KGHM ma nowego prezesa. To już piąty w ciągu ostatnich trzech lat

Rafał Hirsch
Nowym prezesem koncernu KGHM został Marcin Chludziński. To dotychczasowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Po wygranych przez PiS wyborach będzie już piątą osobą kierującą państwowym producentem miedzi.

Człowiek Morawieckiego

KGHM nie miał prezesa od 10 marca. Marcin Chludziński jest nazywany przez dziennikarzy branżowych "człowiekiem Morawieckiego". W latach 2011-2015 był prezesem Fundacji Republikańskiej - think tanku uważanego za intelektualne wsparcie obecnego rządu w sprawach gospodarczych. Po wyborach w 2015 roku został prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu, a także znalazł się w radzie nadzorczej PZU. 

Pod jego kierownictwem ARP doprowadziła do porozumienia z kapitałem ukraińskim w sprawie przejęcia kontroli nad Stocznią Gdańsk. Agencja restrukturyzowała też między innymi Przewozy Regionalne i zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Chludziński ma spore doświadczenie w zarządzaniu "trudnymi" projektami, dlatego też był faworytem w wyścigu do fotela prezesa KGHM. 

W 2017 roku poprzedni prezes KGHM zarobił łącznie 1,35 mln złotych, czyli jego wynagrodzenie wynosiło średnio 112,8 tysięcy złotych miesięcznie. 

Po wyborach w 2015 prezes KGHM zmieniał się już trzykrotnie - w lutym 2016 Herberta Wirtha zastąpił Krzysztof Skóra, a jego w październiku 2016 Radosław Domagalski-Łabędzki. Odwołano go w marcu tego roku i od tamtej pory obowiązki prezesa pełnił Rafał Pawełczak, który teraz przekaże władzę Marcinowi Chludzińskiemu. 

Co robi KGHM?

KGHM to jedna z największych firm w Polsce. W 2017 roku miał 20,4 miliardów złotych przychodów i 1,57 mld PLN zysku netto - prawie trzy razy mniej niż w 2016 gdy sięgnął on aż 4,4 mld złotych. Kluczowe dla biznesu i wyników spółki są notowania cen głównych produktów spółki, czyli miedzi i srebra na rynkach światowych.

KGHM wytwarza je głównie w Polsce, ale także na przykład w Chile, w kopalni Sierra Gorda. KGHM ma także udziały w kopalniach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Mapa aktywów KGHMMapa aktywów KGHM źródło: KGHM SA

Spółka od ponad 20 lat jest notowana na warszawskiej giełdzie, ale cały czas znajduje się ona pod kontrolą Skarbu Państwa. Jest jednym z największych eksporterów w Polsce. W 2017 roku w naszym kraju uzyskała tylko 27 procent całości przychodów ze sprzedaży. Reszta pochodzi z rynków zagranicznych. 

Rada nadzorcza KGHM obok Chludzińskiego powołała do zarządu KGHM także Katarzynę Kreczmańską - Gigol na stanowisko wiceprezesa do spraw finansowych i Radosława Stacha, który będzie wiceprezesem do spraw produkcji. Wszyscy obejmą swoje stanowiska w najbliższą środę, dzień po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. 

Więcej o: