Komentarze (77)
Ziobro planuje rewolucję w rozliczeniach za budowę dróg. Najpierw zapłać podwykonawcy, dopiero dostaniesz pieniądze
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • psyhodelic

  Oceniono 9 razy 3

  Wykonawca podpisze ,ze otrzymał wpłatę bo nie podpiszą z nim dalszej współpracy . A pieniądze otrzyma za pół roku lub po roku

 • incipit

  Oceniono 17 razy 3

  Oj, będzie większa zapaść w budowie dróg. I ceny pójdą wysoko w górę.

 • andrzej2310

  Oceniono 4 razy 2

  Takie przepisy wykluczą polskie firmy z przetargów, bo są zbyt małe, zbyt biedne i nie mają dużego kapitału. Dziękujemy ci, PIS!

 • kka69

  Oceniono 6 razy 2

  Z tego wynika, że Wykonawca musi mieć własne pieniądze aby wypłacać najpierw PodWykonawcom, a potem otrzyma zapłatę z GDDKiA.
  Więc Wykonawca musi być dużą, bogata firmą.
  Wspaniały pomysł aby "wyciąć" z przetargów drogowych biedniejszych polskich wykonawców.
  Brawo Dobra Zmiana.

 • donmarek

  Oceniono 6 razy 2

  Ziobro ekonomistą? No to na ministra finansów!

 • brainbox

  Oceniono 2 razy 2

  Tak....aby zaokrąglić, należy jeszcze powołać komisję ds. promocji powoływania komisji

 • arwena2010

  Oceniono 22 razy 2

  plaster na gangrenę. Rewelacyjny pomysł bolszewików.Nowy organ i nowa komisja i bedzie jak w Eldorado. Taaa

 • luki.wawa

  Oceniono 22 razy 2

  Już teraz jest mechanizm że wykonawca misi mieć potwierdzone rozliczenie z podwykonawcą.
  Tylko że i teraz, i w nowym projekcie nie ma mowy o dalszych podwykonawcach/ podwykonawców lub dostawcy surowców. Problem nie jest w samym przepływie tylko w chorych umowach z inwestorem. To inwestor czyli Skarp Państwa jest patologiczny - narzuca reguły które z definicji powodują powstawania patologi. W tej branży 99% zamówień jest ze kasy Skarbu Państwa - czyli firmy nie mają wyjścia.
  Patologia jest zbudowana na przeświadczeniu że 100 % wygrywa cena. Do tego cenę określamy dzisiaj gdzie większość robót wykonujemy za 3-4 lata. Nikt nie jest w stanie powiedzieć ile będzie kosztowały surowce (kruszywa, cementy, prefabrykaty, masy bitumiczne - oparte na cenie ropy, stal - czy cena siły roboczej, lub jak teraz dostępność do pracownika która się przekłada na cenę) . Ta ruletka trwa od lat. Inwestor określa budżet a wykonawcy starują w plebiscycie na najtańszego. Nie dasz taniej ceny nie istniejesz na rynku. Jesteś rzetelny to samo. Kto wygrywa te co da 50-60% ceny kosztorysu. Inwestor się cieszy że zaoszczędził te 50-40% ceny a firmy zaczynają szukać oszczędności. Oszczędności nie realnych. Więc się zaczyna patologia oszukiwanie i kombinowania na wszystkim i w każdy możliwy sposób. Nawet wynagrodzenia managerów są tak zbudowane że jak zaoszczędzą na konkrecie to mają premie. Więc co robią kombinują w każdy możliwy sposób. Jak trend jest spadający - spadają ceny - zarabiają krocie. Jak jest trend wzrostowy - rosną ceny zaczyna się fala upadków i bankructwu. Czy oszukiwania. Kto mocniejszy depczę słabszego. Kto dostaje na końcu małe rodzinę firmy które są na końcu układu pokarmowego które albo tyrają po kosztach lub nie dostają zapłaty

 • gosiar

  Oceniono 6 razy 2

  Teraz długo będą nad tym myśleć. Jakiś rok lub dwa (bynajmniej nie przez noc) później uchwalą i będzie Ok. Tzn upadną już wszyscy !

 • excez

  Oceniono 1 raz 1

  wojna podjazdowa z uMoRUSawieckim wchodzi w etap dobrych intencji ??

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  Moi przewoźnicy muszą mieć €50K, żeby wolno im było świadczyć usługi transportu. To samo firmy spedycyjne. To tak na wszelki wypadek, żeby w razie czego było z czego ściągać. Czy od głównego wykonawcy usług budowlanych, operującego miliardowymi kontraktami, nie można oczekiwać milionowych wadium?

 • ozzofworld

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to KID, o po h... mamy KIO?

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  Mostostal Będzin nie rozlicza się z podwykonawcami. Za swoje błędy obciąża podwykonawców.

 • felucjan

  Oceniono 9 razy 1

  Czyli mam rozumieć, że teraz pis wypłaca pieniądze firmom budowlanym kompletnie bez nadzoru i nie uzależnia wypłat od stopnia zaawansowania prac? Ziobro chyba w dobrej wierze chlapnął niechcący, że obecnie Państwo jest 'dy.ma.ne' przez firmy budowlane i nikt z tym nic nie robi.

 • tani_dran

  Oceniono 9 razy 1

  Ziobro dzisiaj ratuje finanse ?
  Zdaje się że w PIS kto pierwszy przyjdzie do roboty ten rządzi wszystkim.

 • tad-tad

  Oceniono 12 razy 0

  Może na początek, Ministerialny fundusz powierniczy, i tępy buc z nadania pis, dostanie wypłatę , wtedy gdy dokona czegoś pożytecznego, a nie jak teraz , poza jeżdżeniem po Polsce z partyjną propagandą nie robią nic. Ale nie przymie się, bo pozdychali by z glodu.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Jezu jak psioczycie na w sumie dobry pomysł - taka sama zasada działa u deweloperów - dzięki czemu nie słyszałem ostatnio o tym by ktoś stracił dorobek życia przez nie uczciwego dewelopera. Odsuńcie od siebie uprzedzenia polityczne i spójrzcie na to ze strony podwykonawcy..............i jak ????

 • jan700

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego to Sądy nie zapewniły, aby w uczciwych procesach pokrzywdzeni mogli znaleźć sprawiedliwość?

 • f1909

  Oceniono 4 razy -2

  Jak to jest że za PIS-u budowa dróg idzie stosunkowo płynnie i bez żadnych afer ! -- A za Platformy i PSL afera goniła aferę ? -- Czyżby powiedzenie " że wystarczy nie kraść " robiło aż taką różnicę ?

 • kris0104

  Oceniono 2 razy -2

  sama idea wydaje sie nie byc glupia

 • czesio48

  Oceniono 4 razy -2

  Za POI przy tak wielkich nakłądach na budowę dróg zbankerutowało setki małych polskich firm bezkarnie obkradzionych przez głównych wykonawców. To były rządy wspaniałe dla aferałów.

 • cezar_szylko

  Oceniono 6 razy -4

  Trzeba było cos zrobic,,,,aby poruszyć naród Zydowski do powstania,,,,i wiecie co zrobili,,,ZYDZI WYRŻNĘLI PARE MIL SWOICH LUDZI,,,I DLATEGO 2 LATA PO SMIERCI ADOLFA MIELI JUZ SWOJE PANSTWO I OGROMNIE OCZEKIWANĄ ATMOSFERE W JAKIEJ ONO POWSTAŁO. I DLATEGO NIKT DZISIAJ NIE OSMIELI SIE POWIEDZIEC NIC ZŁEGO NA NICH,,,WIEC ROBIĄ CO CHCĄ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX