"Puls Biznesu" opublikował dziś materiał, który wywołał poruszenie większe, niż można by się spodziewać z jego treści. Dziennikarz "PB", powołując się na nieoficjalne informacje pozyskane z kilku źródeł, stwierdził, że Michał Krupiński, obecny prezes Pekao, ma rozważać odejście ze spółki.
Z jednej strony powodem takiej decyzji miałaby być zmiana polityki dotyczącej wynagrodzeń w państwowych gigantach. Z drugiej, kadrowe decyzje KGMH otwierające drogę do kariery w którejś z międzynarodowych spółek - takich jak KGHM International.
Według "PB", walne zgromadzenie banku mogłoby w czwartek obniżyć płace w spółce do 7-15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Decyzja wynikałaby w dużej mierze z klimatu politycznego. Burza w związku z "drugimi pensjami" w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego zebrała swoje żniwo. Najpierw postanowiono obniżyć pensje posłom i samorządowcom, teraz państwowym spółkom "nie wypada już" płacić więcej niż pozwala tak zwana "ustawa kominowa". A ta ogranicza zarobki w spółkach zależnych.
"Puls Biznesu" widzi związek pomiędzy decyzją o obniżeniu pensji a rozważaniami prezesa Pekao. Bank stanowczo zaprzecza w oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem agencji ISBnews.
Bank Pekao SA po raz kolejny kategorycznie zaprzecza nieprawdziwym i nierzetelnym informacjom na łamach 'Pulsu Biznesu' w dniu 18 czerwca 2018 r. w artykule 'Pensje Pekao w... kominie' autorstwa dziennikarza Eugeniusza Twaroga, a dotyczącym przede wszystkim rzekomego zamiaru odejścia prezesa Michała Krupińskiemu z Banku Pekao S.A. do innego podmiotu, a w szczególności KGHM International
Możliwe jednak, że sprawa nie skończy się na samym dementi. W dalszej części komunikatu czytamy bowiem, że bank rozważy powiadomienie prokuratury i KNF.
Bank poinformował, że rozważy podjęcie adekwatnych kroków prawnych, w tym zawiadamianie prokuratury i Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie naruszenie przepisów Ustaw o instrumentach finansowych przez dziennikarza i wydawcę powyższego artykułu "Pulsu Biznesu".
Według banku, gazeta zdecydowała się na publikację, chociaż biuro prasowe i sam prezes prezes Michał Krupiński "dementowali nieprawdziwe tezy zawarte w pytaniach dziennikarza".
Czytaj też: Ile zarabia prezes PKO? Mamy konkretne dane. Liczby są olbrzymie.
Michał Krupiński, obecny prezes Pekao, ma za sobą długą karierę związaną zarówno z biznesem, jak i polityką. W 2008 roku, w wieku zaledwie 27 lat, został zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Był też dyrektorem zarządzającym w Bank of America Merrill Lynch, przewodniczącym rady nadzorczej Alior Banku. Pełnił też funkcję prezesa zarządu PZU, a poźniej wiceprezesa zarządu banku Pekao. Zajmował też stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i pracował w Parlamencie Europejskim.
***