A jednak. TVP Sport za darmo w każdej kablówce. TVP 4K zabójczo drogie

Robert Kędzierski
Na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej wiemy wreszcie, w jaki sposób oglądać relacje z tej imprezy. Sygnał TVP Sport w standardowej jakości dostępny będzie dla każdego i za darmo. Za transmisję TVP 4K sieci kablowe płacić będą sporo.

Telewizja Polska podjęła w końcu ostateczną decyzję dotyczącą tego na jakich warunkach dostępny będzie sygnał stacji TVP Sport. Na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej zgodę na reemisję sygnału dostały sieci kablowe. Wszystkie, i to bez opłat. Nawet te, które do tej pory nie oferowały stacji w swoim pakiecie - wyjaśnia Gazeta Prawna.

Jeszcze kilka dni temu sytuacja nie była klarowna, bo przedstawiciele TVP twierdzili, że kanał emitować będą mogli wyłącznie mali operatorzy. Ostatecznie jednak żadna firma nie chciała płacić za przesyłanie sygnału, który i tak jest dostępny za darmo z nadajników cyfrowej telewizji naziemnej. 

Większa rozdzielczość- wyższa cena

TVP kwestię transmisji z mistrzostw chce rozegrać inaczej. Kanał TVP Sport w jakości SD i HD dostępne będą za darmo, ale za to transmisje w dużej rozdzielczości tanie zapewne nie będą.

Telewizja uruchomiła bowiem drugi "mundialowy" kanał - TVP 4K. Będzie w nim transmitować 52 spotkania. Dystrybuuje go NC+ sprzedając wraz ze swoim Canal+ 4K Ultra HD. Sieci kablowe za oba kanały płacić muszą "zabójczo" wysoką cenę. Wynosi ona 75 zł netto "od gniazdka". Dla osób, które wykupiły Canal+ cena jest o połowę niższa.

Do tego dochodzi jeszcze opłata techniczna w wysokości 1 zł od każdego, kto ma jakikolwiek kanał ITI. W praktyce chodzi zatem o wszystkich, bo nie ma raczej pakietów w skład których nie wchodzą kanały takie jak TVN czy TTV. Dla sieci kablowych udostępnienie kanału 4K może więc oznaczać bardzo wysokie opłaty. UPC ma bowiem 1,4 mln abonentów, Vectra 959 tys, Multimedia Polska 783 tys, Netia 189 tys, INEA 200 tys, TOYA 120 tys. - wynika z zestawienia Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Jak oglądać Mundial?

Fani piłki nożnej wszystkie mecze rozegrane podczas mistrzostw świata w piłce nożnej obejrzą za darmo. Transmisja dostępna będzie za pośrednictwem kanału TVP Sport - w wersji SD w telewizji naziemnej, w wersji HD w kablówkach. Ponadto mecze będzie można oglądać za darmo za pomocą aplikacji TVP Sport dostępnej na Androida i iOS. 

Czytaj też: Jacek Kurski ma długą listę wydatków. Na co pieniądze z abonamentu?

W wysokiej rozdzielczości Mundial obejrzymy tylko posiadając odpowiedni sprzęt - zarówno telewizor jak i dekoder. Transmisja w standardzie 4K możliwa będzie za pośrednictwem kanału TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD. Dostępne są one za pośrednictwem platformy NC+. Wkrótce zaoferować je powinni również operatorzy telewizji kablowej. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]