Apple Pay już po weekendzie w polskich bankach? Oto, gdzie ma się pojawić

Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy banki w Polsce udostępnią płatności mobilne Apple Pay. Według informacji branżowego portalu Cashless.pl, tę formę płatności już 19 czerwca zaoferuje 8 instytucji.

O tym, że Apple Pay wejdzie do Polski, spekulowało się od miesięcy, aż w końcu oficjalnie na początku maja potwierdził to szef Apple Tim Cook.

Wiadomo też, że w bankach trwają testy nowej w Polsce formy płatności. Jednak to, kiedy i które instytucje zaoferują w końcu swoim klientom Apple Pay nadal owiane jest tajemnicą, choć najwięcej mówiło się o końcówce czerwca br.

I faktycznie, te przewidywania okazują się słuszne. Jak wynika jednak z informacji branżowego portalu Cashless.pl, Apple Pay pojawi się w bankach w Polsce już w przyszłym tygodniu. Prawdopodobna data to 19 czerwca. Co więcej, naraz ma zaoferować go aż 8 banków - mBank, Nest Bank, Pekao, Raiffeisen Polbank, Bank Zachodni WBK, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas i Alior Bank. Nie jest to pewne, ale prawdopodobnie z Apple Pay będą mogli korzystać wszyscy niezależnie od typu karty (Visa/Mastercard, debetowa/kredytowa).

Kolejne banki, m.in. PKO Bank Polski, miałyby udostępnić Apple Pay jesienią, prawdopodobnie we wrześniu.

Co to jest Apple Pay?

Apple Pay to stworzony przez Apple autorski system, który pozwala wybrać z aplikacji którąś z naszych kart płatniczych (wcześniej dodanym do tego ‘elektronicznego portfela') i dokonywać z jej rachunku płatności zbliżeniowych smartfonem czy np. Apple Watch.

Udział systemu iOS na polskim rynku mobilnym wynosi ok. 8-10 proc. Niemal całą resztę rynku ma Android, który oferuje konkurencyjną usługę Google Pay (do niedawna to było Android Pay). Alternatywą oferowane przez niektóre banki w Polsce są także płatności zbliżeniowe telefonem z poziomu aplikacji bankowej.

Pod względem technologicznym banki w Polsce od dawna były już gotowe na Apple Pay dzięki tzw. tokenizacji Visy i Mastercarda, która pozwala na bezpieczne powiązanie naszej karty płatniczej z urządzaniem mobilnym.  Obecnie usługa Apple Pay jest dostępna już w kilkudziesięciu krajach m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Szwecji oraz Danii.

Czytaj też: BLIK już w banku Pekao. Ma już w zasadzie cały rynek. 'To zamyka pewną epokę'

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: