Świadczenie "Dobry Start" wynosi 300 złotych i jest wypłacane na każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia przez nie 20. lub 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Rodzice mogą się starać o pieniądze bez względu na dochód, jednak niezbędne jest złożenie wniosku.
Uwaga rodzice przedszkolaków i dzieci uczęszczających do zerówki! Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Wnioski on-line o świadczenie "Dobry Start" będzie można składać od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny (empatia.mrpips.gov.pl) albo przez systemy bankowości internetowej niektórych banków (czyli tak jak przy 500 plus). Banki, które udostępnią wnioski online, to: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane zrzeszone banki spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski (oraz Inteligo), BGŻ BNP Paribas i SGB-Bank oraz wybrane zrzeszone w nim banki spółdzielcze. Bank Zachodni WBK włączy się z kolei w akcję informacyjną o programie zachęcając do złożenia wniosku korzystając z profilu zaufanego.
W formie papierowej wnioski będzie można składać z kolei od 1 sierpnia. Wnioski o świadczenie "Dobry Start" będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje. Mowa m.in. o urzędach miast/gmin czy ośrodkach pomocy społecznej.
Ministerstwo Rodziny zwraca uwagę, że złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
Wnioski złożone po tym okresie będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy. Tyle czasu ma zająć rejestracja zgłoszenia i wypłata pieniędzy.
Warto pamiętać, że dokument należy złożyć nie później niż 30 listopada. Po tym czasie wnioski nie będą rozpatrywane.
Wybrani ministrowie i eksperci z Ministerstwa Rodziny i Edukacji Narodowej wezmą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej.
Ministerstwo szacuje, że programem objętych może być nawet 4,6 mln uczniów. To 3,4 mln rodzin. Łączny koszt programu to 1 mld 400 mln zł.
Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
+++