Ceny kawy najniższe od lat, ale kawosze nie mają się z czego cieszyć

Tani real i klęska urodzaju w Brazylii to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników kawy. Niestety, najlepsze na co mogą liczyć to brak wzrostu cen.

Ceny kawy spadają od 2011 roku, ale ostatnio spadki przyspieszyły. W poniedziałek 2 lipca, na giełdzie towarowej w Nowym Jorku cena za funt (niecałe 0,5 kg) arabiki (najpopularniejsza odmiana) spadła aż o 3 proc., do poziomu najniższego od 29 miesięcy - 1,1165 dol. Tak niskiej ceny nie było od stycznia 2016 roku.

kawa ceny kontraktór futureskawa ceny kontraktór futures źródło: stooq.pl

Brazylijskie problemy i klęska urodzaju

Na niskie ceny kawy mają wpływ dwa istotne czynniki i oba dotyczą największego producenta kawy na świecie - Brazylii. Waluta tego kraju traci w ostatnim czasie mocno na wartości w stosunku do dolara. Jeszcze w lutym za jednego "zielonego" płacono 3,2 reala, a w końcu czerwca kurs wyniósł już 3,9 reala za dolara. Spadający kurs bierze się z niepewności, co do przyszłości brazylijskiej gospodarki, która zaczęła wychodzić z recesji, ale nie sprzyja jej niepewność polityczna związana m.in. ze skandalami korupcyjnymi.

Do niskiego kursu reala dochodzą jeszcze rekordowe zbiory kawy w Brazylii,które na ten rok zapowiadają plantatorzy. Na rynku pojawia się więc duża podaż kawy, z czego skrzętnie korzystają kupcy. Szczególnie duże firmy.

Niskie ceny kawy nie dla kawoszy

Według Bloomberga, spadające ceny kawy nie przełożą się na niższe ceny dla konsumentów. Nie ma więc co czekać na to, że w sklepach i kawiarniach ceny będą spadać. Na tanim surowcu zyskają bowiem najwięksi gracze na rynku, którzy zachowując dotychczasowe ceny detaliczne będą mogli powiększyć swoją marżę. Bloomberg wskazuje, że zyskać mogą zwłaszcza Nestle (właściciel Nescafe i Nespresso) i Starbucks, jedni z największych graczy na kawowym rynku.

Plusem dla konsumentów na pewno będzie to, że przynajmniej przez jakiś czas nie będzie presji na to, by ceny kawy rosły.

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: