Niemcy inwestują w mieszkania w Polsce. "W Niemczech są cztery razy droższe, a czynsze tylko dwa razy wyższe"

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce stał się atrakcyjny dla dużych firm. Niemiecka spółka Westminster chce zainwestować ćwierć miliarda złotych w mieszkania pod wynajem. Namiesza na rynku?

Inwestycja w mieszkania pod wynajem to jedna z najpopularniejszych form lokowania nadwyżek finansowych w Polsce. Świadczy o tym fakt, że ok. 7 na 10 sprzedawanych mieszkań kupowanych jest za gotówkę.

To rozgrzewa rynek, przyczyniając się do wzrostu cen, a przy okazji powiększa zasoby mieszkań na wynajem. Co prawda Polacy wolą mieszkać na swoim, ale rosnące ceny napędzane zakupami inwestorów sprawiają, że nie każdego stać na własne M.

Polski rynek wynajmu ma potencjał

Niemiecka spółka Westminster planuje podbić polski rynek nieruchomości. Jest już u nas obecna - ma tysiąc mieszkań na wynajem, z czego choćby 170 w kamienicy w Mysłowicach. Jednak prezes firmy, Marian Ziburske uważa, że polski rynek ma olbrzymi potencjał, choćby w porównaniu do niemieckiego.

Powód jest bardzo prosty - Ziburske w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zauważył, że o ile nieruchomości w Niemczech, głównym rynku Westmister, są cztery razy droższe, to czynsze są wyższe tylko dwa razy. Polski rynek oferuje potencjalnie wyższą marżę.

Spółka tylko do końca 2018 roku chce na naszym rynku wydać 250 milionów złotych na kolejne mieszkania pod wynajem. Celuje ona w mieszkania o średnim standardzie, skupując nieruchomości w dużych i średnich miastach. Obecnie ma już lokale, poza Mysłowicami, w Warszawie, Wrocławiu czy Nieszawie.

Aktualnie Westminster ma w swoim portfolio ponad 32 tysiące nieruchomości wartych ponad miliard euro, głównie na niemieckim rynku. Zamierza obecnie jednak skupić się obecnie na inwestycjach w obiecujący polski rynek.

Najem w Niemczech popularniejszy od własności

Rynki nieruchomości w Polsce i w Niemczech bardzo się od siebie różnią. W Polsce buduje się głównie na sprzedaż, w Niemczech - na wynajem. Polacy są też mocno nastawieni, by docelowo mieszkać „na swoim”, podczas gdy Niemcy są w większym stopniu nastawieni na wynajmowanie.

Przykładowo, jak twierdzi prezes Westminster, w Berlinie 93 proc. osób korzysta z wynajmu. W Polsce proporcje wyglądają inaczej – wielu Polaków woli mieszkać z rodziną, niż wynająć mieszkanie (na co poważny wpływ ma też wysokość czynszów ).

W Polsce nawet program Mieszkanie Plus, który w rządowej teorii ma zwiększyć podaż niedrogich mieszkań na wynajem, zakłada, że można skorzystać również z opcji wykupu (w zamian za wyższy czynsz).

Jednak rozwój rynku wynajmu w Polsce może przyspieszyć też rządowy projekt dopłat do czynszów, które miałyby przysługiwać w zależności od uzyskiwanych dochodów nawet przez 9 lat osobom zbyt zamożnym na wynajęcie mieszkania komunalnego, a zbyt biednym by wynająć mieszkanie na wolnym rynku czy zakupić mieszkanie.

Czytaj też: "Za bogaci" na mieszkanie komunalne i "za biedni" na kredyt dostaną dopłaty do czynszów za wynajem

Dopłaty nie zmienią jednak faktu, że w stosunku do wynagrodzeń czynsze najmu na wolnym rynku są, dla wielu ciężko pracujących Polaków, po prostu zbyt wysokie, a standard mieszkań dostępnych na rynku przedstawia wiele do życzenia. Mocniejsze wejście dużego gracza może sytuację nieco poprawić, ale nawet 1000 mieszkań w skali kraju, to kropla w morzu potrzeb.

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
Niemiecka spółka inwestuje w mieszkania na wynajem w Polsce
Zaloguj się
 • finndar1

  Oceniono 13 razy 9

  Przecież to kolejny sponsorowany przez deweloperów artykuł. Kupujcie teraz bo za chwilę wejdą zachodni inwestorzy i ceny pójdą w górę. Tak jak w 2007. Jeżeli ktoś wierzy w to, że mieszkanie w Dortmundzie czy Regensburgu kosztuje 4 razy tyle co we Wrocławiu ( czyli kosztuje 6,000 eur/m2 ) to niech wierzy i szybko kupuje. Żeby sprawdzić ile kosztują mieszkania w Niemczech wystarczy sprawdzić w internecie. Tyle to kosztuje luksusowy apartament w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie Zachodnim, a nie na peryferiach Lipska czy Norymbergii

 • adam3407

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystko ładnie pięknie do czasu aż ta niemiecka firemka trafi na niepłacących lokatorów i chroniące ich polskie prawo :D

 • pszczy2000

  Oceniono 8 razy 4

  W Niemczech mieszkania są cztery razy droższe...nic dziwnego,Niemcy mają czterokrotnie wyższe zarobki.

 • eva_bramborova

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko podatek katastralny z rozsądnym zwolnieniem na pierwsze mieszkanie (np do 50 metrów plus po 10metrów na każdego następnego członka rodziny) uporządkuje sytuacje i zapobiegnie spekulacji.

 • junk92508

  Oceniono 11 razy 3

  Od razu wysyp trolli reagujących na hasło Niemcy i od razu piszący o uchodźcach.

  Tymczasem pomimo uchodźców dalej więcej Polaków wyjeżdża do Niemiec niż Niemców do Polski.

  UE już jest gotowa na ograniczeni imigracji i to zrobi a w Polsce dalej zostanie syf i bezprawie jakiego narobi nam wiecznie rządzący PiS - jak ogarną sądy w stylu roSSyjskim to i wybory będą miały odpowiedni wynik.

 • hmmm11

  Oceniono 2 razy 2

  No to teraz jak z Flix busem ( rezerwacja 3e, bilet do Pl na świeta 70e ) Pl bus rezerwacja 1 zł , 68 zł bilet. Teraz będą takie czynsze jak w Niemczech a zarobki dalej polskie

 • smok61

  Oceniono 10 razy 2

  W przedwczorajszym Waszyngton time był ciekawy artykuł.
  Dla świata biznesu jest oczywiste, że ze względu na niską przestępczość i brak rożnic kulturowych ,w najbliższych latach rozpocznie się eksodus emerytów i Żydów z europy zachodniej do Polski.
  Stąd zainteresowanie deweloperów.
  ========
  Ale dzisiaj ciekawy jest artykuł w Deutsche welle .
  Chodzi o to , że po awanturze Polska i Żydzi wystosowali współny komunikt, oświadczenie .
  Jest tam między innymi o tym , że antypolonizm , jest równie zły co antysemityzm , że Polacy byli ofiarami niemieckiego nazizmu , podobnie jak Zydzi ...itd itd.
  ===
  No i ...
  ====
  Polacy i Żydzi postanowili we wszystkich ważniejszych gazetach świata wykupić strony reklamowe
  i to współne oświadczenie z falgami państwowymi zostało (zostanie ) wydrukaowne.
  ==========
  Niemcy w Deutsche welle nie wiedzą o tym , że wykupiono strony we wszystkich ważniejszych gazetach świata ...myślą ., że tylko w niemieckich .

  ===============

  I dzisiaj jest artykuł :

  "dobrze , że żydzi z Polakami pogodzili się ...ale ... qwa !!! Dlaczego na łamach niemieckich gazet ...!!! ;) :D

 • marywil2012

  Oceniono 4 razy 2

  hm. to raczej niekoniecznie korzystne dla rynku. gdy (zagraniczne czy nie zagraniczne ale te pierwsze mają więcej kasy) firmy wpompują tu kasę, to niestety ale może powstać bańka. Efekty widoczne będą za kilka lat. Czy długo będzie się rynek w ogóle rozwijał to zależy od wielu czynników. Pis rozwala kolejne instytucje i niedługo będziemy odczuwać brak stabilności prawnej, bo co to za kraj, w którym prezes może w ciągu nocy zlecić piotrowiczowi przygotowanie ustawy pozbawiającej sędziów pracy, mimo że gwarantuje im ją konstytucja (możnaby w ten sposób równie dobrze ustwą skrócić kadencję prezydentowi - dokładnie ten sam mechanizm niekonstytucyjności), a TK jest maszynką do mielenia, a nie miejscem gdzie broni się praworządności. No ile to jeszcze może potrwać? Jak się prezesowi nie spodoba nowy skład SN to znowu się zmieni ustawę i znowu będzie szopka. A jak się nie spodoba prezydent to się skróci mu kadencję. Czy to jest tak trudne do ogarnięcia?

 • wj_2000

  Oceniono 3 razy 1

  Akurat na wprost moich okien wybudowano dom na wynajem ze 193 mieszkaniami, kupiony w calosci przez niemieckie towarzystwo emerytalne. Nabór lokatorów trwa juz CZWARTY miesiąc. Wynajęto do dzisiaj TRZY mieszkania. Niezaleznie od mediów i garażu czynsz wynosi nieco ponad 70pln za metr kwadratowy, a umowa musi byc co najmniej na pół roku.
  Patrzę z zainteresowaniem co będzie dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX