BMW podpisało umowę z chińskim producentem baterii. Jest szansa na nową wielką fabrykę w Polsce

BMW podpisało umowę z chińskim producentem baterii do samochodów, spółką Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL). Być może dzięki temu nad Wisłą powstanie kolejna duża fabryka akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

BMW inwestuje w samochody elektryczne. Niemiecka spółka podpisała właśnie kontrakt o wartości 1,16 mld dol. Dzięki porozumieniu, Chińczycy będą mogli zbudować nową fabrykę w Europie - poinformował w czwartek rzecznik BMW.

Nowa fabryka może powstać w Polsce

O tym, że może dojść do podpisania tego kontraktu, spekulowano już wcześniej. Na początku czerwca niemieckie media informowały, że Chińczycy szukają miejsca pod budowę fabryki baterii.

Wśród rozważanych lokalizacji wymienia się również Polskę. Pod uwagę brane jest też postawienie zakładu w niemieckiej Turyngii lub w innym kraju, którego nazwy nie podano. Można jednak przypuszczać, że chodzi o pozostałe państwa Europy Środkowej, w których rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, a więc Czechy, Słowację lub Węgry.

Czytaj więcej: Audi przegra prestiżowy wyścig z Mercedesem. A wszystko przez aresztowanie szefa koncernu. 

Jeżeli CATL wybierze Polskę, to powstanie u nas już druga wielka fabryka akumulatorów do samochodów. Pierwszą buduje - jak już pisaliśmy - w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia koreański LG Chem. Baterie z tego zakładu będą montowane między innymi w elektrycznych Jaguarach powstających na Słowacji. Koreańczycy na realizację pierwszego etapu inwestycji chcą wydać 1,3 mld zł i stworzyć przy tym 729 etatów. W drugim etapie wydanych zostanie 4,5 mld zł i powstanie 1666 miejsc pracy. LG chce produkować w Polsce 100 tys. akumulatorów do samochodów elektrycznych rocznie. 

O tej fabryce było głośno w marcu, kiedy okazało się, że rząd dofinansuje go najwyższym grantem w historii - wysokości aż 242,6 mln zł.

Rocznie sprzedaje się na świecie 88 mln aut. Po drogach jeździ ich dziś ok. 1,2 mld. W 2035 roku ma ich być 2 mld. Aut elektrycznych jest w porównaniu z tymi wartościami niezwykle mało - po drogach całego świata jeździ ich zaledwie ok. 2 mln (dane „Global EV Outlook 2017”). Dlatego branża samochodów elektrycznych ma spory potencjał. 

Z akumulatorów produkowanych przez CATL korzystają giganci branży: BMW czy Volkswagen. Toyota, Nissan i Honda mają rozważać nawiązanie współpracy. 

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: