Płaca minimalna w górę. Rząd podał swoją propozycję jej podniesienia w 2019 r. Kwota jest zaskakująca

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2250 zł i stawki godzinowej do 14,7 zł - poinformował w piątek PAP wiceminister tego resortu Stanisław Szwed.

Gdyby najniższa krajowa miała wzrosnąć zgodnie z przelicznikiem zawartym w ustawie, to w 2019 r. wyniosłaby 2217 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,5 zł.

Płaca minimalna, czyli jak to bywało

Jak widać resort pracy nie powtórzy strategii z ostatnich dwóch lat, kiedy swoją propozycją, która później weszła w życie, przelicytował nawet związki zawodowe.

Przypomnijmy. W 2016 r. pensja minimalna wynosiła 1850 zł brutto. Decyzją rządu podniesiono ją do psychologicznej kwoty 2000 zł brutto, która o kilkadziesiąt złotych przekraczała ustawowe wytyczne, a na deser dorzucono minimalną stawkę godzinową w wysokości 13 zł brutto.

Rok później wszystko wskazywało na to, że podwyżka pensji minimalnej wyniesie 80 zł i kwota skoczy do 2080 zł. Jednak już po terminie 15 czerwca (do tego czasu rząd ma przedstawić swoją propozycję wynagrodzenia minimalnego partnerom społecznym), resort pracy podbił stawkę do 2100 zł brutto i 13,7 zł brutto stawki godzinowej.

W jednym i drugim przypadku minister Rafalska tłumaczyła, że doskonała sytuacja na rynku pracy pozwala na podjęcie odważniejszych kroków.

Tegoroczna propozycja rządu wydaje się być umiarkowana i wyważona, biorąc pod uwagę pogłębiający się problem ze znalezieniem pracowników, który i tak wymusza na firmach oferowanie płac powyżej ustawowego minimum nawet na stanowiskach podstawowych. 

Procentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latachProcentowy wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach Gazeta.pl

Co na taką płacę minimalną związkowcy? Mogą nie być zadowoleni

Przedstawiciele związków zawodowych zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego czując, że w kwestii wynagrodzeń mają rząd po swojej stronie, w tym roku domagali się wyższych niż dotychczas podwyżek.

Najwięcej zażądał OPZZ, bo aż 283 zł więcej. To wzrost na poziomie 13,5 proc. Solidarność, która od lat dąży do tego, żeby w miarę poprawy sytuacji na rynku pracy minimalne wynagrodzenie osiągnęło wartość połowy średniego wynagrodzenia, zaproponowała podwyżkę w kwocie nie mniejszej niż 178 zł.

Pracodawcy chcą podwyżki na poziomie ustawowych 117 zł. Tłumaczą, że duże firmy i tak już płacą więcej, ale mikro firmy działające na terenach mniej rozwiniętych gospodarczo mogą mieć problem.

Propozycją wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. zajmie się we wtorek Rada Ministrów.

Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2100 zł brutto, a stawka godzinowa 13,7 zł brutto.

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: