Nowe oznaczenia paliw na stacjach od października. Już nie wlejesz benzyny do diesla

Już 12 października na stacjach pojawią się nowe, dodatkowe oznaczenia paliw ujednolicone dla całej Unii. Będą one również zamieszczane przy wlewach paliwa w nowych autach tak, aby nie doszło do pomyłki podczas tankowania.

Nowe oznaczenia są związane z unijną dyrektywą 2014/94/UE, która wejdzie w życie 12 października 2018. Mają być dodatkową informacją, która pojawi się obok dobrze znanych i funkcjonujących obecnie symboli.

Wzory oznaczeń powstały we współpracy ekspertów branży samochodowej i paliwowej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rządów i Komisji Europejskiej.

Nalepki na dystrybutorach mają mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm.

fuel-identifiers.eufuel-identifiers.eu 

Co oznaczają i jak je czytać?

KÓŁKO DLA BENZYNY - informacja wewnątrz znaku odnośnie do zawartości biokomponentów w benzynie oznaczona jest jako “Exx”. “E” oznacza ‘etanol’, zaś “xx” to maksymalna ilość etanolu zalecana do użycia w danym pojeździe; takie oznaczenie
będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. W powyższej figurze “E5” oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 5 proc. etanolu, zaś “E10” oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 10 proc. etanolu. “E” dla “etanolu” to skrótowy sposób pokazania,
jaki maksymalny poziom etanolu i/lub innych związków tlenowych może zawierać benzyna.

KWADRAT DLA OLEJU NAPĘDOWEGO - informacja wewnątrz znaku odnośnie do zawartości biokomponentów w oleju napędowym oznaczona jest jako “Bxx”. “B” oznacza biodiesel, zaś “xx” to maksymalna ilość biodiesla dopuszczalna do użycia w danym pojeździe; takie oznaczenie będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. Na powyższym obrazku “B7” oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 7 proc. biodiesla, zaś “B10” oznacza,
że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 10 proc. biodiesla. “B” dla “biodiesla” to skrótowy sposób pokazania, jaki maksymalny procentowy poziom biodiesla w postaci estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) może zawierać olej napędowy, oznaczony danym znakiem.

KWADRAT UŻYWANY BĘDZIE TAKŻE DLA "XTL" - który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa, w procesie syntezy lub hydrorafinacji, a którego skład jest prawie identyczny
z tradycyjnym olejem napędowym, uzyskiwanym z ropy naftowej. Stosowna norma CEN dla XTL to EN15940. «XTL» oznacza tu parafinowy olej napędowy, używany jako czyste paliwo. Norma EN15940 zezwala, by parafinowy olej napędowy zawierał do 7 proc. estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME).

ROMB DLA PALIW GAZOWYCH - informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem (“H2”), sprężonym gazem ziemnym (“CNG”), skroplonym gazem ziemnym (“LNG”) lub gazem płynnym (“LPG”).

fuel-identifiers.eufuel-identifiers.eu 

Oprócz wszystkich krajów UE nowe oznaczenia będą też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Wielka Brytania zadecyduje, w jakim zakresie unijne zasady będą stosowane
po Brexicie, jednakże etykiety będą umieszczane na nowych pojazdach na linii produkcyjnej, tak więc pojazdy wchodzące na brytyjski rynek nadal będą wyposażone we wspomniane etykiety.

+++

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (77)
Nowe oznaczenia paliw na stacjach od października. Już nie wlejesz benzyny do diesla
Zaloguj się
 • jakmi

  Oceniono 38 razy 28

  Ten kwadracik z B7, lub kółeczko z E10 ma być łatwiej zauważyć niż wielką naklejkę "DIESEL" na klapce wlewu paliwa? :-)

 • to-pu

  Oceniono 25 razy 17

  No to jest zupełnie logiczne: benzyna - kółko, ropa - trójkąt. A nie, benzyna - kwadrat, diesel - kółko. Jak powiedziałem - bardzo logiczne.

 • gustdelf4

  Oceniono 16 razy 16

  Mam nadzieję, że tego artykułu nie wyczyta moja żona bo jak się dowie, że od października nie będzie mogła się już pomylić i pojedzie na stacje z tą myślą to już mam po samochodzie.

 • gonzor

  Oceniono 26 razy 14

  o KURFA ale wymyślili, zagadki w sam raz dla Januszy

 • Oceniono 15 razy 13

  Widzę pole do dalszego rozwoju sprawy. Skoro jest już oznaczenie na dystrybutorze (Pb i ON) a teraz będzie na lejku (kwadracik i kółeczko) to w kolejnej turze warto by zwrócić uwagę Parlamentu Europejskiego na możliwość wprowadzenia oznaczeń na gumowym wężu, łączącym te dwa elementy. Np. wąż czerwony w żółte groszki - benzyna, wąż zielony w białe paski - Diesel.
  To mógłby być przełom w sprawie, a od samego kurzu wznieconego przeliczaniem milionów Euro na zamówienia owych węży niejeden eurodeputowany mógłby awansować do grona multimionerów.

 • vontomke

  Oceniono 19 razy 11

  Ja pie... już się boję że pomylę B7 z E10 i kwadracik z kółeczkiem. Czy kogoś naprawdę popie...ło żeby usunąć napis DIESEL ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX