Jest umowa na inwestycję za 6 mld zł. To ma być ostatni blok węglowy w Polsce

Nowy blok węglowy dla Elektrowni Ostrołęka zbuduje konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems. Według zapowiedzi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, ma to być ostatnia taka inwestycja w naszym kraju.

GE i Alstom mają zbudować Elektrownię Ostrołęka C., czyli blok o mocy 1000 MWe. Blok ten istotnie zwiększy moc całego zespołu Elektrowni Ostrołęka, która obecnie sięga około 700 MWe (do tego dochodzi jeszcze ok. 370 MW mocy cieplnej, która ogrzewa Ostrołękę). Wartość kontraktu to 6,023 mld zł brutto czyli 5,049 mld zł netto.

Ostatnia nowa elektrownia na węgiel w Polsce

Blok będzie opalany węglem kamiennym - i ma to być ostatni węglowy blok energetyczny, jaki zostanie zbudowany w Polsce. Tak przynajmniej zapewniał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dziś minister, który był obecny podczas podpisania umowy, powtórzył te zapewnienia, dodając, że blok będzie spełniać wszystkie restrykcyjne normy emisyjne, ustabilizuje system energetyczny i otworzy drzwi do rozwoju energii ze źródeł odnawialnych.

Czytaj też: Elektrownia jądrowa w Polsce ma chętnego inwestora. Ale najpierw rząd musi się wreszcie zdecydować na jej budowę

Umowa nie oznacza automatycznej zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac, ale Krzysztof Tchórzewski ma nadzieję, że budowa wkrótce się rozpocznie.

- Chcemy jak najszybciej dopiąć strukturę finansowania projektu, tak by szybko wydać polecenie rozpoczęcia prac - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei, która obok Energi jest współudziałowcem w spółce Elektrowni Ostrołęka.

Polskie firmy były najdroższe

To ogromna inwestycja, według ministra największa w we wschodniej Polsce od 30 lat, w dodatku nawet większa, niż pierwotnie planowano. Elektrownia Ostrołęka zamierzała wydać na nią 4,803 mld zł brutto. Tymczasem, kiedy otwarto koperty z ofertami chętnych do budowy elektrowni konsorcjów, okazało się, że wszystkie one przekraczają budżet zamawiającego. Najdroższe były polskie firmy - i to dużo droższe, bo konsorcjum polskich spółek Polimeksu-Mostostalu i Rafako za wykonanie inwestycji chciało aż 9,591 mld zł.

Pisaliśmy na ten temat między innymi tutaj: Szykuje się kolejna wielka inwestycja w energetyce. Otwarto koperty z ofertami. Najdrożej budować chcą polskie firmy

Najtańsza była oferta chińska, ale ostatecznie zdecydowano się na środek stawki - czyli GE i Alstom.

Polskie firmy Polimex-Mostostal i Rafako bardzo liczyły na ten kontrakt. Nie udało się (trudno się dziwić, zważywszy na oferowaną cenę), ale Polimex i tak może mieć okazję zarobić. Niedawno podpisał list intencyjny z GE Power w sprawie współpracy przy budowie Elektrowni Ostrołęka C. Obie strony mogą (nie muszą) na jego podstawie zawrzeć umowę podwykonawczą przy pracach budowlanych, dostawie konstrukcji stalowych lub montażu takich konstrukcji.

Zobacz także: Największy blok węglowy w Polsce oddany do użytku. Enea zakończyła ogromną inwestycję energetyczną

Czy śmieciami można w ekologiczny sposób ogrzać dom?

Więcej o:
Komentarze (117)
Elektrownia Ostrołęka podpisała z GE i Alstom umowę na inwestycję za 6 mld zł. To ma być ostatni blok węglowy w Polsce
Zaloguj się
 • qwardian

  Oceniono 15 razy 11

  Bloków energetycznych węglowych nigdy się nie likwiduje. Kiedy stare służą jako rezerwa, w wyeksploatowanych wymienia się turbiny i kręcą dalej..

 • student_zebrak

  Oceniono 28 razy 10

  Milosc do OZE w Australii doprowadzila do olbrzymiego wzrostu cen. Stan Wiktoria mial najtansza energie (gas, swiatlo) na swiecie. Teraz ledwo wiaza koniec z koncem. Poludniowa Australia ma bodaj najdozsza energie na swiecie plus przerwy w dostawach. Rachunki za elektrycznosc poszybowaly w gore, niszczac przemysl i drenujac kieszeie obywateli. Obecnie dochodza do wniosku, ze rzad powinien zafundowac nowa elektrownie weglowa, wykorzystujaca najnowsze technologie. Potrzebny jest element stabilizujacy nieprzerwane dostawy, czego panelki i wiatraczki nie zapewnia. W energetyce jeest miejsce dla wegla, OZE i atomow. Byle sie lewactwo z ekooszolomami nie wtracalo. Smrod w Polsce jest spowodowany spalaniem smieci, odpadow, silnikami diesla z wycietymi filtrami......
  Jesli Polska ma sie rozwijac gospodarczo, to musi miec TANIA energie w nadmiarze. Dobry wegiel, spalany w nowoczesnych elektrowniach moze byc rozwiazaniem. PiS czy inna partia nie ma tu znaczenia. To sprawa dla energetykow. Chcecie zamykac elektrownie weglowe? Sprawdzcie, co sie stalo w Australii. Zobaczcie, co grozi dalsze niszczenie energetyki tradycyjnej.

 • hiperon59b

  Oceniono 5 razy 5

  To są te nowe technologie i innowacyjność o której ciągle mówi pan premier Mateusz Krzywousty. A co ze smogiem? Tak zaraz powiedzą, że to nowoczesna elektrownia wyposażona w doskonałe filtry itp. Bzdury, pewnie w niej będzie spalany najgorszy i najtańszy węgiel na świecie.

 • maxxx35

  Oceniono 27 razy 3

  dobrze, że tyle kopalni węgla jest pod Ostrołeką. Transport nie będzie nic kosztował...

 • Beata Pisda

  Oceniono 2 razy 2

  Po co budować w Polsce elektrownię węglową skoro brakuje nam węgla i lawinowo rośnie jego import (oczywiście z roSSji)?
  Przecież znacznie tańszą opcją jest elektrownia gazowa a przy tym i "czystsza", i zdecydowanie łatwiej reagująca na bieżące zapotrzebowanie na energię?

 • tijeras66

  Oceniono 8 razy 2

  "Blok będzie opalany węglem kamiennym - i ma to być ostatni węglowy blok energetyczny, jaki zostanie zbudowany w Polsce. " - to po co to budować? Wiem wiem, znajomi królika... ale najważniejsze to WĘGIEL! Węgiel! Węglem będziemy zasilać rakiety którymi wyniesiemy nasze satelity w kosmos! Węglem będziemy napędzać samochody! .... No więc do rzeczy, abstrahując, że ta kasa powinna pójść na zmyślnie zbudowaną elektrownię atomową z opcją używania Toru zamiast Uranu (poczytajcie sobie, że indie, chiny, norwegia albo skandynawia w to idą), to rozsądnie byłoby zainwestować w elektrownie zasilane gazem - generatory o szybkim czasie reakcji na zapotrzebowanie.

 • offler

  Oceniono 10 razy 2

  Qr.. a
  Jaja sobie robią...

 • andrew1507

  Oceniono 30 razy 2

  Dzień upadku kaczyzmu ustanowimy Wielkim Świętem Obywatelskim, dniem wolnym od pracy, a może także, każdą miesięcznice tego wydarzenia :)....

 • robal_pl

  Oceniono 9 razy 1

  Bez sensu. Czym oni będą tam palić? Węglem importowanym z Australii czy Rosji ? Bo nasz jest drogi, słabej jakości i ciężko dostępny - zasoby tego łatwo dostępnego i taniego już się skończyły.
  Lepiej wybudować za te 6 mld panele słoneczne lub wiatraki. Lub biogazownie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX