"Uczciwy handel będzie nazywany głupim handlem". Donald Trump po spotkaniu G7 uderza na Twitterze

Donald Trump w serii wpisów skrytykował partnerów handlowych USA, oberwało się też sojusznikom z NATO. Prezydent wycofał poparcie dla komunikatu po szczycie G7. "To przygnębiające" - skomentowała Angela Merkel.

Donald Trump jest w Singapurze, gdzie czeka na spotkanie z Kim Dzong Unem. Wciąż jednak odreagowuje też weekendowe starcie z liderami państw z grupy G7. Spotkanie w Kanadzie, które mogło być szansą na rozwiązanie sporów handlowych w sprawie ceł, zakończyło się fiaskiem i jeszcze pogorszyło sytuację.  

Donald Trump krytykuje G7

"Uczciwy handel będzie teraz nazywany głupim handlem, jeśli nie będzie oparty na zasadzie wzajemności" - napisał Trump na Twitterze nad ranem w poniedziałek polskiego czasu.

Skrytykował też po raz kolejny premiera Kanady Justina Trudeau. Dobę wcześniej przypuścił podobny twitterowy atak na Trudeau, zarzucając mu kłamstwo - tuż przed tym, jak wycofał swoje poparcie dla wspólnego, końcowego komunikatu po spotkaniu G7.

Czytaj też: Przed spotkaniem Donald Trump - Kim Dzong Un. Dane wywiadu, liczenie przepływu wody przez zapory i dymu z kominów. Tak zbiera się dane o gospodarce Korei Północnej

Fiasko G7

Rozmowy liderów państw należących do G7 (Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii i Francji) dotyczyły w dużej części międzynarodowego handlu, który stał się w ostatnim czasie jedną z głównych kwestii spornych w globalnej politycy. Ten spór podsyca właśnie Donald Trump, ogłaszając kolejne cła na towary z Chin i amerykańskich sojuszników z UE i NAFTA.

Liderzy państw G7 na spotkaniu w KanadzieLiderzy państw G7 na spotkaniu w Kanadzie Fot. Evan Vucci / AP Photo

Komunikat końcowy, z którym nie zgodził się prezydent USA, mówił o potrzebie "wolnego, sprawiedliwego i obopólnie korzystnego handlu" a także o wadze walki z protekcjonizmem. "Staramy się ograniczać bariery taryfowe, pozataryfowe i dotacje" – głosi oświadczenie.

"Dlaczego powinienem, jako prezydent Stanów Zjednoczonych, pozwalać krajom na ogromne nadwyżki handlowe [z USA –red.], tak jak przez dziesięciolecia, podczas gdy nasi rolnicy, pracownicy i podatnicy maja tak dużą i niesprawiedliwą cenę do zapłacenia?" - napisał w poniedziałek Trump.

"Nie możemy pozwolić, by nasi przyjaciele lub wrogowie wykorzystywali nas w sprawach handlu. Na pierwszym miejscu musimy postawić amerykańskiego pracownika!" - dodał. To, że prezydent nie zawaha się uderzyć w bliskich partnerów USA widać było niedawno, kiedy postanowił jednak nałożyć cła na stal i aluminium także wobec państw UE i NAFTA (Kanady i Meksyku), co sprowokowało zapowiedzi działań odwetowych.

Pisaliśmy o tym tutaj: Trump uderza w sojuszników USA - nowe cła już obowiązują. Globalna wojna handlowa straszy

Według ekspertów, ekonomistów i analityków niepowodzenie szczytu G7 sprawia, że rośnie ryzyko protekcjonizmu. Kolejnym krokiem może być wprowadzenie przez USA ceł na samochody, co w Europie szczególnie mocno uderzyłoby w Niemcy i pośrednio w Polskę. To mogłoby wywołać prawdziwą, globalną wojnę handlową, obawy te więc mogą mieć negatywne przełożenie na sytuację na rynkach, choć jak na razie nerwów wcale nie widać.

NATO na cenzurowanym

Trump uderzył też w państwa NATO, przywołując często wykorzystywany przez siebie argument: Stany Zjednoczone płacą na sojusz więcej niż inne kraje.

"Dodajmy do tego fakt, że USA pokrywają blisko cały koszt działalności NATO, ochraniając wiele z tych krajów, które zdzierają z nas na handlu (płacą tylko ułamek kosztów i śmieją się!). UE ma 151 mld dolarów nadwyżki, powinna płacić więcej na obronność!" - oburzał się Trump i w kolejnym tweecie dopisał: "Niemcy płacą 1 proc. (powoli) PKB na NATO, podczas gdy my płacimy 4 proc. ze znacznie większego PKB. Czy ktokolwiek uważa, że to ma sens? Chronimy Europę (co jest dobre), ale za cenę wielkiej straty finansowej, a jesteśmy niesprawiedliwie łupieni na handlu. Nadchodzi zmiana!".

Tak dokładnie, to Niemcy na NATO przeznaczają nieco więcej, niż podaje Trump, bo według ostatnich danych 1,24 proc. PKB (co zresztą jest i tak poniżej celu wyznaczonego przez sojusz na poziomie 2 proc. PKB), USA wydały w 2017 za to nieco mniej, niż twierdzi Trump, bo 3,57 proc. PKB (Polska - 1,99 proc.).

Donald Trump, Angela Merkel i inni liderzy na szczycie G7Donald Trump, Angela Merkel i inni liderzy na szczycie G7 Jesco Denzel / AP

O tym, co kryje się za powyższym zdjęciem, więcej przeczytasz tutaj.

Merkel zapowiada reakcję UE

Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji ARD z niedzieli wieczorem nie kryła rozczarowania zachowaniem Trumpa. "Wycofanie się [z porozumienia] poprzez, że tak powiem, tweeta, jest oczywiście rozczarowujące i nieco przygnębiające" - mówiła niemiecka kanclerz. Jej zdaniem, spór handlowy nie oznacza końca partnerstwa między Europą a USA, ale Unia Europejska nie może już na Amerykanach polegać - dlatego szykuje własną odpowiedź na cła Trumpa. Jeśli będzie taka konieczność, także na te, którymi Biały Dom dopiero straszy, czyli na samochody. "Najpierw będziemy próbowali temu zapobiec. A potem mam nadzieję, że UE odpowie znów jednogłośnie" - powiedziała Merkel.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o:
Komentarze (191)
Donald Trump po spotkaniu G7 uderza na Twitterze. 'Uczciwy handel, głupi handel'
Zaloguj się
 • zig.rig

  Oceniono 54 razy 46

  A na zdjęciu Donald Tusk... Polak, który uczestniczy w spotkaniu najważniejszych przywódców świata.

 • andrzej2310

  Oceniono 47 razy 35

  Po raz kolejny Trump pokazuje, że wspiera Putina, rozbijając współpracę państwa zachodnich. Niestety, to nie pomoże USA w walce z Chinami, bo za niedługi czas to własnie Chiny bedą największą gospodarką świata i to dzięki pomocy częściowej Trumpa

 • bling.bling

  Oceniono 44 razy 34

  A Putin siedzi i zawija w sreberka... Wybór Trumpa na POTUSa to najlepsza decyzja Putina EVER!

 • student_zebrak

  Oceniono 45 razy 31

  nikt tak bazczelnie nie dyma partneow handlowych jak USA i amerykanskie korporacje
  umowy atlantycka i Pacyfiku byly doskonalym przykladem.
  Ten typ lze jak bura suka. Niech amerykanskie firmy - google, amazon, apple, pjesbuk zaczna placic podatki w krajach, w ktorych robia interesy, a nie w rajach podatkowych/Irlandii.
  Prywatny arbitraz..... co za menel.

 • mirek76pl

  Oceniono 37 razy 21

  Coraz bardziej widac, ze Trump swoja polityka odplaca Kremlowi dlug, zaciagniety podczas kampanii prezydenckiej.

 • def11

  Oceniono 34 razy 20

  Co Ameryka osiągnie destabilizując powojenny ład i światowe zasady handlu ?
  No chyba tylko ( aż z punktu widzenia USA ? ) wzmocnienie w relacjach międzynarodowych roli argumentu siły ( vide Rosja ) kosztem siły argumentów, czyli prawa, porozumień i traktatów.

 • elenem

  Oceniono 33 razy 19

  Do wszystkich idiotów ktorzy zle zyczą Merkel, Tuskowi i Unii Europejskiej - musicie mieć swiadomość ze jeśli Trump zrobi cokolwiek, zeby uderzyć w gospodarkę Unii Europejskiej, tym samym uderzy w POLSKĘ ! I PIS was nie uratuje ani zadna partia.

  Tak więc zastanówcie sie co do cholery piszecie, bo nienawiść do Tuska przysłania wam logiczne myślenie! Tymczasem zawirowania gospodarcze tworzą efekt "domina", np problem w niemieckiej gospodarce rodzi problem w Polsce, automatycznie. Czy wam się to podoba czy nie ale tak jest !
  Módlcie się raczej, zeby ktoś jak najszybciej zastąpił Trumpa na urzędzie bo to co on robi bardzo szkodzi Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX