Elon Musk znów zwalnia. Po Tesli przyszedł czas na cięcia u producenta paneli słonecznych SolarCity

Robert Kędzierski
Elon Musk tnie zatrudnienie w kolejnej firmie. Chodzi o SolarCity - spółkę zajmującą się "dachówkami słonecznymi".

Elon Musk znów zwalnia - donosi agencja Reutera powołując się na wewnętrzne pismo, do którego dotarła. Według nieoficjalnych doniesień SolarCity, spółka odkupiona przez Muska od swojego kuzyna za 2,6 mld dol., zamknie 14 swoich placówek w dziewięciu stanach. Zajmują się one instalacją "słonecznych dachówek" czy innego rodzaju paneli słonecznych.

Zwolnienia dotkną też pracowników obsługi działu klienta. SolariCity zakończy również współpracę z siecią marketów HomeDepot.

Tesla zawala terminy

W liście rozesłanym do inwestorów spółka ujawnia, że zwiększyła poziom zainstalowanych instalacji do przechowywania energii. Wynik mierzony jest megawatogodzinach - w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 373 MWh - o 161 proc. więcej niż w IV kw. 2017 roku.

Czytaj też: Elon Musk zapewnia: dachy ze słonecznych paneli tańsze od tradycyjnych. 

Skąd zatem kłopoty? Podobnie jak w przypadku samochodów Tesla nie wyrabia się z produkcją akumulatorów Powerwall, które są integralną częścią całej instalacji. Przekształcona energia musi bowiem być gdzie zmagazynowana, żeby dało się z niej korzystać całą dobę. Konsumenci czekają więc na akumulatory - instalacji słonecznych zainstalowano tylko w ilości 76 MWh. Wstrzymują się wiec z inwestycjami.

Wkrótce ma być lepiej

Przedstawiciel Tesli zapewnił, że spółka zdaje sobie sprawę z tego, iż opóźnienia są zbyt duże. Zapewnił jednak, że w drugiej połowie roku produkcja Powerwalli ma przyspieszyć i część zaległości uda się odrobić.

Powerwall 2 mają być dostępne jeszcze w tym roku i kosztować 5,5 tys. dolarów. Akumulator wbudowany w ścianę domu ma nie tylko magazynować energię zebraną przez "słoneczne dachówki" ale i zasilać elektryczne samochody Tesli. 

Elon Musk zapowiedział też nie tylko nową wersję akumulatora, ale drugą generację zbierających energię słoneczną dachówek. 

Tesla tnie zatrunienie

Jak już pisaliśmy w zeszłym tygodniu Elon Musk ogłosił cięcia w swojej spółce. Tesla zwolniła 9 proc załogi  - kilka tysięcy osób. Firma zapewnia, że nie chodzi o załogę zajmującą się produkcją Modelu 3. Cięcia nie obniżą więc wydajności, a mają podnieść rentowność. Chociaż w przypadku Tesli trudno o niej mówić, bo spółka przez 15 lat swojego istnienia przynosi same straty. 

O opóźnieniach w produkcji samochodów Elon Musk nie może nawet myśleć, bo w ostatnich miesiącach zwiększał plany produkcyjne. Aktualnie przewidują one wytwarzanie 5 tys. Modeli 3 tygodniowo.

Jeszcze w tym roku udziałowcy zdecydują o połączeniu Tesli i Solar City. Druga ze spółek zajmuje się sprzedażą słonecznych instalacji, druga w zasadzie tylko je montuje i serwisuje. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
Elon Musk znów zwalnia. Po Tesli przyszedł czas na cięcia u producenta paneli słonecznych SolarCity
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 23 razy 11

  Elon Musk to kiciarz w stylu Morawieckiego-Bajkopisarza. Cwaniaczek potrafił jednak ściągnąć z giełdy miliardy, których część "przerobił" na własne konto. Ten upadek będzie najgłośniejszy w historii tzw. gospodarki wolnorynkowej. I - co najważniejsze - Musk za swoje kiciarstwo nie pójdzie nawet siedzieć. Bo przecież tylko ... interes nie wyjdzie.

 • polsilver100

  Oceniono 19 razy 11

  Ta Tesla Muska to taki Amber gold.Bierze miliardy od państwa. aż go zamkną

 • japka_putina

  Oceniono 12 razy 10

  Z samochodami same kłopoty. Montownia w namiocie wykpiona przez media i konkurencję, groźny sabotażysta i hacker okazał się sygnalistą, Autopilot coraz bliżej klęski itp. Dachówki - pełna klapa. Hyperloop - wiele mówiąca cisza. Tunele pod LA - sama walka o zezwolenia potrwa lata, jeśli nie dekady. Chicago - przetarg wygrany, ale dzięki bajkowym założeniom. Lot na Marsa - jak zawsze, już za kilka lat. Transport między dowolnymi punktami na Ziemi w ciągu godziny - cisza. Turystyka wokół Księżyca - cisza. Do tego wojna z mediami, której jeszcze nikt nie wygrał.

 • eend

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli miliardowi donatorzy którzy wpakowali w Pana Piramidę ogromną kasę zaczynają się budzić ze snu? Czyżby? Lepiej późno niż wcale ale pieniędzy już nie odzyskają. Pieniądze poszły na rozbabrany projekt TESLA który z każdym miesiącem przynosi setki milionów strat, "wizje" tuneli, pociągów o kosmicznych prędkościach, wycieczek na Marsa, tam utonęła większość pieniędzy. Duża część utonęła w rodzinnej fundacji a capo di tutti capi zawsze dba o rodzinę. Następnym etapem będzie "upadek konsumencki" w amerykańskim wydaniu i włos z głowy hochsztaplerowi nie spadnie. A idiotów jak widać znalazł on, znalazł Amber Gold, znalazł GetBack, znajdą i inne nowe. Nic w przyrodzie nie ginie .....

 • e50504

  Oceniono 13 razy 5

  No dobra, jest "ekscentryczny miliarder" ale gdzie się podział "wizjoner"?

  Aha no i zawsze po kolejnej spektakularnej klapie tego wizjonera (i filantropa) pisaliście o jakiś wyssanych z palca plotkach twitterowych prezentując je jako kolejny "wynalazek". Napiszcie coś, może się akurat nasz ekscentryk szykuje do wydania napoju gazowanego na Mundial, oczywiście innego niż wszystkie napoje :D

 • ps11111ps

  Oceniono 5 razy 5

  Musk na trenera naszej kadry! Wymyslilby jakis chip ktory by sie im wpinalo w d. zeby szybciej biegali i dokladniej podawali...

 • mazzinl890

  Oceniono 16 razy 4

  Cóż za metamorfoza - geniusz biznesu, wizjoner oraz oczko w głowie Sorosa i Wyborczej jest jyż tylko ekscentrycznym miliarderem, który znów zwalnia pracowników.
  Robie sobie od 2 lat jaja z tych hołdów jakie Elonowi Humbugowi wypisuje Wybiórcza a cięgle dostaję negatywne oceny :)
  I jak teraz wyglądacie, debilowate lemingi?

 • Te Pe

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawa strategia. Nie wyrabiamy się z produkcją więc zwolnimy pracowników żeby mniejsza ich ilość produkowała więcej akumulatorów :)

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 7 razy 3

  "Tęczowi" przestali robić w gacie na słowo Musk, bo ten im powiedział, że są manipulatorami, kłamcami i zwykłymi "towarzyszami szmaciakami" marzącymi o władzy bez kompetencji.
  Musk to hochsztapler "sprzedający róże w Amsterdamie" i to jest oczywiste od kilku lat dla każdego kto ma pół komórki mózgowej, ale póki głaskał "tęczowe dzieci" ze Starbucksa to ci nawet pierdzenie Muska uznawali za "zielono friendly"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX