Kioski Ruchu do wzięcia. Właściciel ma tak złą sytuację, że chce się ich pozbyć
Kiedyś kioski Ruchu były charakterystycznymi elementami polskich miast. W kiosku, oprócz gazet, można było kupić praktycznie wszystko. Po przemianach ustrojowych, pozycja Ruchu z roku na rok słabła.
Kioski na sprzedaż
Teraz jednak dla spółki nadeszły naprawdę ciężkie czasy. Tak ciężkie, że jak podaje "Puls Biznesu", firma zamierza sprzedać swój dział sprzedaży detalicznej. To 1700 kiosków należących do firmy i 500 wynajmowanych, a odpowiadają one za 60 procent przychodów Ruchu.
W celu sprzedaży całości lub części detalicznego interesu stworzono nową spółkę – Ruch Detal S.A.. Celem, jaki spodziewa się dzięki transakcji osiągnąć firma, jest pozyskanie środków na sfinansowanie planów rozwojowych oraz bieżącej działalności.
Czytaj więcej: 108 niewypłacalności w czerwcu. 'Najwyższy poziom we współczesnej historii'
Fatalne wyniki finansowe Ruchu
Ruchu bowiem, od czasu prywatyzacji w 2010 roku ani razu nie osiągnął zysku na działalności podstawowej, a jego przychody były coraz niższe. W ubiegłym roku spadły do 1,34 mld zł z 1,46 mld rok wcześniej. Co więcej, rośnie suma zobowiązań krótkoterminowych.
Kupnem spółki w 2016 roku zainteresowana była Poczta Polska, która za całość (a więc zarówno za hurtowy jak i detaliczny Ruch) oferowała 30 milionów złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że od tego czasu Ruch zmalał na rynku, wątpliwe jest, by można było teraz uzyskać lepszą cenę za samą detaliczną część.
W czasach PRL Ruch był monopolistą na rynku kolportażu prasy. Przed prywatyzacją w 1995 roku, spółka kontrolowała 80 procent rynku prasy. W 2010 roku Skarb Państwa sprzedał resztę posiadanych udziałów prywatnemu inwestorowi. Obecnie, od 2017 roku firmę kontroluje (za pośrednictwem spółki Loverose) Igor Chalupec, były prezes PKN Orlen. Prezes Ruchu powiedział "Pulsowi Biznesu", że mimo trudnej sytuacji firma "nie spełnia przesłanek wynikających z prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego".
Ruch od 1918 roku
Polskie Towarzystwo Księgarń Kolejowych Ruch Spółka z o.o., protoplasta dzisiejszego ruchu zostało założone 17 grudnia 1918 roku przez polskich księgarzy Jakuba Mortkowicza i Jana Gebethnera. Po II wojnie światowej zostało znacjonalizowane.
-
Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
-
Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
-
Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]
- Gatta wpadła w kłopoty finansowe przez pandemię. Toczy się postępowanie sanacyjne
- Rzeczniczka PiS: Projekt ustawy mandatowej nie będzie rozpatrywany na tym posiedzieniu Sejmu
- Zaszczepieni będą mogli podróżować jak dawniej? Wiele państw już myśli o szczepionkowych paszportach
- W przyszłym tygodniu decyzja dotycząca obostrzeń. Premier: Scenariusze "być może będą bardziej pozytywne"
- Ulga dla młodych w 2021 r. Komu przysługuje zerowy PIT?