Ultimatum Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej. Wysokie cła na samochody coraz bliżej

Rafał Hirsch
Prezydent Trump w bardzo dobitny sposób zagroził Unii Europejskiej nałożeniem nowych ceł na samochody produkowane w UE. Może to ograniczyć sprzedaż tych aut w USA, a to z kolei może oznaczać kłopoty dla polskich dostawców części samochodowych.

Jeśli Unia Europejska nie usunie barier celnych nałożonych na auta z USA, Stany Zjednoczone nałożą 20 procent cła na wszystkie samochody produkowane w UE - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

To najbardziej wyraźna jak dotąd zapowiedź ze strony Trumpa w sprawie ceł na europejskie samochody. Wcześniej wspominał on w sposób mniej konkretny o możliwości nałożenia ceł w wysokości 25 procent. Teraz więc poziom "kary" został nieco obniżony.

Agencja Bloomberg powołując się na dokumenty z Komisji Europejskiej donosi, że zapowiadane wcześniej 25-procentowe cło ze strony Amerykanów zmniejszyłoby import aut z Unii do USA aż o połowę

20, czy też 25 procent cła nałożonego na import z Europy spowoduje, że samochody z Niemiec, Francji, czy Włoch staną się na rynku amerykańskim wyraźnie droższe. W takiej sytuacji klienci mogą preferować auta o niższej cenie (np. te produkowane w USA), co będzie ograniczać import z Unii za Atlantyk. Europejscy producenci będą musieli więc ograniczyć produkcję, a co za tym idzie także ograniczyć zamówienia u swoich poddostawców. W ten sposób cła zapowiadane przez Trumpa mogą boleśnie dotknąć także polskie firmy, które współpracują np. z niemieckimi producentami aut dostarczając im najróżniejsze części samochodowe. 

ZOBACZ TEŻ: Możemy dużo stracić na wojnie handlowej. Nowe cła na auta i problem z pracą może mieć 40 tys. osób

Firma analityczna Evercore ISI wyliczyła, że Niemcy co roku wysyłają do USA 600 tysięcy samochodów, a nałożenie cła będzie dla Daimlera, Volkswagena i BMW oznaczać łączne straty w wysokości 4,5 mld euro rocznie. 

Ciekawie wyglądała piątkowa reakcja niemieckich koncernów na tweeta Trumpa. Początkowo notowania Volkswagena, Daimlera i BMW wyraźnie spadły, ale po kilkunastu minutach odrobiły straty

Umiarkowana reakcja to zapewne kwestia braku zaskoczenia, bo Trump o cłach wspominał już wcześniej. Notowania producentów samochodów z UE zdążyły więc już spaść w ostatnich tygodniach. Na przykład akcje Fiata spadły od początku czerwca o 18 procent. Peugeot w ostatnim tygodniu spadł o 6 procent, z kolei akcje Renault od szczytu notowań w marcu zaliczył spadek już o 24 procent. 

Notowania giełdowe akcji RenaultNotowania giełdowe akcji Renault wykres: investing.com

Volkswagen jest już o 17 procent poniżej szczytu notowań z kwietnia. Z kolei Daimler spadł o 16 procent w ciągu ostatniego miesiąca. BMW w tym czasie zanotował spadek notowań o 14 procent. Tak więc pomimo umiarkowanej reakcji na tweeta prezydenta USA w piątkowe popołudnie akcje Volkswagena są najtańsze od października 2017, BMW - od września 2017, a Daimlera, który w czwartek obniżył swoje prognozy zysków -  od lipca 2016

Notowania giełdowe akcji DaimleraNotowania giełdowe akcji Daimlera wykres: investing.com

Oczywiście nałożenie ceł przez Amerykanów nie jest jeszcze przesądzone. Z tweetu Trumpa wynika, że aby ich uniknąć wystarczy zlikwidować cła, które Unia nakłada na auta z USA - mają one wysokość 10 procent. Tak proste rozwiązanie może być jednak trudne do osiągnięcia z powodów polityczno-prestiżowych, które nakazują na każde nowe cło reagować krokiem odwetowym w postaci kolejnego cła. 

W piątek w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać cła odwetowe na szereg amerykańskich towarów takich jak np. bourbon, motocykle Harley Davidson, wieprzowina, czy też soki owocowe. To reakcja Unii na obowiązujące od 1 czerwca amerykańskie cła na europejską stal i aluminium.

Więcej o:
Komentarze (205)
Ultimatum Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej. Wysokie cła na samochody coraz bliżej
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 68 razy 38

  Dojna zmiana ma tak silną gospodarkę, że nie obawia się żadnych ceł. W końcu ma technologię produkcji różańców i uprawy buraków.

 • szaja25

  Oceniono 44 razy 28

  No, Donald mieliśmy zamawiać wasze helikoptery Apache, F35, tarcze antyrakietową, Abramsy, może jeszcze kilka okrętów podwodnych, ale jak Ty taki, to pozostaniemy przy Patriotycznych Oddziałach Samoobrony Terytorialnej ekologicznie dozbrojonej.

 • kmwsm

  Oceniono 32 razy 18

  Mieszkam w Kanadzie i oswiadczam calemu swiatu, ze nigdy nie kupie amerykanskiego samochodu.To produkty drugiej kategorii. Gdyby nie konkurencja niemiecka i japonska, dalej jezdiliby czyms podobnym do rakiet kosmicznych z drewnianymi drzwiami o 5 litrowych silnikach spalajacych 20 litrow i osiagajacych moc 100 KM

 • gerardpolak2

  Oceniono 28 razy 14

  idiota... widać dojna zmiana zawitała też do USA....... a Putin zaciera ręce.....

 • wilq9

  Oceniono 28 razy 12

  Amerykanie nei od wczoraj ale od kilkudzeisieciu lat nie potrafią konkurować z samochodami z zagranicy: z Japonii, Korei i Europy. Nie wiem czemu ale nie potrafią już robić dobrych (stosunek cena/jakość) niedrogich samochodów. Być moze rozleniwili sie bo z łatwośćią eksportują ma cały świat co innego... mianowicie.... dolary. tak tak, Amerykanie są zepsuci poprzec fakt, że dolar jest walutą transakcyjną na świecie i po prostu drukują rocznie kilkaset miliardów dolarów na eksport. Stąd ich "dziura" w handlu, która tak naprawde nie jest dziurą bo w zamian eksportuja swoją makulaturę. Zade kraj nie ma takiego przywileju. A to powoduje problemy jakie miała Hiszpania po kilkudziesięciu latach od momentu gdy zalały ją tony złota z koloni w XVI wieku. Tam też produkcja zamarła bo mieli złoto za które importowali co chcieli od sąsiadów z Europy.

 • mrblix

  Oceniono 22 razy 12

  Kto potrzebuje wrogów jak ma się takich przyjaciół...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX