PGNiG: W największym złożu gazu w Polsce może być go jeszcze więcej, niż sądzono

Zebrane dane wskazują, że w złożu Przemyśl może znajdować się dodatkowe 20 mld m3 gazu, poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Piotr Woźniak. Pierwotne zasoby wydobywalne złoża oszacowano na ok. 72 mld m3 gazu.

W latach 70., w szczytowym okresie produkcji ze złoża Przemyśl (zlokalizowanego w Przemyślu i okolicach) pochodziło 3/4 surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi ok. 480 mln m3 rocznie - niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld m3 surowca, podano w komunikacie. 

Czytaj więcej: Powoli, ale jednak. Polska zmniejsza import gazu z Rosji. Pomaga wielka inwestycja

Największe badanie w Europie

"Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać zasoby złoża. Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D. Zebrane dane wskazują, że w złożu Przemyśl może znajdować się dodatkowe 20 mld m3 gazu. Badanie sejsmiczne 3D przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie - powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1 283 km2" - powiedział Woźniak, cytowany w komunikacie. 

Rozwój własnego wydobycia - zarówno w kraju, jak i za granicą - jest jednym z filarów strategii grupy kapitałowej PGNiG do 2022 r. Do tego czasu, w stosunku do 2017 r., produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40 proc. - do 55 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej. Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny, podano również. 

"Nasza strategia w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w Polsce przynosi rezultaty. Opracowaliśmy bardzo dokładny, ambitny plan, który po latach spadków pozwoli zwiększyć produkcję ze złóż krajowych. Tylko na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat chcemy wykonać ok. 70 otworów wiertniczych" - podsumował prezes. 

Czytaj więcej: PGNiG podpisało ważny kontrakt. Skroplony gaz przypłynie z USA do Polski

PGNiG na warszawskiej giełdzie

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą.

Akcje spółki są notowane na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Inwestorzy, którzy trzymają jej akcje od tego czasu zarobili na nich do piątku ponad 117 proc. (dane nie uwzględniają inflacji), jednak od początku 2018 r. tracą 7 proc.

Kurs akcji PGNiG od początku notowań na GPWKurs akcji PGNiG od początku notowań na GPW stooq.pl

Dlaczego USA idą na wojnę handlową z całym światem? [W 2 MINUTY]

Więcej o: