Inflacja znów urosła i jest najwyższa w tym roku. 500 plus realnie jest warte już tylko 479 złotych

Rafał Hirsch
GUS podał, że roczna inflacja w czerwcu sięgnęła 2 procent. Jeszcze w maju wynosiła 1,7 procent. Ostatni raz tak wysoko wskaźnik inflacji był w grudniu ubiegłego roku.

Inflacja rośnie nieprzerwanie od marca tego roku. Wtedy była na poziomie 1,3 procent, teraz dotarła już do 2 procent

Inflacja w PolsceInflacja w Polsce źródło: GUS

Licząc miesiąc do miesiąca w czerwcu ceny w sklepach były wyższe niż w maju o 0,1 procent. Największy wpływ na inflację miały w tym czasie rosnące ceny paliw i wycieczek zagranicznych, a także mięsa i masła. 

Co powoduje inflację?Co powoduje inflację? źródło: GUS

Z drugiej strony w czerwcu sezonowo taniały  owoce i warzywa, a także ubrania. Gdyby nie to wzrost inflacji byłby jeszcze szybszy. 

Rosnące ceny nie powodują w Polsce realnego spadku dochodów, bo wynagrodzenia średnio rosną jeszcze szybciej. Powodują jednak spadek realnej wartości zasiłku 500 plus, który nie jest waloryzowany. 

Wartość świadczenia 500 plus skorygowana o inflacjęWartość świadczenia 500 plus skorygowana o inflację dane: GUS, obliczenia własne

Od momentu wprowadzenia programu Rodzina 500 plus w kwietniu 2016 łączny wzrost cen wynosi już 5,2 procent. Gdyby to uwzględnić, to teraz realna wartość 500 plus wynosi już tylko 479,37 złotych.  

Więcej o: