Bank Millennium zainteresowany zakupem Eurobanku? Konsolidacja na rynku bankowym się rozkręca

Jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu", Bank Millennium jest mocno zainteresowany przejęciem Eurobanku. Karuzela konsolidacji w polskim sektorze bankowym ani myśli hamować.

O tym, że francuska grupa Societe Generale, ma szukać kupca na swój bank w Polsce - Eurobank – informowaliśmy przed miesiącem. Jak wynika z najnowszych informacji "Pulsu Biznesu", zainteresowanie Eurobankiem wyraża Bank Millennium. Według doniesień dziennika, Bank Millennium prowadzi już due dilligence w banku (czyli proces dogłębnej analizy spółki na różnych płaszczyznach – finansowej, prawnej, podatkowej itd.). Przedstawiciele instytucji nie komentują tych wiadomości.

Ale możliwe, że Bank Millennium będzie miał przeciwnika w walce o przejęcie Eurobanku. W czerwcu bowiem agencja Reuters informowała, że kupnem Eurobanku zainteresowany jest także bank Credit Agricole, a Bloomberg do listy chętnych dodał także Bank Santander (właściciela Banku Zachodniego WBK). Te wiadomości również nie zostały oficjalnie potwierdzone. Ba, Credit Agricole może czekać też zupełnie inna przyszłość, bo gdyby bankowi nie udało się wzmocnić swojej pozycji na polskim rynku (m.in. poprzez fuzję z Eurobankiem), to bank mógłby rozważyć wyjście z Polski. Takie informacje w zeszłym tygodniu podawała agencja Reuters, argumentując, że bankowi doskwiera brak możliwości realnej konkurencji z większymi graczami na rynku, szczególnie w obecnym środowisku niskich stóp procentowych. Credit Agricole w Polsce zdążył tym informacjom już zaprzeczyć.

Alior do Pekao? 

Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek bankowy w Polsce konsoliduje się i mniejsze banki mogą sobie na nim radzić coraz słabiej. Jest prawdopodobne, że drugi największy bank w Polsce Pekao przejmie Alior Bank (podobno na tę fuzję zgodził się już prezes Jarosław Kaczyński, pytanie, czy KNF albo UOKiK będą równie ochocze). Pod koniec grudnia o sprzedaży swej polskiej części informował Deutsche Bank. Kupujący to Bank Zachodni WBK. Do końca roku powinien zakończyć się proces przejmowania Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas. W ostatnich latach połączyły się m.in. banki BGŻ i BNP Paribas, Raiffeisen z Polbankiem, Alior Bank przejął Meritum Bank i większą część biznesu banku BPH (bez kredytów hipotecznych), Nordea Bank trafił w ręce PKO Banku Polskiego, a Kredyt Bank - Banku Zachodniego WBK.

„Puls Biznesu” przypomina, że w powietrzu wisi też połączenie dwóch banków Leszka Czarneckiego - Getin Banku i Idea Banku. W przyszłości bardzo możliwe, że w ramach dalszej konsolidacji rynku bankowego wchłonięte przez większych graczy zostaną też m.in. Bank Pocztowy, BOŚ Bank czy Nest Bank. Zresztą plotki o możliwym przejęciu Banku Pocztowego przez PKO Bank Polski lub bank Pekao pojawiają się już od jakiegoś czasu.

PKO BP największy w Polsce

W tym momencie liderem polskiego rynku bankowego jest PKO Bank Polski z aktywami na poziomie blisko 300 mld zł. Dalej jest Pekao (183 mld zł na koniec marca), Bank Zachodni WBK (ok. 158 mld zł) oraz mBank i ING Bank Śląski (po ok. 130 mld zł).

Za plecami tej piątki są Bank Millennium, BGŻ BNP Paribas, Alior Bank i Getin Bank z aktywami na poziomie ok. 60-70 mld zł. Z tej grupy z rynku może zniknąć Alior Bank, jeśli połączy się z Pekao (to pozwoliłoby Pekao na zbliżenie się do pierwszego w Polsce PKO BP).

Przejęcie Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas pozwoli temu ostatniemu na mocne zbliżenie się do TOP5 banków na rynku, bo wspólne aktywa wyniosłyby ok. 120 mld zł. Zakup Eurobanku (ok. 14 mld zł aktywów) przez Bank Millennium (ok. 73 mld zł aktywów) czy Credit Agricole (ok. 33 mld zł aktywów razem ze spółką leasingową) nie zmieniłby mocno układu sił na rynku.

Bank Zachodni WBK zmienia nazwę i barwy!

Przypomnijmy, że już we wrześniu ruszy także proces rebrandingu Banku Zachodniego WBK na Santander Bank Polska. To jednak żadna zmiana właścicielska - BZ WBK należy do grupy Santander od 2011 r. Rebranding nie powinien oznaczać dla klientów dużych problemów - wszystkie umowy pozostaną w mocy, bez konieczności podpisywania dodatkowych aneksów. Nie zmienią się również numery rachunków bankowych, terminy ważności kart czy numery PIN.  

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: