108 niewypłacalności w czerwcu. 'Najwyższy poziom we współczesnej historii'

Aż 108 spółek w Polsce ogłosiło w czerwcu upadłość lub rozpoczęło restrukturyzację. To najwyższy we współczesnej historii poziom tego wskaźnika - zwraca uwagę serwis Spotdata.

Jak wynika z danych przeanalizowanych przez serwis Spotdata – "agregator" danych statystycznych z gospodarki – w czerwcu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pojawiło się aż 108 wpisów dotyczących niewypłacalności spółek. 60 firm ogłosiło upadłość, w przypadku 48 rozpoczęte zostały postępowania restrukturyzacyjne. Mocno rośnie szczególnie liczba restrukturyzacji.

Spotdata w swoim "Miesięczniku niewypłacalności spółek" zauważa, że nie było jeszcze "we współczesnej historii" miesiąca tak obfitującego w niewypłacalności spółek. W czerwcu wzrost niewypłacalności był o blisko 60 proc. wyższy niż rok temu, a w całym pierwszym półroczu o ponad jedną czwartą wyższy niż przed rokiem.

Wśród najbardziej niewypłacalnych branż królują handel i budownictwo. Szczególnie ta druga branża słabo radzi sobie z problemem rosnących kosztów – między innymi wzrostem płac i cen materiałów - co w połączeniu m.in. z niską waloryzacją kwot w umowach m.in. z inwestorem państwowym wpływają na znaczne pogorszenie opłacalności projektów. Swoje dokładają także rosnące zatory płatnicze – jedne spółki „zarażają” swoimi problemami kolejne.  

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej, nie ma wątpliwości, że liczba upadłości i restrukturyzacji firm budowlanych będzie rosła. - Coraz więcej firm budowlanych boryka się z rosnącym zadłużeniem, zarówno ze względów zwiększających się kosztów, jak również zatorów płatniczych. Pomimo, że popyt na usługi budowlane będzie utrzymywał się na solidnym poziomie, trudności będą przekładać się na dalsze pogorszenie sytuacji płynnościowej budowlanki – uważa Sielewicz. Dodaje, że w I połowie 2018 r. upadłości firm budowlanych wzrosły o 18 proc. rok do roku, a średnie opóźnienia płatności w budownictwie sięgają już niemal 116 dni, czyli w przeciągu roku zwiększyły się o 32 dni.

Ale w innych branżach przyczyny problemów z wypłacalnością też są zwykle podobne – niska rentowność biznesu, zwiększanie jej skali a nie wypracowywanego zysku czy konkurowanie głównie ceną, a nie innowacyjnością czy chociażby serwisem. Zwracał na to uwagę Tomasz Starus, członek zarządu spółki Euler Hermes (zajmującej się m in. ubezpieczaniem należności) w zeszłomiesięcznym komentarzu do danych o niewypłacalnościach.

A Ignacy Morawski ze Spotdata zwraca też uwagę na inną przyczynę wzrostu restrukturyzacji. - Obowiązujące od 2016 roku prawo restrukturyzacyjne ułatwia ochronę przed wierzycielami i jest coraz powszechniej wykorzystywane przez słabsze firmy – tłumaczy analityk.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Komentarze (71)
108 niewypłacalności w czerwcu. 'Najwyższy poziom we współczesnej historii'
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 40 razy 22

  Jednym słowem, dobra zmiana.
  Bo wszystkie branże i firmy powinny być ... państwowe.

 • trener44

  Oceniono 27 razy 19

  No i przyciskanie firm i niekończące się kontrole skarbowe zaczynają dawać efekt. Dojna zmiana.

  TReneR

 • jndy

  Oceniono 26 razy 14

  Przez 8 lat Po i PSL niszczyli budownictwo i stąd te upadłości? Pewnie tak, i pan Matołusz nam to wkrótce opowie. Oczywiście okraszając jakąś anegdotą, albo literaturą.

 • farcry3

  Oceniono 10 razy 10

  Przyssanych do budżetowego korytka coraz więcej, a i wymagania przyssanych rosną . Im się po prostu należy.

 • jag63

  Oceniono 14 razy 8

  A gdzie są te czopki od "brawo pis".
  Tak, tak, te upadłości, to głównie "zasługa" pisuaru.
  Odwrócony vat w budownictwie, wcześniejsze emerytury, zakaz handlu w niedziele, no i skutki już widać.

  A zobaczycie pisie durnie, ile będzie upadłości firm, gdy "podzielona płatność vatu" będzie obowiązkowa.

 • marekravel

  Oceniono 6 razy 6

  Dzięki dobrej zmianie taż zamknąłem swój biznes

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX