Zatrudnienie w Polsce nie rośnie? Pracownicy w tych zawodach mogą wręcz przebierać w ofertach

Według Eurostatu, w Polsce poziom zatrudnienia praktycznie stanął w miejscu i pracodawcy są coraz bardziej pod ścianą. Ale są zawody, w których o pracę łatwiej niż w innych.

Nienapawające optymizmem pracodawców dane Eurostatu, wedle których poziom zatrudnienia w Polsce w pierwszym kwartale 2018 roku wzrósł tylko o 0,2 proc., wskazują, że w Polsce ci, którzy chcą pracować, pracują. Pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, czy im się to opłaca tak, jakby chcieli. Wielu Polaków rozgląda się za nową, lepiej płatną pracą, a warunki na rynku pracy sprawiają, że mogą z ostrożnym optymizmem patrzeć w swoją finansowo-zawodową przyszłość. Jak to jednak w życiu bywa - sporo zależy od tego, co się umie. Generalnie niechętni podwyżkom pensji pracodawcy szukają bowiem konkretnych umiejętności.

Rynek pracownika w produkcji?

Widoczny w statystykach Eurostatu wzrost produkcji przemysłowej w Polsce widać też w działaniach pracodawców. Coraz energiczniej szukają oni pracowników do swoich fabryk - widać to zarówno w przypadku pracowników niewykwalifikowanych, jak i tych o wyższych kwalifikacjach. Według najnowszego raportu Goldenline, poszukiwani są zwłaszcza kierownicy odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji. Co może wskazywać z kolei na pewne problemy ze znalezieniem pracowników bezpośrednio zaangażowanych w proces produkcji. Potwierdzać to może fakt, że firmy chętnie szukają także osób, które odpowiedzialne są za projektowanie maszyn.

Co więcej, na ponad 4 tysiące ogłoszeń zamieszczonych w maju w serwisie Goldenline, aż 24 procent dotyczyło właśnie produkcji. Dopiero dalsze miejsca zajmowały ogłoszenia o poszukiwaniu osób do działów sprzedaży czy do działów obsługi klienta (w tym do call centers).

W IT nadal rynek pracownika

Nadal świetną pozycję mają osoby pracujące w szeroko pojętym IT. Dotyczy to zarówno programistów, jak i specjalistów z innych dziedzin tej branży. Co prawda zaledwie 10 procent ogłoszeń dotyczyło tej specjalizacji, jednak aż 18 procent zapytań kierowanych bezpośrednio przez rekruterów do kandydatów było adresowanych do osób, które zaznaczyły jako specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Do pasywnych kandydatów specjalizujących się w produkcji kierowano zaledwie 9 procent takich wiadomości.

Wciąż opłaca się więc być programistą. Rynek wciąż jest nienasycony w tym względzie. Nic więc dziwnego, że mający doświadczenie pracownicy mogą naprawdę dyktować stawki.

Rynek pracownika jest warszawocentryczny?

Ciekawy wniosek płynie z tego, gdzie szukani są kandydaci. Aż 20 procent osób, do których rekruterzy wysyłali wiadomość bezpośrednio, mieszka w Warszawie (a 26 proc. na Mazowszu). Następne miejsca to Wrocław (9 proc.), Kraków (8 proc.), Poznań (6 proc.), Łódź (4 proc.) i Katowice (3 proc.). Trudno o lepszą rekomendację stolicy jako miejsca do szukania pracy.

***

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Komentarze (93)
Zatrudnienie w Polsce nie rośnie? Pracownicy w tych zawodach mogą wręcz przebierać w ofertach
Zaloguj się
 • barrt21

  Oceniono 27 razy 19

  30% rynku to solyca? Czyli nie przymierzając wdrożyliśmy model bantustan.
  Dobranoc..

 • darek8125

  Oceniono 17 razy 9

  to przytoczę zarobki na ręke :
  -przeciętny polak ~2.5 tys zł/mc
  -przeciętny niemiec ~2.5 tys euro ( 10tys zł )
  a przypomnę że ceny artykułów codziennego użytku..... żarcie paliwo chemia.. itd w PL i DE, są w zbliżonych cenach, więc za granicą ludzie żyją o wiele lżej i lepiej niż w naszym gownianym kraju....

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 8

  proste pytanie. Dlaczego kilkadziesiąt procent osób w wieku produkcyjnym nie chce podejmować pracy na etacie? Powód jest prost. Po pierwsze pracodawcy nie chcą zatrudniać osób w wieku 50+, po drugie osoby mające jako tako ustabilizowaną sytuację materialną nie mają zamiaru pracować za ochłapy. Jeżeli na podobnym stanowisku w Niemczech pensja wynosi 3 tys, euro a w Polsce 2500 zł, to praca na takich warunkach (w Polsce) nie ma większego sensu. A wystarczy uczciwie ludziom zapłacić,to bedą chętni do pracy.

 • smiki48

  Oceniono 15 razy 7

  proste pytanie. Dlaczego kilkadziesiąt procent osób w wieku produkcyjnym nie chce podejmować pracy na etacie? Powód jest prost. Po pierwsze pracodawcy nie chcą zatrudniać osób w wieku 50+, po drugie osoby mające jako tako ustabilizowaną sytuację materialną nie mają zamiaru pracować za ochłapy. Jeżeli na podobnym stanowisku w Niemczech pensja wynosi 3 tys, euro a w Polsce 2500 zł, to praca na takich warunkach (w Polsce) nie ma większego sensu. A wystarczy uczciwie ludziom zapłacić,to bedą chętni do pracy.

 • vladek

  Oceniono 21 razy 7

  Dla mnie rozbrajajace jest pisanie o pracownikach IT a potem dodawanie ze wciaz oplaca sie byc programista.
  Programowanie to tylko jedna z dziedzin IT. Jest jeszcze ogromna branza wsparcia IT (helpdesk, service desk) pierwszej drugiej i trzeciej linii. Jest projektowanie i integracja systemow IT - ogromna dziedzina z pogranicza programowania, infrastruktury sprzetowej, wirtualizacji itd. Sa sieci komputerowe i szeroko pojeta komunikacja ktora dzis praktycznie jest oparta w wiekszej czesci o IT (telefonia, radio, wifi) i jest to unikalna dziedzina wymagajaca bardzo specjalistycznej wiedzy a wy wciaz jak zdarta plyta piszac o IT zawsze gdzies wtracicie programistow - jakby nic innego nie mozna bylo w IT robic tylko siedziec przed monitorem i klepac kod w C czy innej javie. W tych innych galeziach IT jest lepiej lub gorzej niz w programowaniu. Takze programisci sa na roznych poziomach i piszacy w rozny sposob, skrypty, aplikacje, strony web i nie wszystko zawsze jest podobne. Pisanie o tych wszystkich ludziach jakby wyszli z jednej foremki (programisty) jest po prostu swiadectwej ignorancji piszacego.

 • maryjanek66

  Oceniono 7 razy 7

  praca jest prosta dla polskiego modelu biznesu wystarczy matura, ajak jestes po studiach masz iles lat doswiadczenia to ci mówia że jestes z za duzymi kwalifikacjami i koniec roboty nie dostaniesz

 • gebe14

  Oceniono 12 razy 6

  nie prawda. jest praca dla roboli .. za małe pieniądze. dlatego nie ma ludzi . normalnej pracy nie ma!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX