Pracownicy z Wietnamu i Filipin w Polsce tylko "na oświadczenia"? Wiceminister: nie ma takiej propozycji
Wiceminister Szwed przyznał na konferencji prasowej, że są wnioski ze strony pracodawców, aby listę państw rozszerzyć. Chodzi przede wszystkim o to, aby dopisać na nią Wietnam i Filipiny. Obywatele tych państw często chcą pracować w Polsce, a polskie firmy chcą ich zatrudniać, jednak dzisiaj jest to skomplikowane.
Gdyby wprowadzić ułatwienie i umożliwić zatrudnianie ich tylko na podstawie oświadczenia (tak samo jak dziś dzieje się w przypadku np. Ukraińców), wtedy można by to robić skuteczniej. Tym samym zmniejszył by się wtedy problem braku wolnych rąk na rynku pracy, który jest coraz większym zagrożeniem dla polskiej gospodarki.
Wiceminister Szwed powiedział jednak, że nie ma w tej chwili propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa. Dodał, że Polska jest na wstępnym etapie rozmów z ministerstwem Filipin w sprawie podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianiu pracowników, ale "nie ma jeszcze na tyle wypracowanej propozycji, żeby można było coś więcej powiedzieć".
Ponad miesiąc temu media obiegła informacja o tym, że rząd chce pilnie otworzyć nasz rynek pracy na imigrantów w stopniu większym niż dotychczas. Głównym orędownikiem zmian i rozszerzenia listy państw, których obywateli można zatrudnić łatwiej, miał podobno być minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Z kolei Ministerstwo Pracy zgodnie z prasowymi spekulacjami miało podchodzić do tematu z większą rezerwą. Środowa wypowiedź wiceministra pracy dobrze wpisuje się w ten kontekst.
W tej chwili w Polsce tylko na podstawie oświadczeń, czyli bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę, przez okres do 6 miesięcy, mogą pracować obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii.
Według wiceministra Szweda w Polsce pracuje obecnie półtora miliona obcokrajowców. Z tego ponad 400 tysięcy odprowadza składki na ZUS.
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Nadmierna śmiertelność w Polsce była jesienią najwyższa w całej Unii Europejskiej [WYKRES DNIA]
-
Szczepionka na koronawirusa. Włochy chcą podjąć kroki prawne przeciwko Pfizerowi z powodu opóźnień
-
W przyszłym tygodniu decyzja dotycząca obostrzeń. Premier: Scenariusze "być może będą bardziej pozytywne"
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
- "Sueddeutsche Zeitung": Nord Stream 2 pozostanie tematem spornym z USA
- Chiny nakładają sankcje na 28 Amerykanów z administracji Donalda Trumpa. Za "szalone działania"
- Biden "przejął" od Trumpa bliskie rekordów indeksy na Wall Street. Ale także ogromny dług publiczny
- Kiedy nastąpi otwarcie biznesu? Piotr Müller: Decyzje ws. lockdownu w przyszłym tygodniu
- Jest zgoda Brukseli na program wsparcia dla polskich firm. Do przedsiębiorców popłynie 1,9 mld euro