Nestle przenosi produkcję kultowych wafelków do Polski. Cięcia w Wielkiej Brytanii mniejsze niż zakładano

Brytyjczycy tracą kolejne miejsca pracy na korzyść Polski. Nestle woli produkować kultowe, choć nieznane akurat w Polsce, wafelki w naszym kraju. Efekt Brexitu?

O tym, że brytyjski oddział Nestle zamierza przenieść część produkcji do Polski mówiło się od kwietnia zeszłego roku. Koncern zamierzał zlikwidować na Wyspach nawet do kilkuset miejsc pracy. Wiadomo było też, że Nestle będzie pracownikom sugerować dobrowolne odejścia.

Czytaj więcej: Theresa May w potrzasku w kwestii brexitu. Co ma zrobić? To może się skończyć nawet jej dymisją

Brytyjczycy rozczarowani

Informacja o przenoszeniu produkcji wafelków Blue Riband do zakładu produkcyjnego w Kargowej potwierdziła się. Dla zakładów w Fawdon (Newcastle) oznacza to utratę ponad 70 miejsc pracy, cięcia w tej fabryce będą jednak mniejsze, niż planowano. Początkowe 110 udało się zredukować do nieco mniejszej liczby, dzięki rozpoczęciu produkcji czekoladowych mini jajek dla marek Milkybar i Smarties. Redukcja zatrudnienia ma odbyć się dzięki programowi dobrowolnych odejść, co zapowiedział dyrektor techniczny Nestle Confectionery Richard Martin.

- Nigdy nie ma dobrego czasu na takie zmiany, ale dzięki takim decyzjom możemy skupić się na upewnianiu się, że fabryka pozostanie efektywna i konkurencyjna na przyszłość. Udało się nam przenieść tu dodatkową produkcję naszych marek Milkybar i Smarties, dzięki czemu udało nam się ograniczyć skutki zmian i mieć pewność, że wszystkie odejścia będą dobrowolne – mówił Martin lokalnemu serwisowi Chronicle Live.

Miejscowa parlamentarzystka Catherine McKinnel stwierdziła co prawda, że zwolnienia są „rozczarowaniem”, ale „z ulgą" przyjęła wiadomość, że będą dobrowolne.

Obrona miejsc pracy w Fawdon trwała ponad rok, podczas gdy konsultacje w tej sprawie miały trwać maksymalnie 45 dni.

Czytaj więcej: Druzgocące prognozy. Brexit może skasować całą branżę motoryzacyjną na Wyspach

Przenosiny przez Brexit?

Przy okazji informacji o przenosinach, pojawiały się spekulacje, że przeniesienie produkcji do Polski może być związane z Brexitem, który może utrudnić brytyjskim producentom dostęp do Wspólnego Rynku. Jednak warto zwrócić uwagę, iż Nestle od jakiegoś czasu stara się koncentrować produkcję poszczególnych rodzajów produktów w wyspecjalizowanych fabrykach. Zakład w Kargowej wyspecjalizowany jest właśnie w wafelkach (Princessa) i umieszczenie w nim produkcji kolejnej marki wydaje się logicznym krokiem.

Koncern ma w Polsce jeszcze sześć fabryk np. rozlewnię Nałęczowianki w Nałęczowie czy fabrykę posiłków dla dzieci w Rzeszowie. Zatrudnia w naszym kraju około 5 tysięcy osób.

Brytyjski zakład miał więcej szczęścia niż fabryka w niemieckim Ludwisburgu. W zeszłym tygodniu Nestle poinformowało o zamknięciu zakładu produkującego kawę zbożową i płatki. Pracę straci 100 osób.

Więcej o: