Pierwszy od prawie dwóch lat tak duży jednorazowy spadek liczby internetowych ofert pracy

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł w maju w ujęciu miesięcznym o 14,8 pkt. Była to najmocniejsza jego jednorazowa obniżka od sierpnia 2016 r. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby opublikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w maju, po trzech miesiącach stabilnego wzrostu, spadł o 14,8 pkt (do 263,2 pkt). To pierwszy tak znaczny jednorazowy spadek liczby internetowych ofert pracy od sierpnia 2016 roku. Zegar rynku ofert pracy, bazujący na obserwacji dynamiki wakatów oraz bezrobocia pozostaje w ćwiartce obrazującej sprzyjającą koniunkturę na rynku pracy. W chwili obecnej należy więc traktować ten spadek jako jednorazowy, nie nosi on bowiem oznak tendencji" - czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że w maju we wszystkich województwach odnotowaliśmy spadek liczby internetowych ofert pracy na "dwucyfrowym poziomie". Największa redukcja wakatów nastąpiła w woj. podlaskim, mazowieckim oraz dolnośląskim.

Amazon w Sosnowcu na etapie rozruchu. Praca dla 2 tysięcy osób

Gdzie najwięcej ofert pracy, a gdzie najmniej

"Z punktu widzenia dotychczasowych zmian ogłoszeń o zatrudnieniu w całym bieżącym roku liderem pod względem szybkości napływu ofert pracy jest obecnie woj. pomorskie, a najwolniejszy ich napływ obserwujemy w woj. opolskim" - czytamy dalej.

Największy spadek zapotrzebowania na nowych pracowników wystąpił w zawodach związanych z wykształceniem w kierunkach nauk społecznych.

Najmniejszy spadek liczby wolnych miejsc pracy wystąpił dla kategorii ofert związanych z pracą fizyczną i w kategoriach zawodów usługowych. W tych przypadkach koniunkturalny spadek łagodziło znaczne sezonowe zapotrzebowanie na pracowników.

Kolejno pod względem dynamiki ofert pracy uplasowały się kategorie dot. zawodów wymagających wykształcenia w kierunkach nauk ścisłych.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Czytaj więcej: Biedronka szykuje się do wakacji i przenosi pracowników do sklepów nad morzem. Można jechać z dzieckiem

GUS: W I kw. liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 29,4 proc.

Również dziś swoje dane o sytuacji na rynku pracy w Polsce opublikował też Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą one jednak I kw. 2018 r. Wynika z nich, że liczba wolnych miejsc pracy wyniosła we wspomnianym okresie 152,4 tys. i była wyższa o  29,4 proc. (34,6 tys.) niż kwartał wcześniej. W porównaniu z I kw. 2017 r. liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 33,6 tys., czyli 28,3 proc.

Ponadto w pierwszych trzech miesiącach tego roku utworzono o 80,4 proc. więcej nowych miejsc pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 14,4 proc. więcej, niż w I kwartale roku poprzedniego, podano w komunikacie. 

"Liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2018 r. wyniosła 152,4 tys., z tego 135,6 tys. (89 proc.) w sektorze prywatnym oraz 16,8 tys. (11 proc.) w sektorze publicznym. Wolne miejsca pracy występowały głównie w podmiotach o liczbie pracujących do 9 osób - 61,5 tys. (40,4 proc.) i powyżej 49 osób - 58,3 tys. (38,2 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego - 34,3 tys. (22,5 proc.), handlu; napraw pojazdów samochodowych - 30 tys. (19,6 proc.) oraz budownictwa - 23,9 tys. (15,7 proc.).

Jak podał wcześniej GUS, stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec kwietnia br. 6,3 proc. wobec 6,6 proc. miesiąc wcześniej.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: