10 czerwca (w niedzielę) wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. W związku z tym pojawią się m. in. propozycje dla tych, którzy na wakacje chcą jechać pociągiem, zamiast męczyć się w korkach przy wjazdach na autostrady. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych będzie można się dostać koleją – PKP IC uruchamia dodatkowe połączenia na trasach do Zakopanego, Trójmiasta czy też Kołobrzegu.
W okresie wakacyjnym, od 23 czerwca do 1 września br., Kraków zyska dodatkowe połączenie z Kołobrzegiem – jadący przez Warszawę kolejny skład klasy EIP (Express InterCity Premium). Tym samym stolica zyska dwa połączenia, bo dodatkowy EIP będzie ruszał do Kołobrzegu właśnie z Warszawy. Z kolei przez Górny Śląsk w okresie od 22 czerwca-1 września będzie kursował pociąg relacji Bohumin-Łeba/Hel. Po drodze zabierze pasażerów, m.in., z Katowic, Częstochowy, Łodzi i Bydgoszczy. W Gdyni skład zostanie podzielony – część wagonów pojedzie na Hel, część do Łeby.
Na Hel dojadą także turyści z Białegostoku, Mazur i Warmii. TLK Rybak ruszy z Białegostoku na Hel przez Ełk, Giżycko, Olsztyn i Elbląg.
Czytaj więcej: Nawet za 400 mln zł PKP Intercity odnowi stare wagony
W okresie wakacyjnym łatwiej będzie też dostać się pociągami do Zakopanego – kursować będą choćby pociągi z Gdyni - zarówno dzienny IC Witkacy, jak i nocny TLK Karpaty (przez Toruń i Łódź), Szczecina (nocny pociąg przez Poznań) czy z Warszawy. Stolica tym samy zyska również w niektóre dni dodatkowe połączenie z Trójmiastem – w piątki i w niedziele EIC Giewont będzie wracał z Zakopanego do Gdyni, podczas gdy w poniedziałki i soboty będzie jechał z Gdyni do Zakopanego.
Warto jednak zauważyć, że pociągi łączące nadmorskie kurorty z górskimi, mogą kursować czasem przez Kraków Płaszów zamiast przez Kraków Główny. Ma to związek z pracami na krakowskim węźle kolejowym. W zamian przez krakowski dworzec główny znów mają przejeżdżać pociągi łączące Przemyśl z resztą kraju. W związku z tymi pracami, skróceniu ulegnie także trasa TLK Biebrza (Gdynia-Rzeszów-Gdynia), który będzie jeździł na trasie Gdynia-Kraków Płaszów-Gdynia.
Czytaj więcej: Ten pomysł PKP InterCity okazał się sukcesem. Pasażerowie lubią tak podróżować
Zgodnie z komunikatem PKP IC, w związku z pracami na krakowskim węźle zawieszone będzie kursowanie następujących pociągów:
- TLK Kinga relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
- TLK Korczak relacji Warszawa – Kraków – Warszawa
- IC Barbakan relacji Kraków – Szczecin/Świnoujście – Kraków
- IC Włókniarz relacji Szczecin – Łódź Fabryczna – Szczecin
- EIC Lajkonik rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w okresie 14.08. – 01.09)
- EIC Sawa rel. Warszawa – Kraków – Warszawa (w weekendy i w okresie 14.08. – 01.09)
- IC Kossak rel. Kraków - Wrocław (w okresie 14.08. – 01.09)
Może trochę dziwić obecność na tej liście kursującego przez Poznań Włókniarza, ale zakładamy, że PKP IC i PKP PLK wiedzą co robią i ma to sens.
Oprócz remontu w Krakowie, modernizowana jest też trasa łącząca Łódź z Ostrowem Wielkopolskim. W związku z tym IC Słowacki z Warszawy do Wrocławia będzie jechał trasą okrężną przez Opole i Częstochowę (objazd w obu kierunkach na odcinku Koluszki-Wrocław Główny).
Problemy dotyczą też pociągów, które pokonują modernizowany odcinek między Toruniem a Kutnem. Ograniczenia dotkną pociąg TLK Ogiński (Chełm-Bydgoszcz), który w tygodniu będzie kończył trasę w Kutnie, a w weekendy dojedzie z Chełma tylko do Warszawy.
Zmniejszeniu ulegnie też liczba połączeń z Białegostoku do Warszawy. IC Dąbrowska i IC Jagiellończyk w związku z pracami na linii kolejowej nr 6 nie połączą tych miast.
Pełny, nowy rozkład można znaleźć na stronie intercity.pl.