Bank Pekao szacuje, że w 2018 r. będzie w Polsce 3 mln Ukraińców. Mają dla nich ofertę

Bank Pekao wzbogaca ofertę dla obywateli Ukrainy pracujących lub studiujących w Polsce. Dzięki temu, chce do końca tego roku otworzyć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy nowych rachunków - poinformował wiceprezes odpowiadający za bankowość detaliczną Marek Tomczuk.

"Na koniec I kw. w Banku Pekao mieliśmy 135 tys. klientów, będących obcokrajowcami. To ok. 28-29 proc. udziałów w rynku. Dokonaliśmy ekspertyzy dotyczącej oczekiwań obcokrajowców. Mając pokaźny portfel klientów już dzisiaj - szacujemy, że jesteśmy bankiem nr 1, który obsługuje tę grupę obywateli. Wielu z obywateli Ukrainy chce pozostać w Polsce. To są ludzie, którzy podejmują pracę i myślą, by w Polsce pozostać, ale ich poziom ubankowienia w polskich bankach to zaledwie 10 proc." - powiedział Tomczuk podczas konferencji prasowej. 

"Obsługujemy najwięcej obcokrajowców w Polsce. Zmiany w ofercie dla obywateli z Ukrainy są po to, by tę pozycję umocnić. Biorąc pod uwagę 3 mln obywateli z Ukrainy, którzy mają być w Polsce w 2018 roku, chcielibyśmy otworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych ROR-ów do końca roku. Postrzegamy tu niszę. To trend, którego nie można lekceważyć" - podkreślił. 

Bank poinformował, że blisko co czwarty (22,5 proc.) obywatel Ukrainy korzystający z usług bankowych w Polsce jest klientem Banku Pekao (70 tys.). Wśród studentów odsetek ten jest jeszcze wyższy: co trzeci (30 proc.) student z Ukrainy posiada konto w Pekao (11,4 tys.).

Czytaj więcej: Bank Pekao będzie zwracał klientom pieniądze. Poszło o to, jak zmieniał tabelę opłat

Pekao widzi "ogromny potencjał do wzrostu"

"Nadal jest ogromny potencjał do wzrostu - widać to zarówno w liczbie obywateli Ukrainy - szacujemy, że w 2018 r. będziemy mieli ok. 3 mln obywateli Ukrainy w Polsce, jak i wartości środków, które są przekazywane za granicę. Aż 62 proc. Ukraińców zawozi pieniądze osobiście, 14,3 proc. przekazuje przez zaufane osoby, 15 proc. korzysta ze specjalistycznych firm, a tylko 4,4 proc. przelewa środki z rachunków bankowych. Tu widzimy bardzo dużą rolę banku, aby przekonać obywateli Ukrainy do dokonywania przelewów" - mówi dyrektor zarządzający w pionie bankowości detalicznej Remigiusz Hołdys. 

Środki przekazane za granicę przez obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosły 13 mld zł w 2017 r., z czego 11,7 mld zł przekazali obywatele Ukrainy (ok. 90 proc.).

Oferta banku Pekao dla klientów z Ukrainy to m.in. bezpłatne konto, kartę i bankomaty za granicą, w tym na Ukrainie, realizacja przekazów Western Union w oddziałach Banku Pekao oraz w serwisie internetowym Pekao24 czy atrakcyjne kursy wymiany walut w oddziałach banku. Ponadto w ramach promocyjnej oferty, klienci będą mogli korzystać z bezpłatnych przelewów na Ukrainę w USD lub EUR.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: