Rekordy wszech czasów na polskich stacjach paliw? To możliwe, jeśli Iran spełni swe groźby

Rosnące napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem budzi obawy, że irańska armia zablokuje Cieśninę Ormuz. Jeśli tak się stanie, ceny ropy naftowej mogą skoczyć nawet o kilkadziesiąt procent.

W maju Donald Trump zdecydował o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i ponownym nałożeniu sankcji na ten kraj. Część z nich wejdzie w życie 6 sierpnia, część 4 listopada. Władze amerykańskie chcą, by odbiorcy irańskiej ropy w Stanach wstrzymali jej import od 4 listopada.

W odpowiedzi Iran straszy blokadą Cieśniny Ormuz. To wąski przesmyk pomiędzy Iranem i Omanem, łączący Zatokę Perską z Zatoką Omańską, Morze Arabskie i Ocean Indyjski. Wokół Zatoki Perskiej mamy skupionych czołowych producentów ropy i gazu ziemnego, w tym Iran, Irak, Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Według danych Amerykańskiej Agencji Energetycznej w 2015 roku przez Cieśninę Ormuz przepłynęło około 30 proc. globalnej produkcji ropy naftowej. W 2016 roku przetransportowano tą drogą rekordowe 18,5 miliona baryłek. Globalne zapotrzebowanie na ropę naftową wyniosło wówczas 96,6 miliona baryłek. Według danych BP, Katar, czyli największy eksporter skroplonego gazu ziemnego, Cieśniną Ormuz wysłał 30 proc. światowych dostaw.

Iran grozi

Ograniczenie dostaw ropy naftowej o 20-30 proc. to bardzo dużo. Poważne zwyżki jej notowań wywołują już zmiany w podaży rzędu kilku procent, a tylko w tym roku surowiec podrożał już o ponad 20 proc.

Czytaj więcej: Tak długo ceny ropy nie rosły od 8 lat. W wakacje taniej benzyny nie będzie

- Błędne jest myślenie, że wszyscy producenci będą mogli eksportować ropę, a Iran będzie jedynym krajem, który nie będzie mógł eksportować – powiedział we wtorek prezydent Iranu Hassan Rouhani.

Jeszcze ostrzej wyraził się zastępca bazy sił Rewolucyjnych Sarollah w Teheranie Esmaeil Kowsari: - Jeśli chce się powstrzymać eksport irańskiej ropy naftowej, nie pozwolimy, aby jakakolwiek ropa naftowa przepłynęła przez Cieśninę Ormuz – powiedział.

6 zł za litr benzyny

Gdyby rzeczywiście do blokady doszło, to zdaniem Marcina Lipki z serwisu Cinkciarz.pl, na stacjach benzynowych mielibyśmy do czynienia z historycznie wysokimi cenami benzyny i ropy naftowej.

- W przypadku szoku naftowego powiązanego z działaniami militarnymi wzrost cen ropy może być praktycznie dowolny. Jednak już o ok. 30 proc. wyższa cena ropy przełożyłaby się prawdopodobnie na podniesienie się średniej ceny paliw do 6 zł/litr, a to oznaczałoby rekordy wszech czasów na polskich stacjach – twierdzi Marcin Lipka.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: