Rosja: Mundial zajął obywateli, a w tym czasie rząd podnosi VAT i wiek emerytalny

Na godziny przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, władze kraju ogłosiły plan podniesienia wieku emerytalnego i podwyżki podatku VAT.

Główna stawka podatku VAT w Rosji ma zostać podniesiona od 1 stycznia 2019 r. z obecnego poziomu 18 proc. do 20 proc. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapewnia, że podwyższenie VAT nie dotknie ulgowych stawek obowiązujących obecnie np. żywność dla dzieci i lekarstwa. Podwyżki VAT są spowodowane koniecznością sfinansowania zapowiadanych programów socjalnych, w tym rosyjskiego odpowiednika "500 plus" czy podwyżki płacy minimalnej, a także zwiększania wydatków m.in. na ochronę zdrowia czy infrastrukturę.

Jak wyliczył minister finansów Rosji Anton Siłuanow, rząd co roku dzięki podwyżce VAT będzie zdobywał 600 mld rubli, czyli ok. 9,6 mld dolarów. Obecnie co trzeci rubel trafia do rosyjskiego budżetu właśnie z podatku VAT. Siłuanow dodawał, że podwyżka VAT może podnieść inflację w Rosji o ok. 1,5 p.p., do 4-4,5 proc. w przyszłym roku (odczyt inflacji w maju br. rok do roku wyniósł 2,4 proc.).

Wiek emerytalny też w górę

Podniesiony w Rosji ma zostać także wiek emerytalny - z aktualnych 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn do kolejno 63 i 65 lat. Zmiany miałyby być wprowadzane od 2019 r. stopniowo - tak, aby do docelowego wieku emerytalnego dojść  w 2028 r. w przypadku mężczyzn i w 2034 r. w przypadku kobiet. Te zasady nie będą dotyczyć m.in. osób już pobierających świadczenia emerytalne, osób z minimum 40-letnim (dla kobiet) i 45-letnim (dla mężczyzn) stażem pracy, wielodzietnych kobiet (5 dzieci lub więcej), niepełnosprawnych czy osób pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

Propozycja podwyższenia wieku emerytalnego jest tłumaczona m.in. rosnącą długością życia Rosjan, malejącą liczbą osób w wieku produkcyjnym czy tym, że dłuższy staż pracy będzie oznaczał wyższą emeryturę.

- Musimy podjąć decyzję co do wieku emerytalnego - mówił miesiąc temu rosyjskiej Dumie Miedwiediew. - Aktualne zasady zostały ustalone w latach 30., gdy przewidywana długość życia wynosiła około 40 lat. Od tego czasu życie w kraju się zmieniło - dodawał premier. Dziś przeciętna przewidywana długość życia w Rosji to ok. 72 lata - 66-67 dla mężczyzn i 76-77 dla kobiet. Choć wiele zależy tutaj od miejsca zamieszkania.

.. źródło: sashat.me

.. źródło: sashat.me

Trudno przypuszczać, żeby zbieżność dat rozpoczęcia mundialu w Rosji i zapowiedzi podwyższania VAT i wieku emerytalnego była przypadkowa. Prawdopodobnie wybrano ten moment, żeby „piłkarski szał” nieco przykrył medialnie zmiany, którym sprzeciwia się ok. 90 proc. obywateli.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: