mieszkania z dopłatą do czynszu umożliwi rodzinom planowanie swojej przyszłości w Polsce. Na rynku mieszkaniowym brakuje lokali na wynajem, dlatego ich ceny nie są dostępne. To będzie się zmieniać. Program Mieszkanie Plus tworzy dla rynku mieszkaniowego w Polsce unikalną szansę na pozytywne zmiany. Tworzy szansę na samodzielne mieszkanie, szczególnie dla osób i rodzin mniej zamożnych" - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej: Rząd będzie dopłacał do czynszu. Nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest projekt nowej ustawy

Dopłata aż na 9 lat

Dopłaty otrzymają osoby spełniające warunki zapisane w ustawie (dochodowe, majątkowe, związane z używaniem mieszkania). Za nabór najemców odpowiadać będzie gmina. Na podstawie kryteriów ustalonych przez samorząd (wybranych z kryteriów ustawowych, np. wysokość dochodów, liczba dzieci, niepełnosprawność, migracje za pracą) powstanie lista najemców, z którymi inwestor będzie zawierać umowy najmu.

Warunkiem podpisania umowy będzie posiadanie przez wskazanych przez gminę najemców zdolności czynszowej (zdolność do regularnego opłacania czynszu). Dopłata będzie przyznawana na 9 lat w stałej wysokości. Gmina będzie okresowo weryfikować prawo do dopłaty. Jeśli otrzymujący dopłatę przekroczy kryterium dochodowe - na ten czas wypłata będzie wstrzymywana. Oznacza to, że pomoc państwa będzie trafiać tylko do osób potrzebujących, które spełniają kryteria ustawowe. Jeśli sytuacja najemcy się zmieni, wypłata pomocy może być w okresie 9 kolejnych lat, w każdym czasie "odwieszona", wskazano w materiale.

Czytaj więcej: Wiemy, ile mieszkań zacznie być budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Ta liczba nie wbija w fotel

Program dopłat do czynszu realizuje dwa główne cele: społeczny (stanowi pomoc dla gospodarstw domowych mających trudności w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych) i inwestycyjny (stanowi zachętę do realizacji inwestycji polegających na budowie mieszkań na wynajem), podsumowano w komunikacie.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o:
Komentarze (49)
Stały Komitet RM przyjął projekt 'Mieszkanie na start', który określa zasady dopłat państwa do wynajmowanych mieszkań
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe co piSS ma do zaoferowania takiemu suwerenkowi jak ja? Mieszkanie małe ciasne ale własne mam, dzieci na studiach więc sam muszę na to łożyć i to nie mało bo dzieci studiują poza miejscem zamieszkania. Ale piSS do tych bardziej inteligentnych i ambitnych raczej nie dopłaci bo tacy na nich nie głosują. Jak na razie to dostaję tylko podwyżki podatków:)))

 • vito60

  Oceniono 14 razy 12

  Skomplikowane kryteria, banda nowych urzędników, kolejny powód do ukrywania dochodów. Rozdawanie pieniędzy wg widzimisię ustawodawcy. Ten rząd w końcu się ,,zakiwa" i zgubi w tych wszystkich programach socjalnych, czy raczej socjalistycznych.

 • wille19781974

  Oceniono 9 razy 9

  A może tak dopłacać bogatym? Ja po poproszę o dopłatę do domu oraz do nowego samochodu (tutaj nie będę wymagający, może być około 20-30 procent)

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 7

  pisowskie tłuste kocury wożą się niemieckimi luksusowymi limuzynami, latają na wakacje biznes klas, wszystko na koszt biednego Polaka, któremu dają okruchy aby mieszkał na zadupiu w małej klitce

 • ar.co

  Oceniono 9 razy 7

  "Jeśli otrzymujący dopłatę przekroczy kryterium dochodowe - na ten czas wypłata będzie wstrzymywana."
  Czyli kolejna grupa pracujących przejdzie do pracy "na czarno".

 • matts06

  Oceniono 5 razy 5

  Jak zawsze w wykonaniu PiS - program schrzaniony. Miało być mieszkanie plus, wyszła jedna wielka lipa. Jak PO dotowała banki i deweloperów swoimi programami mieszkaniowymi marnując miliardy pieniędzy państwowych, tak teraz to samo robi PiS dotując deweloperów. Gratulacje, nie ma to jak topić kolejne miliardy w sektorze prywatnym, sitwa jak widać nadal ma się dobrze i PiS pokazuje, że żadna z niego socjalna partia, tylko partia biznesu tak samo jak PO.
  A rozwiązanie jest proste i leży na wyciągnięcie ręki - tanie mieszkania państwowe na wynajem, tak jak w państwach Europy Zachodniej, do której wielu liberałów w Polsce ponoć chce równać (tylko chcą równać tam gdzie im pasuje, bo już progresja podatkowa jest zła :) ).

 • rozterka47

  Oceniono 5 razy 5

  a po co dotować , z rozdawnictwa korzysta wielu nierobów i patologia , korzystniej byłoby mniej zarabiającym podatki obniżyć a dla reszty ewentualnie MOPS

 • polaksk

  Oceniono 5 razy 5

  Tyle rządowych programów pomocy, a ja ciągle nie spełniam warunki-limity ani jednego z nich:( A tak bardzo bym chciał mieć jakąś małą ulgę, taką tyci tyci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX