Ikea nie jest już jedynie firmą meblarską. Szwedzki gigant rozszerza swój asortyment

Ikea jest kojarzona z niedrogimi, ale bardzo dobrze zaprojektowanymi meblami. W ostatnim czasie znacząco rozszerza swój asortyment, współpracuje m.in. z takimi firmami jak Adidas, LEGO czy Sonos.

Zaskakująco długą listę partnerów szwedzka firma ogłosiła podczas Democratic Design Days w Ęlmhult w Szwecji. Wśród nich znalazły się najbardziej rozpoznawalne marki i projektanci na świecie. Pokazuje to, że firma chce wyjść poza meble i domowe artykuły.

Na liście marek znajdziemy uznane jak Adidas i Lego czy nowszeSonos (producent sprzętu audio). Są w tym gronie także interesujący artyści i projektanci z różnych dziedzin, m.in. islandzko-duński artysta Olafur Eliasson, projektant mody Virgil Abloh, twórca perfum Ben Gorham, a także producent szkła i ceramiki Per B Sundberg.

Czytaj też: IKEA mocno stawia na ekologię. Plastikowych jednorazówek nie będzie

Choć rezultat współpracy z tymi ludźmi nie jest jeszcze znany, mamy kilka przecieków. Projekt Little Sun Olafura Eliassona to produkty czerpiące energię ze słońca - propozycja dla miliardów ludzi, żyjących bez stałego dostępu do sieci energetycznej.

Inne przedsięwzięcia brzmią bardziej enigmatycznie, na przykład ośrodek kulturalny Saint Heron, który zbada „kreatywną przestrzeń między architekturą, designem, sztuką i muzyką oraz tym, jak może to żyć w naszych domach”. Ciekawostką w tym gronie jest z firma Unyq, która drukarki 3D wykorzystuje do tworzenia protez.

Ikea już od pewnego czasu udoskonala i poszerza swój model biznesowy. Firma wprowadziła na rynek meble dla zwierząt, kupiła również startup Task Rabbit, aby umożliwić swoim klientom wynajęcie ekipy do zmontowania mebli.

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: