T-Mobile uniknie 4,5 mln zł kary za jednostronne podniesienie ceny abonamentu. Sąd unieważnił decyzję UOKiK

Robert Kędzierski
T-Mobile nie musi płacić kary za to, że podniósł swoim klientom cenę abonamentu. Zdaniem sądu miał do tego prawo.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał wyrok, który unieważnił karę nałożoną przez UOKiK na T-Mobile na początku 2016 roku. Operator - przynajmniej na razie - nie musi płacić 4,5 mln zł, ani zwracać każdemu z konsumentów, którego dotyczyła podwyżka, kwoty 65 zł. Szczegóły znajdują się w oficjalnej decyzji Urzędu

Przypomnijmy - w 2014 roku telekom zażądał od swoich użytkowników przejścia na nową taryfę. Kto się nie zgodził, miał mieć rachunek podniesiony o 5 zł. Mógł też dobrowolnie odejść - bez konsekwencji przewidzianych w umowie. 

UOKiK nakłada karę, T-Mobile się odwołuje

Według urzędników UOKiK takie postawienie sprawy wprowadzało klientów w błąd i miało charakter jednostronnej zmiany umowy. Zdaniem prawników, na których powołał się T-Mobile, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. W stanowisku opublikowanym w 2016 roku operator stwierdził, że decyzja UOKiK nie znajduje oparcia w przepisach prawa oraz w praktyce urzędów czy operatorów.

Wprowadzając zmiany, spełniliśmy wszystkie warunki wymagane Prawem Telekomunikacyjnym, co potwierdzają ekspertyzy wybitnych prawników. Również Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej prezentował stanowisko popierające naszą interpretację. Co więcej, informacja o takim sposobie wprowadzania zmian była zamieszczona przez sam UOKiK na stronach internetowych urzędu. Wskazywano jedynie na konieczność odpowiedniego poinformowania abonentów i udostępnienia im możliwości rozwiązania umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów – oba warunki zostały przez nas spełnione.

- napisał T-Mobile.

Czytaj też: Zakaz handlu bardzo szybko zmienił przyzwyczajenia Polaków. 

Po czterech latach sąd przychylił się do tego stanowiska - operator poinformował o zmianie z wyprzedzeniem i pozwolił na rozwiązanie umowy tym, którzy nie zgadzali się na nową taryfę lub podniesienie opłaty. Wyrok nie jest prawomocny.

T-Mobile ukarany

UOKiK w przeszłości nakładał już kary na T-Mobile. Wątpliwości urzędników wzbudziła m.in. oferta "Pierwszy prawdziwy no limit". Usługa, która kosztować miała niespełna 50 zł, w rzeczywistości kosztowała więcej -  po trzech miesiącach opłata za abonament wzrastała do niemal 80 zł. Więcej, bo 60 zł, płacili też ci, którzy nie zaznaczyli odpowiednich zgód. W tym wypadku postępowanie UOKiK skończyło się polubownie - T-Mobile zgodził się zrekompensować stratę swoim konsumentom. 

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Za: Puls Biznesu

Więcej o: