Z USA znikają chińskie inwestycje. Spadek o 90 procent w ciągu roku

Mamy znaczące efekty wojny handlowej pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku chińskie inwestycje w USA spadły o 92 procent - wynika z danych firmy badawczej Rhodium Group.

Pomiędzy styczniem a majem 2018 chińskie inwestycje bezpośrednie w USA spadły do poziomu 1,8 miliarda dolarów. To aż o 90 procent mniej niż rok wcześniej i najmniej od siedmiu lat. To efekt konfliktu Waszyngtonu i Pekinu o wymianę handlową.

Spadek chińskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych zaobserwowano już w II połowie 2017 roku - wtedy ich wartość sięgała blisko 5 mld dolarów. Dla porównania, w rekordowym pod tym względem 2016 roku Chińczycy zainwestowali w USA aż
46 miliardów dolarów. Rok później było to 29 miliardów dolarów – wynika z danych Rhodium Group.

Ostatnio Donald Trump straszył, że nałoży cła odwetowe na towary z Chin warte 200 mld dolarów. Wcześniej amerykański prezydent ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na produkty chińskiego eksportu do USA o wartości 50 mld dolarów. Spotkało
się to z reakcją Państwa Środka, które podniosło taryfy na import produktów rolnych oraz aut z USA o wartości 34 mld dolarów.

Z drugiej strony władze Chin starają się ograniczać wypływ chińskiego kapitału za granicę, co też hamuje inwestycje zagraniczne chińskich firm. Dodatkowo Waszyngton podjął się kontroli chińskich przejęć. W efekcie w okresie styczeń – maj 2018 nie doszły do skutku chińskie akwizycje w USA o wartości 2 mld dol. Nie doszło do połączenia MoneyGram z powiązaną ze spółką Alibaba firmą Ant Financial, a chińska HNA Group nie przejęła Skybridge Capital.

Rhodium podkreśla, że liczba, a także średnia wartość przygotowywanych chińskich fuzji i przejęć w USA jest mniejsza niż w poprzednich latach. Wielu chińskich inwestorów, którzy w latach 2015-2016 byli bardzo aktywni w Stanach Zjednoczonych, na przykład HNA,Dalian Wanda czy Anbang, sprzedaje tamtejsze aktywa. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku zbyli oni aktywa o wartości 9,6 mld dolarów. Przygotowywane są kolejne transakcje o wartości 4 miliardów dolarów.

Więcej o: