Aż 68 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. I to wcale nie do końca dzięki 500+

68 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, wynika z raportu "Portfel statystycznego Polaka" Krajowego Rejestru Długów (KRD). Co ciekawe, jedynie 9 proc. poprawę wiąże z Programem 500+

Według raportu KRD aż 30 proc. Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w porównaniu do ubiegłego roku jest lepsza, podczas gdy tych, którym wiedzie się gorzej, jest o 10 pkt. proc. mniej. Na poprawę sytuacji finansowej największy wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w aż 67 proc. przypadków), a zdecydowanie rzadziej (27 proc. wskazań) ograniczenie wydatków i możliwość zaoszczędzenia. Z kolei 15 proc. Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało im się spłacić zaległe zobowiązania w postaci kredytów lub pożyczek. Równocześnie 9 proc. ankietowanych poprawę sytuacji przypisuje Programowi 500+.

Ocena sytuacji finansowejOcena sytuacji finansowej KRD.pl

Z drugiej strony przyczyn pogorszenia się sytuacji Polacy upatrują we wzroście wydatków spowodowanych zwiększeniem się kosztów życia w kraju. Wskazało na to aż 61 proc. Polaków, których sytuacja finansowa pogorszyła się. Z kolei 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W porównaniu do pierwszej edycji badania 'Portfel statystycznego Polaka' z 7 proc. do 25 proc. wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tys. zł.

Czytaj więcej: Kryzys na rynkach finansowych nas ominie? Polska na wysokim miejscu w prestiżowym rankingu Bloomberga

"Im więcej zarabiamy, tym więcej oczekujemy od życia"

Warto zauważyć, że wysokie dochody nie zawsze świadczą o dobrej sytuacji finansowej. Także w grupie najlepiej zarabiających pojawiło się 7 proc. deklaracji o poważnych trudnościach finansowych, podano również.

- Podawane przez respondentów dochody to dochody gospodarstwa domowego. Być może to duże rodziny, w których taka kwota nie wystarcza na wszystkie potrzeby. Tym bardziej, że im więcej zarabiamy, tym więcej oczekujemy od życia: piękne mieszkanie, nowszy samochód, drogie ubrania itp. To wszystko kosztuje, a jak wskazują nasi respondenci: koszty życia w Polsce rosną - mówi, cytowany w komunikacie, prezes KRD Adam Łącki.

- Z pewnością osoby, które mają duże dochody, ale deklarują, że 'nie wystarcza im na bieżące potrzeby' albo 'muszą ograniczać wydatki', nie do końca przemyślały swoją strategię finansową, zaciągając zbyt wiele zobowiązań, na które zwyczajnie dziś nie mają odpowiednich zarobków. Dlatego zawsze powtarzamy, niezależnie od dochodów warto mieć finansowy bufor, aby nie popaść w tarapaty. Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze – dodał Łącki.

Powody poprawy sytuacji finansowejPowody poprawy sytuacji finansowej KRD.pl

Ci co mieli źle, mają jeszcze gorzej

Mimo, że udział Polaków, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, dzisiaj, jak i przed trzema laty jest podobny, to znacząco wzrósł odsetek osób, które oceniają swoją sytuację finansową skrajnie źle. Obecnie aż 9 proc. osób przyznało, że "nie wystarcza im nawet na bieżące potrzeby", podczas gdy 3 lata temu było to 4 proc. ankietowanych.

Zdecydowanie najgorzej jest wśród osób o najniższych dochodach (u zarabiających do 2 tys. zł netto takich wskazań było aż 24 proc.) i w gronie osób z wykształceniem podstawowym (23 proc.). Także sytuacja finansowa emerytów i rencistów jest trudna. 19% z nich przyznało, że nie wystarcza im na życie, a kolejne 30 proc. musi bardzo ograniczać swoje wydatki.

Czytaj więcej: Bezrobocie w Polsce będzie spadać coraz wolniej, ale nie dlatego, że kończą się wakaty

Zarobki w górę, mężczyźni finansowymi optymistami

Co trzeci Polak spodziewa się wzrostu zarobków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co ciekawe, w porównaniu z I edycją badania "Portfel statystycznego Polaka" odsetek osób, które pozytywnie patrzą na wzrost zarobków, wzrósł z 12 proc. w 2015 roku do 35 proc. aktualnie.

- Finansowymi optymistami częściej są mężczyźni (47 proc. w stosunku do 27 proc.) oraz osoby młode. Im młodsze, tym częściej spodziewają się wzrostu wynagrodzenia. Największe szanse na podwyżkę widzą najlepiej sytuowani (dochód gosp. domowego powyżej 6 000 zł) – niemal połowa z nich spodziewa się wzrostu dochodów. Mniejsze szanse widzą zarabiający najmniej: do 2 000 zł – 26 proc. i do 3 000 zł – 24 proc." - czytamy w raporcie.

Raport został przygotowany na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie Polaków.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: